صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > دين و انديشه
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 11-29-2019   #1
taha Male
مدير انجمن شعر و ادبيات
 
آواتار taha
 
تاريخ عضويت: Oct 2013
محل سكونت: تبریز
سن: 70
اسم واقعی: تیمور
پست ها: 61,963
تشكرها (از ديگران): 23,529
تشكر شده 40,011 بار در 26,329 پست
چوق (ثروتمند شماره 1): 84,035,054
پاداش داده شده 1,639 مرتبه
تاکنون 1,152 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 1,737 مرتبه
فعاليت Longevity
15/20 11/20
Today پست ها
ssss61963

ويترين جوايز
رتبه ١ کاربر فعال ماه گذشته زیباترین پروفایل بهترین افتتاح کنندگان مبحث مدیران انجمنها 
مجموع جوايز: 4


عکسهای خریداری شده
تراکتور سازی هفت میوه گیلاس پرویز پرستویی
نوشیدنی انگور گیلاس انگور
انگور ریال مادرید توپ فوتبال
پيش فرض موسیقی در بهشتآن طور که از روایات بر می آید دو نوع نغمه و آوای خوش در بهشت وجود دارد یکی صدایی است برخاسته از طبیعت بهشت که شامل صدای پرندگان بهشتی ,جریان آب نهرها و صدای آبشارها ,سرود برگ ها و چرخش نسیم در بین گیسوان درختان و است و دیگری صدای نوازندگی و خوانندگی مخصوص بهشتی
جز این نیست که از جمله زیباترین زیبایی ها، موی نیکو و نغمه صدای خوش است.(پیام پیامبر ، ترجمه فارسی ۷۵۵بخش دهم جوامع الکلم سخنان فراگیر ..... ص : ۶۹۷)
آن طور که از روایات بر می آید دو نوع نغمه و آوای خوش در بهشت وجود دارد یکی صدایی است برخاسته از طبیعت بهشت که شامل صدای پرندگان بهشتی ،جریان آب نهرها و صدای آبشارها ،سرود برگ ها و چرخش نسیم در بین گیسوان درختان و...است و دیگری صدای نوازندگی و خوانندگی مخصوص بهشتی.
امیرالمؤمنین در توصیف بهشت سخنانی فرمودند و ضمن آن به اصوات دلنشین برخاسته از طبیعت بهشت این طور اشاره فرمودند: فلو رمیت به بصر قلبک نحو ما یوصف لک منها لعرفت نفسک عن بدایع ما أخرج إلی الدنیا من شهوات ها و لذات ها و زخارف مناظرها بالفکر فی اصطفاف أشجار غیّبت عروق ها فی کثبان المسک علی سواحل أنهارها(مجموعه ورام، آداب و اخلاق در اسلام شهاب الأخبار با ترجمه ،متن ۲۴۹ ،الباب الثالث، ۱۴۱)
گر به دیده دل آنچه را از بهشت برای تو وصف می کنند ببینی، نفس تو از آنچه در دنیاست دوری خواهد کرد؛ از اندیشیدن در خواسته ها، خوشی ها، و زینت هایی که در مناظرش وجود دارد، و اندیشه در صدای بهم خوردن برگ درختانش که کنار جویباران بهشت است حیرت زده می شود، که ریشه آن درختان در تل هایی از مشک فرو رفته است.
نیز در حدیث نبوی است که :« همانا بهشت در هر سال برای فرا رسیدن ماه رمضان زیور و آراسته می شود و چون شب اول ماه فرا می رسد، نسیمی از زیر عرش می وزد که به آن متنزه می گویند که به موجب آن برگ های درختان و حلقه های آویخته بر درها به اهتزاز در می آید و صدای بسیار دل انگیزی شنیده می شود که هیچ کس چنان آوایی نشنیده است» (آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار ، ج۴ ، ۲۳۳ ، مسائل عبد الله بن سلام ..... ص : ۲۱۰)
در روایات دیگری مکرراً از درختی سخن گفته شده که صدا و آهنگ بسیار خوشی دارد و مهم ترین منبع موسیقی در بهشت است . لذت استماع موسیقی دلنشین این درخت، بنا بر آنچه از ظاهر روایات فهمیده می شود ،پاداش کسانی است که در دنیا غنا را بر خود حرام کرده و در جهت پرهیز از آن رنج کشیده اند.
در روایت دیگری سخن از نسیمی است که چون بوزد شادی ها و طراوت های بسیاری را با خود به ارمغان می آورد .از جمله ی آن ها اصوات زیبایی است که از برخورد آن با اشیاء بهشتی شنیده خواهد شد .


● از رسول خدا پرسیدند آیا در بهشت باد هست؟
فرمود: آری، بادی است که از نور آفریده شده است و حیات و لذت هایی به همراه دارد و نامش بهاء است .چون مردم بهشت شوق زیارت پروردگار خود کنند آن باد بوزد در حالی که از گرما و سرما نیست، از نور عرش است در چهره هاشان می دمد و خرّم و دل خوشمی شوند ،نوری به نورشان می افزاید و به درهای بهشت زند و نهرها روان گردند و درخت ها تسبیح خوان، پرنده ها نغمه ساز کنند آنگاه اگر هر که در آسمان ها و زمین است آن آوای شادی و خوشی که در بهشت است را، بشنوند از شوق آن همه(نزدیک است) جان دهند. (آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار، ج۴، ص: ۲۳۴)
و اما:در روایات دیگری مکرراً از درختی سخن گفته شده که صدا و آهنگ بسیار خوشی دارد و مهم ترین منبع موسیقی در بهشت است . لذت استماع موسیقی دلنشین این درخت، بنا بر آنچه از ظاهر روایات فهمیده می شود ،پاداش کسانی است که در دنیا غنا را بر خود حرام کرده (و در جهت پرهیز از آن رنج کشیده اند).
«...سپس [رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم] فرمود: به آن خدایی که جان محمّد به دست قدرت اوست، در بهشت درختی است که با صدای بلند، تسبیح خداوند را می گوید. صدای آن درخت، به گونه ای است که اوّلین و آخرین [آفریدگان]، زیباتر از آن صدا را نشنیده اند. این درخت همچون درخت انار میوه می دهد و میوه هایش را بر سر مؤمن می ریزد و چون آن را باز نماید، آن را از بین نود حلّه می شکافد...»(مجموعه ورام، آداب و اخلاق در اسلام ،۱۷۵ ، متن عربی سرزنش دیگران ..... ص : ۱۷۲)
در حدیث یاسر خادم امام رضا علیه السلام به نقل از آن حضرت درباره این درخت گفته شده است :« هر کس خود را از گرایش به غنا و آواز خواندن در مجالس لهو و لعب باز دارد، خداوند فرمان می دهد باد بر درختی که در بهشت هست بوزد، و از آن درخت صدائی شنیده می شود که هرگز مانند آن صدای دلنواز شنیده نشده است و هر کس گوش به غناء دهد از شنیدن صدای آن درخت محروم می گردد.» (اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام ، ۷۲۹ ،در حرمت نرد و شطرنج و قمار ..... ص : ۷۲۸،نیز از زبان امام صادق نقل شده است : بحار ،ج ۸،ص ۱۲۷)
همانا بهشت در هر سال برای فرا رسیدن ماه رمضان زیور و آراسته می شود و چون شب اول ماه فرا می رسد، نسیمی از زیر عرش می وزد که به آن متنزه می گویند که به موجب آن برگ های درختان و حلقه های آویخته بر درها به اهتزاز در می آید و صدای بسیار دل انگیزی شنیده می شود که هیچ کس چنان آوایی نشنیده است
اما موسیقی بهشت شامل آوازه خوانی انسان ها و حوریه های بهشتی نیز می شود .روزی رسول خدا درباره نعمات بهشتی سخن می گفتند یک اعرابی که از سخنان ایشان به وجد آمده بود ،روی زانوانش نشست و عرض کرد یا رسول الله آیا در بهشت موسیقی هم هست ؟فرمود آری ای اعرابی همانا در بهشت نهری وجود دارد که در دو طرفش دوشیزگان سپید روی و سپید موی نشسته اند و مشغول تغنی (آوازخوانی )هستند و به چنان صدایی می خوانند که خلایق تا کنون مانند آن را نشنیده اند ،و این نعمت بالاترین نعمات بهشتی است . راوی حدیث گوید از "ابودردا" گوینده حدیث از زبان رسول الله پرسیدم آن دختران به چه چیزی تغنی می کنند گفت :به تسبیح »(بحارالانوار ،ج۸،ص۱۹۶)
و باز در حدیث نبوی است که :هیچ بنده ای وارد بهشت نمی شود مگر اینکه بالای سر و پایین پای او دو حورالعین می نشینند و با زیباترین صوت برای او ترانه خوانی می کنند ترانه آن ها هرگز ترانه شیطانی نیست بلکه محتوای آن تمجید و تقدیس الهی است .(همان ص۱۹۶)
آخرالامر باید اذعان نمود که هر چند در خصوص موسیقی بهشت ،مستقیماً آیه ای از قرآن برای استناد آورده نشده است ،اما آیاتی وجود دارد که انرژی حیرت آدمی را به جای تبدیل شدن به نیروی منفی شک و تردید، به توان مثبت اطمینان می رساند تا به جای آنکه افسانه اش پنداریم، باورش کنیم و با تأمل در آن نیرویی برای توبه ،عمل صالح و صبر در برابر سختی های دنیا پیدا کنیم .از جمله آیاتی که این روایات باورنکردنی را تایید می کنند این آیه شریفه است :
فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّهِٔ أَعْیُنٍ جَزاءً به ما کانُوا یَعْمَلُون
(سجده ،۱۷)؛ هیچ نفسی نداند آنچه حقّ تعالی بجا آورده است از برای مؤمنان به جهت پاداش آنچه انجام داده اند.
انسیه نوش آبادی
ثبت نام و کسب امتیاز
__________________taha آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
موسیقی, بهشت


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق
پرش


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3.5 هم اکنون 05:46 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.