صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > ايران گردی - جهان گردی > ايرانگردی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما

ارسال مبحث جدید  پاسخ

LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 04-28-2014   #1 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

تاريخ عضويت: Oct 2013
محل سكونت: B.I.Khouzestan
اسم واقعی: M!LAD
تشكرها (از ديگران): 9,003
تشكر شده 24,731 بار در 13,436 پست
چوق (ثروتمند شماره 12): 6,079,854
پاداش داده شده 1,081 مرتبه
تاکنون 421 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 834 مرتبه
فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
استقلال تهران بارسلونا ps3
فولاد خوزستان انار ساوه پرشین سون رئیس جمهور محبوب اونورسون(دکتر کریستی)
ماشین کوچولو سبز صنعت نفت گوجه سبز
آلبومهای مندوستان من گروههای من درباره من تقویم علایق من
پيش فرض خوزستان،آبادان و خرمشهر از 50 سال قبل تا امروز( عکس- تاریخچه- فرهنگ)

نکته ای که وجود آدم رو آزار میده اینه که تنها شهرهایی در ایران که الان از سال 59 خیلی عقبتر هستند آبادان و خرمشهر هستند.
بعد از احداث پالایشگاه در جزیره لم یزرع آبادان مهاجرت مردم به شهر آغاز میشود. آبادان و خرمشهر شهرهای چند فرهنگی با وجود تمام اقوام ایرانی و با وجود ادیان مختلف هستند که نهایتا بصورت مجموعه ای واحد در آمده اند و بواسطه وجود جامعه مدنی ساختار یافته حس مشترک آبادانی بودن در بین ساکنان سرشته شده. لهجه آبادانی برآمده از تمام اقوام هستش و حس نوستالژی آبادانی بودن بین همه مشترک. و البته هستند افراد انگلیسی آمریکایی و هندی و... که زاده آبادان هستند .
آبادان و خرمشهر دروازه ترقی ایران زمین و مهد تمدن نوین شهرنشینی میهن هستند. مدل شرکت شهری بعدا در ذوب آهن اصفهان و فولاد شهر و مجموعه مهاجران اراک و باقی شرکت شهرهای ایران استفاده شده. سیستم اداری و مقررات سازمانی پالایشگاه آبادان هنوز هم در کل صنعت نفت که هیچ در کلیه سازمانهای ایران مورد استفاده اند(حتی آموزش پرورش).
بعضی از اولین های ایران در آبادان و خرمشهر:
اولین خانقاه صوفیه
اولین پالایشگاه خاورمیانه – سال 1291
اولین اعتصاب کارگری در ایران – سال 1301
اولین آتش نشانی ایران – سال 1305
اولین تیم رسمی فوتبال در ایران – سال 1312
اولین پیست موتور سواری ، ماشین سواری ، اسکواش ، گلف و سالن بیلیارد در ایران
اولین کودکستان در ایران – سال 1325
اولین روابط عمومی ایران
اولین انجمن عکاسی در خاورمیانه – سال 1331
اولین ایستگاه رادیویی پس از تهران – سال 1332
اولین مرکز تلویزیونی پس از تهران – سال 1338
اولین برنامه تلویزیونی به زبان عربی
اولین راه آهن درون شهری در ایران
اولین خطوط اتوبوسرانی درون شهری
اولین پتروشیمی ایران – سال 1345
اولین شبکه فاضلاب شهری در ایران
اولین پیتزا فروشی در ایران (پیتزا مونکارلوی ایتالیایی)
قبل از انقلاب کنسولگری آمریکا در خرمشهر بود و آبادان 18 سینما داشت. مجموعا قبل از شروع جنگ آبادان و خرمشهر 800 هزار نفر جمعیت داشتند که دومین مرکز جمعیتی ایران بعد از تهران بود.
روزگار سخت جنگ و ادعای پوچ شیطان در فتح سه روزه تهران. سردار قادسیه دگر بار قصد تاج کیانی کرده بود. با لشکر سراپا مجهز از دوازه های غربی خاک اهورایی به مام میهن حمله کرد.
قبل از جنگ در عراق کتابهای دبستان خوزستان را عربستان نامیده بود و خرمشهر را محمره و اهواز ایرانی را الاحواز!
راجع به توانایی دفاعی ایران برای جنگ به دیده شک و تردید نگریسته میشود. اشارات زمین در برابر زمان گیج کننده هستند.
و برای ما گفته اند که بعد از در خون غلطیدن مظلومانه کودکان و زنان و مردان خرمشهری و آبادانی در بمباران شدید شیطان فهمیده اند که دیگر نمیشود خانواده را در آبادان نگهداشت. و این شد کوچ زنان و کودکان و ماندن مردان مرد در این دو شهر .
با وجود دستان خالی جوانان خرمشهری و آبادانی دشمن بیش از یکماه در دروازه های خرمشهر زمین گیر میشود. نبرد تن به تن را قهرمانان تا دیدن سر بریده خود ادامه میدهند و کوچه های شهر به خون قهرمانان ایرانی گلگون میشود. و خرمشهر بزرگ به اشغال شغالان قادسیه در می آید. و آبادان به محاصره کامل زمینی . تنها راه تردد به آبادان از راه خلیج فارس با لنج است که تا 18 ساعت طول میکشد که به نخستین خشکی رسید.میگویند صدام در خرمشهر مدرسه تاسیس کرده بود و از پیشرفت درسی کفتارها فیلم تهیه میکرد.
و آبادان تا 3 سال با دست خالی در برابر دشمن مقاومت کرد و هرگز تسلیم نشد. از جان گذشتگان شهر تا مدتها به تنهایی در برابر دشمن تن به تن جنگیدند. مدافعان شهر با وجود بمباران شدید و چندین بار گذشتن دشمن از بهمنشیر چنان استقامتی از خود نشان دادند که تا ابد جاودانه گشته. شهید دریاقلی سورانی که اکنون بی نام و نشان در بهشت زهرای تهران آرمیده دوچرخه سواری بود که خبر گذشتن سربازان ابلیس را از بهمنشیر به گوش سپاهیان شهر رساند تا با نبرد 24 ساعته عراقی ها عقب نشینی کنند.
عمویم تعریف میکرد که با شنیدن خبر گذشتن صدامیان از بهمنشیر ضامن نارنجک را کشیدم و بر پشت در خانه پدری انداختم تا اگر کشته شدم عراقیها در ورود به خانه پدری بی تلفات وارد نشوند.(گر ما ز سر بریده می ترسیدیم...).و آبادان در دفاع از خود سرافراز ماند.
خیلی از ما اسم استالینگراد را شنیده ایم که نقطه عطف جنگ روسها و آلمان بود ولی شهر قهرمان ایران را برایمان توضیح نداده اند. آبادان ایرانی 3 سال بی وقفه جنگید تا ابرهای تیره کنار روند.
5 مهر 61 نخستین ضد حمله ایرانی بر رژیم نحس بعثی. ایرانیها از جاده ماهشهر به کرانه های بهمنشیر میرسند و آبادان از حصر خارج میشود. و تا سوم خرداد 63 خرمشهر ایرانی با تنی زخمی از وجود دشمن پاک میشود. بیش از 6000 شهید آبادان و خرمشهر در دفاع از وطن از جان خود گذشتند.و ما وامدار شجاعت و جوانمردی مردان مرد هستیم. یادقهرمانان وطن تا ابد جاودان.
آبادان و خرمشهر ایرانی ماندند و سردار قادسیه به گور افکنده شد. تن زخمی آبادان و خرمشهر با تمام وجود روزگار آبادانی و خرمی خود را فریاد میزنند.
وجود خودروهای پلاک اروند نوستالژی روزگار وصل را زنده کرده اند. فقط امید به آینده زنده شده. هنوز تا آبادان و خرمشهر 59 راه زیادی مانده....

Niloofar, ♠ SIMA ♠, مرهم و 1 كاربر ديگر این مطلب را لایک کرده اند
ثبت نام و کسب امتیاز

1 تشکر با چوق از این پست از M!LAD به میزان 300 چوق تشکر شده است . دلیل : چه غریبانه جای یه عده خالیه!
M!LAD آنلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
5 کاربر از M!LAD بخاطر پست مفیدش تشکر کرده اند
♠ SIMA ♠ (12-13-2014), N.A.S (07-20-2014), Niloofar (02-10-2015), Ramana (10-15-2014), مرهم (03-30-2016)
قدیمی 04-28-2014   #2 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

و گرد سنگین و غم آلودی، هنوز بر تن شهر نشسته. این نه یادگار جنگ، که یادگار ظلمیه که خودمون در حق خودمون کردیم. هرگوشۀ جهان، شاهد شکوفایی پس از جنگ بوده و ما باید قرنها این ابنیه های دوخته شده به گلوله رو نگه داریم تا برای نسل های آتی فریادی باشه از بی عقلی یک نسل و ترس نسل بعدی.
آبادان، بهار 90، امیری، ته لنجی ها:

Niloofar, ♠ SIMA ♠ به همراه Spring_Girl این مطلب را لایک کرده اند
2 کاربر از M!LAD بخاطر پست مفیدش تشکر کرده اند
♠ SIMA ♠ (12-13-2014), Niloofar (02-10-2015)
قدیمی 04-28-2014   #3 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

مسجد رنگونی ها

سلف سرویس دانشگاه آبادان سال 55

باشگاه تنیس بریم

Niloofar و ♠ SIMA ♠ این مطلب را لایک کرده اند
قدیمی 04-28-2014   #4 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

ورزش در آبادان

تنیس و راکت بال:
از همان ابتدای ورود انگلیسی ها به آبادان ، این شهر دارای زمین های استاندارد تنیس و کورت راکت بال بوده است. به همین لحاظ بعد از ظهر ها در آبادان زمین های تنیس و راکت بال مملو از علاقه مندان به این ورزش بود. در آبادان بازی تنیس برای زنان علاوه بر مردان آزاد بود(عکس در پست قبل) و مردان تیم مجزای خود را داشتند ، زنان نیز تیم مخصوص به خود را تشکیل داده بودند و تیم های تنیس مختلط هم تا قبل از انقلاب در آبادان وجود داشت. زمین های تنیس محل های کاملأ آرامش بخشی برای حضور و حشر و نشر تماشاچیان بود.
در آبادان هر باشگاهی زمین تنیس خاص خود را داشت. ضمنأ دانشکده فنی شرکت نفت نیز چند زمین تنیس مخصوص به خود داشت. هر باشگاه برای خود صاحب یک زمین بود به همین لحاظ همه ساله مسابقات منظم تنیس بین تیم های آبادان برقرار میشد و شرکت نفت به این امر توجه خاص داشت. در خاتمه مسابقات ، تیم منتخب تنیس آبادان انتخاب میشد که پس از انجام مسابقات با سایر تیم های تنیس مناطق نفت خیز ، در صورت کسب مقام اول ، به تهران برای مسابقات سراسری تنیس ایران می رفت. معمولأ در سطح خوزستان تیم منتخب آبادان مقام نخست را کسب می کرد و یکی از مدعیان قهرمانی مسابقات سراسری کشور بود. به طور کلی آبادان در دهه 1340 تنیس بازان زیردستی را به تنیس ایران معرفی کرد که معروف ترین آنها عبارتند از: محمود استوار ، عنود جاسم زاده ، سیمون سوکیاسیان ، جهانبخش پورترک ، کیومرث بدیع ، فرید کوچک و جابر ثامری.
راکت بال برای اولین بار در ایران ، در آبادان بازی شد. داستان این ورزش در آبادان به سال های دهه 1310 بر می گردد که انگلیسی ها کورت راکت بال را در منطقه مسکونی بریم برای خود به وجود آوردند. تا سال های دهه 1330 فقط انگلیسی ها حق استفاده از این زمین ورزشی را داشتند. پس از خروج انگلیسی ها از آبادان بود که ایرانی ها شروع به استفاده از این زمین کردند و این ورزش در بین کارکنان شرکت نفت رواج پیدا کرد. چون تا قبل از انقلاب هیچ شهری از کشور دارای زمین راکت بال نبود ، لذا افراد علاقه مند به این ورزش در سطح آبادان تمرین و مسابقه می دادند و اصولأ حریفی در سطح ایران نداشتند. به همین لحاظ است که راکت بالیست معروفی از آبادان در سطح کشور مطرح نشد. این بازی بسیار سخت ، مشتری زیادی نداشت و بعد از ظهر ها معمولأ تعدادی کارمند جوان و ورزیده در کورت حضور می یافتند و با یکدیگر به تمرین می پرداختند. به عبارت دیگر این ورزش در آبادان بیشتر حالت تفریحی داشت تا قهرمانی.

سوارکاری:
آبادان جزء محدود شهرهایی بود که قبل از انقلاب دارای باشگاه سوارکاری بود. از آنجا که اسب دوانی ورزشی پرهزینه است ، این ورزش عمدتأ در انحصار باشگاه سوارکاری شرکت نفت بود و سوارکاران آبادانی معمولأ کارمندان شرکت نفت بودند. در شهر صنعتی آبادان به این ورزش باستانی علاقه خاصی نشان داده می شد. باشگاه سوارکاران آبادان در ترویج و تشویق این ورزش ملی ، سهم بسزایی داشت. سوارکاران ورزیده آن در بیشتر مسابقات اسب دوانی شرکت و همواره موفقیت های شایانی کسب می نمودند. این باشگاه برنامه های آموزشی سوارکاری و چوگان را برای اعضاء و افراد خانواده ی آنان به طور رایگان ترتیب می داد و تسحیلات فراوانی برای عضویت دانشجویان قائل می گردید. در دهه 1340 این باشگاه دارای بیش از 110 نفر عضو بود.

شرکت نفت تعداد زیادی اسب از نژاد های خوب و مرغوب داشت که در اختیار کارکنان علاقه مند به این ورزش می گذاشت. هر ساله در فصل بهار مسابقه سوارکاری سراسری ایران در آبادان برپا می شد و حریفان از تهران ، شیراز ، گنبدکاووس و . . . به آبادان می آمدند و مسابقات هیجان انگیزی برپا می گردید. در مقابل در دیگر فصل ها اعضای تیم سوارکاری شرکت نفت به دیگر شهرها برای انجام مسابقات می رفتند که تمام هزینه و امکانات لازم از طرف شرکت نفت در اختیار آنان قرار می گرفت.

گلف:
انگلیسی ها به هرجا که می رفتند ، سعی می کردند تا شرایطی فراهم نمایند که بتوانند انواع ورزش ها و بازی ها و . . . که در کشورشان انجام می دادند در آنجا هم به اجرا گذارند. آنها آنقدر در این کار اصرار داشتند که حتی پرهزینه ترین امکانات را هم با تمام سختی هایش برای خود فراهم می ساختند. یکی از پرهزینه ترین ورزش ها گلف بود. مهم ترین مشکل آنها برای اجرای این ورزش تعبیه زمین چمن بازی بود که با وجود شوره زار بودن زمین های آبادان اقدامی پرهزینه و دشوار به نظر می رسید با تمام این مشکلات و هزینه ها ، انگلیسی ها اقدام به ساختن باشگاه و زمین گلف در آبادان نمودند و به طور جدی هر روز بعد از ظهر به تمرین می پرداختند. در این باشگاه به علتی که انگلیسی ها حضور داشتند و گلف بازان قهاری در بین آنها دیده می شد ، لذا آموزش های گلف بسیار موثر بود و پس از چندی تیم گلف آبادان در سطح ایران اسم و رسمی پیدا کرد.

گلف بازی در ایران رواج چندانی نداشت و فقط تیم های مشترک ارتش و تیم نیروی دریایی مطرح بودند که این دو تیم همه ساله مسابقاتی با تیم گلف آبادان داشتند. بازی گلف هم در آبادان بیشتر حالت تفریحی داشت و معمولأ روسای شرکت نفت بحث های مدیریتی خود را در زمین گلف به هنگام بازی انجام می دادند. در آبادان هم مانند دیگر نقاط جهان زمین گلف محل تصمیم گیری های مهم مدیران صنعت نفت آبادان بود.

قدیمی 04-28-2014   #5 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

گویش آبادانی:
زبان و گویش را اگر دو واحد مستقل از هم بدانیم ، آبادانی هم زبان است و هم گویش. زبان مردم این خطه فارسی است چرا که خط و الفبای نوشتن آن هم خط و الفبای فارسی است ، لیکن لهجه و گویش مسلط بر این زبان ، معیار یک لهجه و گویش منحصر به فرد است که صرفأ در آبادان شنیده می شود و آن گویشی بومی ، از زبان فارسی ، خاص منطقه آبادان است. آبادان به تعبیری شهر هفتاد و دو ملت است از این رو وام گیری این زبان از زبان های دیگر نظیر : هندی ، انگلیسی ، کُردی ، لُری و . . . زیاد بوده تا جایی که ساختار آن را با تغییر رو به رو ساخته است. زبان و گویش آبادانی اساسأ همان زبان فارسی است.

در رابطه با گویش آبادانی به این جمله توجه کنید :

سی رِمو چِپِلو چِلِپ سِیکِل گرفت و گِلِپ شد.
sey-remu-chepelu-chellep e-seykel-gereft-o gellep-shod
معنی : نگاه کن رمضان زشت که به دوچرخه آویز شد و واژگون شد.

در این جمله کلمات فارسی ، انگلیسی ، عربی و هندی دیده می شود. در حد ما با یک گویش رو به رو هستیم. اما در جمله زیر :
مُ به مِمِدو گفتُم تو جوب بازی نکن ، یعنی : من به محمد گفتم در جوی آب بازی نکن ، ما با یک لهجه جنوبی رو به رو هستیم که قواعد و افعال آن همانند دستور زبان فارسی است ولی مصوت های خاص خود را دارد.
در آبادان ، مانند دیگر مناطق نفت خیز خوزستان همچون آغاجاری ، به قول پروفسور جعفر پور مردم به زبان ها و گویش های متفاوتی با یکدیگر صحبت می کنند. گروه های قومی زبان و گویش مخصوص به خود را در بین خود به کار می برند. اما همه پیر و جوان ، با سواد و بی سواد بدون استثنا اما با درجه متفاوتی کلمات انگلیسی و یا اختصارات در محاوره روزانه با زبان بومی به کار می برند.
زبان ساکنان بومی آبادان عربی است اما بیشتر اهالی و ساکنان در نخلستان ها به زبان فارسی نیز آشنا هستند. و از طرف دیگر فارسی زبانان با ع ر ب ها رفت و آمد داشته از این رو گویش و زبان آنان متأثر از همدیگر شده است. از طرف دیگر کارکنان شرکت نفت آبادان به علت وجود کارشناسان انگلیسی طی سال های طولانی و رفت و آمد با آنها و به علت نیاز های شغلی ، آشنایی به زبان انگلیسی پیدا کرده و بسیاری از کلمات انگلیسی را یاد گرفته و با اشکال گوناگون و به صورت های مخصوص متأثر از زبان مادری در زبان روزانه خود استفاده کرده اند. هندی ها هم که در آبادان زیاد بودند و با مردم در طول روز سر و کار داشتند و تأثیر زبانی خود را گذارده اند. اقوام گوناگونی هم از شهرها و استان های ایران به آبادان آمدند و هر یک با خود گویشی و لهجه ای وارد ساختار زبانی آبادان نمودند ، در نتیجه گویش و لهجه آبادانی در اثر فرایند مدرنیزاسیون و گردهم آمدن مهاجران مختلف ، با وام گیری شدید (در اثر تماس زبان ها با یکدیگر) به وجود آمد که مانند زبان اردو نمود یک زبان تلفیقی شد.
در واقع از حدود نود سال پیش ، هم زمان با اکتشاف نفت در منطقه بختیاری و استان خوزستان و تأسیس شرکت نفت انگلیس-ایران ، پدیده وام گیری واژگانی بسیار گسترده و عمیقی در مناطق یاد شده و به ویژه در آبادان شکل گرفت. از این رو نفوذ زبان انگلیسی در این شهر از دیگر زبان ها بیشتر شد.
در این گویش جریان به کارگیری واژه های انگلیسی یک جریان عادی شدن را طی می کرد به عبارتی ، واژه ها نسل به نسل منتقل می شدند ، به طوری که افراد جوان تر اغلب حتی از گرو برداری از زبان های انگلیسی و یا هندی بی اطلاع بودند. آنان در مواردی ، گمان می کردند که واژگان فارسی یا محلی است. جریان یادگیری این گویش از دوران کودکی آغاز می گردید. وقتی بچه های آبادان دزد و پلیس بازی می کردند ، زمانی که می خواستند دشمن را دستگیر کنند به او می گفتند : «هِنزاب» که در واقع همان «هَندز آپ» (hands up) انگلیسی است که بیشتر در فیلم های کابوی غربی تکرار می شد.

حال به نمونه هایی از محاوره های در گویش آبادانی توجه کنید :
تِیمِ آفیس تموم شده بود. سیده لین خونه می رفتم که جلوی ترین شاپ یه لاری زد به لییِر کمپانی. ام پی و اسپکتور رسیدند. لاپورت نوشتن و آمبولانس خبر کردند که با درسر و نرس اومد و زخمی بردند اسپیتال. بِیلَرسوتش پر خون شده بود.

تِیم:time ، آفیس:Office ، سیده لِین:side the line ، ترین شاپ:train shop ، لاری:Lary ، لیبرکمپانی:Labor Company ، ام پی:MP ، اسپکتور:inspector ، لاپرت:Report ، آمبولانس:Ambulance ، درسر:Dresser ، نرس:Nurse ، اسپیتال:Hospital ، بیلرسوت:Boiler suit

معنی محاوره : وقت اداره تمام شده بود. مستقیم به خانه می رفتم که جلوی آموزشگاه حرفه ای یک ماشین باری به یک کارگر شرکت برخورد کرد. مأمور شرکت و ناظر رفت و آمد رسیدند. گزارش نوشتند و آمبولانس خبر کردند که با تکنسین و پرستار آمدند و فرد زخمی را بردند بیمارستان. لباس کارش پر از خون شده بود.

قدیمی 04-28-2014   #6 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

قدیمی 04-28-2014   #7 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

1. اولین تراموا در ایران ( توی این مورد بین آبادان و تبریز خیلی بحث وجود داره ) 2. اولین خطوط اتوبوس رانی درون شهری ایران 3. اولین ایستگاه تلویزیون و رادیو ایران ( پس از تهران ) 4. اولین شبکه فاضلاب 5.اولین پیتزافروشی در خاورمیانه (پیتزامونتکارلو ایتالیایی) 6. اولین تیم رسمی فوتبال 7. اولین فرودگاه بین المللی ( اولین فرودگاه در کشور که پرواز مستقیم به لندن و پاریس داشته) 8.اولین باشگاه اسب سواری ، بیلیارد،بولینگ (اولین شهر ایران با باشگاههای تفکیک طبقاتی ) 9.اولین شورای شهر 10.اولین اداره ی راهنمایی ورانندگی 11. اولین و تنها سینمای روباز و دومین سینمای سرپوشیده ( پس از تهران بیشترین تعداد سینما های ایران رو داشته ) و اولین زمین گلف که اولین بار توسط پدر گلف ایران غدیر کریم نژاد معروف به ساکی در زمین گلف ابادان - 12 - تنها واحد صنعتی کشور که مجهز به درب های ورودی(گیت) مختلف برای کارکنان قسمت های مختلف (پالایشگاه آبادان) 13 - نخستین انجمن عکسای خاورمیانه - 14. نخستین پتروشیمی ایران 15. نخستین اعتصاب کارگری 16. نخستین خانقاه صوفیه 16. نخستین کودکستان در ایران 17. اولین پمپ بنزین ایران و....

آخرین ویرایش توسط M!LAD در 01-25-2015
قدیمی 04-28-2014   #8 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

سینما حافظ _ فیلم قهرمان انتقام جو
[تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]

کشتی های اقیانوس پیما_اسکله خرمشهر
[تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]

خرمشهر_لب کارون

قدیمی 04-28-2014   #9 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

قدیمی 04-28-2014   #10 (لينک اين پست)
سوپر مدير سايت

آواتار M!LAD

فعاليت Longevity
8/20 10/20
Today پست ها
ssss35883

ويترين جوايز

عکسهای خریداری شده
پيش فرض

واژه های آبادانی با اصل انگلیسی

این کلمه ها رو از کتاب جامعه شناسی آبادان نوشته دکتر عبدالعلی لهسائی زاده استاد دانشگاه شیراز نوشتم و در پست های بعدی کلمات بیشتری می نویسم

واژه : آف ، آواشناسی : af ، معنی کاربری : تعطیلی - بیکاری - خاموش ، اصل انگلیسی : off

واژه : آفسیت ، آواشناسی : afseyt ، معنی کاربری : از خط دفاع جلوتر در فوتبال ، اصل انگلیسی : off side

واژه : آفیس ، آواشناسی : afis ، معنی کاربری : اداره ، اصل انگلیسی : office

واژه : آفیس بوی ، آواشناسی : afis boy ، معنی کاربری : پادو ، اصل انگلیسی : office boy

واژه : اُرد ، آواشناسی : ord ، معنی کاربری : فرمان ، اصل انگلیسی : order

واژه : اِستمپ ، آواشناسی : estamp ، معنی کاربری : مُهر ، اصل انگلیسی : stamp

واژه : اِستور ، آواشناسی : stor ، معنی کاربری : فروشگاه ، اصل انگلیسی : store

واژه : اِستیج ، آواشناسی : esteyj ، معنی کاربری : داربست ، اصل انگلیسی : stage

واژه : اِمشی ، آواشناسی : emshi ، معنی کاربری : مایع حشره کش ، اصل انگلیسی : imshi

واژه : او پی دی ، آواشناسی : opidi ، معنی کاربری : بیمارستان بیماران سرپایی ، اصل انگلیسی : out patient department

واژه : اُورهول ، آواشناسی : overhol ، معنی کاربری : تعمیرات اساسی ، اصل انگلیسی : overhaul

واژه : بمبو ، آواشناسی : bambu ، معنی کاربری : لوله آب ، اصل انگلیسی : bamboo

واژه : بنگله ، آواشناسی : bangele ، معنی کاربری : خانه ویلایی ، اصل انگلیسی : bungalow

Niloofar, ♠ SIMA ♠ به همراه مرهم این مطلب را لایک کرده اند
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
50, فرهنگ, قبل, امروز, تاریخچه, خرمشهر, سال, عکس

كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش