صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > تالار بيوگرافی > بيوگرافی خوانندگان ايرانی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما

تبلیغات برای اعضاء سایت نمایش داده نمی شود (برای عضویت کلیک کنید)

irantrack irantrack

irantrack persianseven

ارسال مبحث جدید  پاسخ

LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 09-10-2009   #1 (لينک اين پست)
عضو پرشين سون

آواتار capitan haduk

تاريخ عضويت: Dec 2007
تشكرها (از ديگران): 0
تشكر شده 0 بار در 0 پست
چوق: 0
فعاليت Longevity
0/20 20/20
Today پست ها
ssssss222

عکسهای خریداری شده
Lightbulb Abjeez

پایه‌های اصلی گروه آجیز (Abjeez) دو آبجی (خواهر) ایرانی هستند که سال‌هاست خارج از کشور زندگی می‌کنند. گروه آبجیز هفت نفره است؛ صفورا صفوی، خواهر کوچک‌تر گیتار می‌زند، می‌خواند و آهنگ‌سازی می‌کند، ملودی صفوی، خواهر بزرگتر ترانه‌‌سرایی و خوانندگی می‌کند، صوفی صفوی برادر صفورا و ملودی صدابراداری و امور فنی گروه را به عهده دارد، جوان، اردلان، رامین و پهلوان دیگر اعضای گروه هستند که نوازندگی سازهای مختلف را به عهده دارند.

در مورد سبک موسیقی گروه، آنها را در گونه‌های رگه و راک، راک- پاپ دسته‌بندی کرده‌اند. هر چند که خواهران آبجیز خود در گفتگوهایشان سبک کار گروه را پاپ جهانی (World Pop) معرفی می‌کنند. در مجموع کارهای آبجیز به آنچه اینروزها در ایران «موسیقی تلفیقی» شناخته می‌شود نزدیک‌تر است.

دریچه امروز را بر جهان موزیک می‌گشائیم. «همه» نام نخستین آلبوم گروه موزیک آبجیز؛ آبجی‌هاست متشکل از خواهران صفوی، صفورا و ملودی. صوفی برادر بزرگتر که خود موزیسین است مسئولیت امور فنی و صدابرداری گروه را عهده‌دار است، ملودی شعرهای فارسی را می‌سازد و خواهر کوچکتر صفورا، با سابقه‌ی تحصیل در دبیرستان موزیک شهر یوته‌بوری و بدنبال آن آموزش موزیک در مدرسه‌ی فونداسیون کریستینا هلن در اسپانیا، آهنگ‌ها را می‌سازد، در گروه گیتار می‌زند و می‌خواند. حدود یک سال و نیم پیش صفورا صفوی در گفتگوئی با پژواک در مورد آغاز کار گروه آبجیز چنین گفت:

«پروژه‌ی راه اندازی گروه آبجیز از ۵ سال پیش آغاز شد. این پروژه اول شوخی شروع شد، یک آهنگ به فارسی نوشتیم دیدیم همه خوششان آمد، ادامه دادیم به نوشتن آهنگ. دو سه سال پیش احساس کردم که آمادگی آن را دارم که وقتم را صرف این گروه کنم. قبل از کارهای دیگری دوست داشتم با موزیک انجام بدهم. از آن موقع بطور جدی شروع کردیم. اول من و خواهرم بودیم، برادرم هم در امور تکنیکی کمکمان می‌کرد. بعد کم کم بچه‌های گروه را پیدا کردیم، که همه پسرای سوئدی و موزیسین‌های خوبی هستند.

شعرهای ساده و دلنشین ملودی صفوی در مجموعه‌ی همه، با کلمات و مضامین روزمره، نشان می‌دهند که می‌توان روزمره گفت، بی‌آن که به ابتذال غلتید. این شعرها بواقع شاید پیشنهادی باشند برای هماهنگی کلام و موزیک و مقابله‌ای با ابتذال آشنا و نسبتا گسترده در اشعار موزیک پاپ ایرانی. صفورا صفوی در مصاحبه‌ای تازه ابتدا از انتخاب نام «همه» برای نخستین آلبوم موسیقی گروه آبجیز می‌گوید:

«- درست لحظه‌ای که به این نتیجه رسیدیم را بیاد نمی‌آورم ولی فقط می‌دانم که گفتیم «همه» و احساس کردیم چه اسم عالی‌ایست، بخاطر این که سی دی برای همه است. ما از ته دل این سی دی را آماده کردیم برای همه‌ی هموطنانمان و برای همه‌ی انسان‌ها و دوستانمان.

- کمی توضیح دادین در مورد سئوال بعدی که داشتم. مخاطبین خود را چه کسانی در نظر گرفتید؟ گفتید همه اما حد و مرز این همه کجاست؟

- من و ملودی وقتی سال‌ها پیش شروع به ساختن و خواندن این آهنگ‌ها کردیم، همه آنها را دوست داشتند، از هر سن و نه تنها ایرانی‌ها که کسانی دیگر هم. به همین دلیل که خیلی‌ها دوست داشتند، فقط برای نوجوانان یا فقط برای بزرگسالان نبود. مسلما چون همه‌ی شعرهامان به فارسی‌اند، می‌دانستیم که اولین سی دی‌مان بیشتر برای ایرانی‌هاست. ولی چون دیدیم سوئدی‌ها و کسانی دیگر هم از این کارها خوششان آمد، کانسپت کارهای آبجیز را وسیعتر دیدیم.

- این موضوع پرسش بعدی می‌تونه باشه، که چرا شعرهای این مجموعه همه به زبان فارسی‌اند؟ می‌دانم که شما به زبان‌های مختلف شعر و ترانه ساخته‌اید و حتی ضبط کردید؛ به زبان‌های فارسی، سوئدی، اسپانیولی و انگلیسی. اما چرا اولین مجموعه‌تان را به زبان فارسی منتشر کردید؟

- برایمان مهم بود و هست که اولین سی دی‌مان به زبان فارسی باشد چون در موزیک پاپ ایرانی، نوع موزیکی که ما کار می‌کنیم نیست، یعنی تا به حال زیاد نبوده. برای همین دوست داشتیم برای کسانی که تا به حال نتوانسته‌اند سبک موزیکی که به (سلیقه‌ی) آنها بخورد کاری کنیم که احساس کنند که آنها هم (نوع موزیک مورد علاقه‌ی خود را) دارند. که نشان بدهیم که در موزیک پاپ ایرانی هم تنوع هست. ما قصدمان معروف شدن نبود. دوست داشتیم کاری جدید انجام بدهیم که با این سی دی انجام دادیم.

- می‌شه این نتیجه را گرفت که کارتون به نوعی یه جور پیشنهاده در برابر موزیک پاپ ایرانی که عمدتا بازاریه با مخاطبین زیاد و محتوای کم؟

- بله. فکر کنم بشه گفت. راستش من فکر می‌کنم موزیک پاپی که الان داریم قسمتی از فرهنگ ماست و اصلا بد نیست ولی چیزی که احساس می‌کنم این است که تنوع ندارد و برای کسی که موزیک دوست دارد، یک نواخت است. و به همین خاطر همه‌مان دوست داشتیم برای کسانی که این احساس را دارند، انتخاب دیگری هم باشد.»

موسیقی «آبجیز» ترکیبی است از موزیک بوسا، رگی، راک، فلامینکو و جاز که در آمیزش با کلامی آمیخته با طنزی ملایم، اغلب کمبودها و نابخردی‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و همچنین اخلاق‌مداری‌های ریاکارانه را به چالش می‌کشد.

capitan haduk آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
abjeez

كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش