صفحه اصلی - فروم پرشین سون


بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > تالار اخبار و اطلاعات عمومی > اخبار داخلی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 01-24-2018   #1 (لينک اين پست)
مدير انجمن شعر و ادبيات
 
آواتار taha
 
تاريخ عضويت: Oct 2013
محل سكونت: تبریز
سن: 70
اسم واقعی: تیمور
پست ها: 52,881
تشكرها (از ديگران): 21,977
تشكر شده 37,244 بار در 24,042 پست
چوق (ثروتمند شماره 1): 79,555,128
پاداش داده شده 1,220 مرتبه
تاکنون 1,125 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 1,691 مرتبه
فعاليت Longevity
20/20 10/20
Today پست ها
ssss52881

ويترين جوايز
رتبه ٢ کاربر فعال ماه گذشته زیباترین آواتار بهترین افتتاح کنندگان مبحث مدیران انجمنها 
مجموع جوايز: 4


عکسهای خریداری شده
تراکتور سازی هفت میوه گیلاس پرویز پرستویی
نوشیدنی انگور گیلاس انگور
انگور ریال مادرید توپ فوتبال
پيش فرض احمدی نژاد این جسارت را به مردم داد كه می‌شود یك شبه ره صد ساله رفت


او این جسارت را به مردم داد كه می‌شود یك شبه ره صد ساله رفت، چه از طریق ساخت‌و‌ساز و چه از طریق ساخت‌و‌پاخت و در یك كلام روحیه كار را از بین برد.

حجاریان: احمدی‌نژاد دولت را لخت و ولنگار کرد

سعید حجاریان در روزنامه اعتماد نوشت: در یك نگاه اجمالی و با تكیه بر داده‌های موجود،می‌توان ریشه وقایع دی‌ماه سال جاری را در دو مقوله سیاست و معیشت جست. در این اعتراضات، چندین شعار به گوش رسید.

گروهی دغدغه‌های اقتصادی‌ و معیشتی‌شان را مطرح كردند، گروهی اصلاح‌طلبان را خطاب قرار دادند، گروهی دیگر خواستار بركناری روحانی بودند و گروهی مجموعه حاكمیت را زیر سوال بردند و دست آخر بعضی، از بازگشت سلطنت سخن گفتند.

بخش نخست یادداشت حاضر را به بررسی ریشه‌ها و تبعات گزاره عبور از روحانی، اختصاص داده و در بخش دوم تا حد امكان نحوه مواجهه با این اعتراضات را تشریح خواهم كرد.

دولت یازدهم زمینی سوخته‌ و مجموعه‌ای از بدهی‌های انباشته را از دولت پیش از خود به ارث برد. این ارثیه نامیمون، به همراه مطالبات هشت‌ساله (٩٢-٨٤) مردم و شعارهای مطرح شده در انتخابات سال ٩٢ به انتظارات مردم دامن زد و در نتیجه بر شدت فشارها بر دولت افزوده شد. ریشه مشكلات فعلی را لزوما نباید در عملكرد و نگرش دولت روحانی جست، یعنی اگر رقیب وی نیز به پاستور می‌رفت، چنین وضعیتی خواه‌ناخواه حادث می‌شد، چرا كه احمدی‌نژاد درآمد بادآورده كشور (از فروش نفت) را به نام عدالت، هزینه كرد و یك گام در جهت توسعه كشور بر نداشت.

احمدی‌نژاد زمانی كه تشعشع هاله نورش چشم راست‌ها را كور كرده بود، جمعیت كثیری را به استخدام دولت درآورد و دولت را فربه، لخت و ولنگار كرد. از این گذشته، او این جسارت را به مردم داد كه می‌شود یك شبه ره صد ساله رفت، چه از طریق ساخت‌و‌ساز و چه از طریق ساخت‌و‌پاخت و در یك كلام روحیه كار را از بین برد. رییس دولت‌های نهم و دهم دایما ادعا می‌كرد، از این دهستان به آن شهرستان در حال دویدن بود، كه این عمل وی به روزه‌داری می‌مانست كه فقط شكمش روزه است و نهایتا جز تشنگی چیزی عایدش نمی‌شود. لذا، روحانی، امروز با چندین ابرچالش‌ مواجه است.

كم ‌آبی كشور، آلودگی هوا، حاشیه‌نشینی، صندوق‌های بازنشستگی، موسسات مالی و اعتباری كه ممكن است آفت‌شان به بانك‌ها نیز سرایت كند و بیكاری كه اگر سالانه ٦٠ میلیارد دلار هزینه شود، پس از ١٠ سال تنها می‌توان نرخ بیكاری را در حد امروز نگه داشت. روحانی در چنین وضعیتی و در حالی كه آماج حملات رقیب است، باید سه سال دیگر در پاستور بماند، سه سالی كه دستخوش اعتراضات پی در پی خواهد بود، اعتراضاتی كه مانند موج دریا عقب می‌روند و با شدت بیشتر باز می‌گردند.

در این شرایط، آنهایی كه از ابتدای دولت روحانی در روضه‌های‌شان و از تریبون صداوسیما و نماز جمعه یأس و ناامیدی پمپاژ می‌كردند و می‌خواستند روحانی را بی‌كفایت نشان دهند، فرمان «نه_به_روحانی» را صادر كردند و شعار «مرگ بر روحانی» سر دادند، در حالی كه نگفتند پس از روحانی به چه فرد یا نهادی می‌رسند. پاسخ روشن است، عبور از روحانی یعنی گذر از دولت و رسیدن به حاكمیت و اصل نظام و در آخر عبور از جمهوری اسلامی.

فارغ از طرز تفكر حاملان و عاملان گزاره «عبور از جمهوری اسلامی» باید گفت، این شعار نامفهوم است و به تونل تاریكی می‌ماند كه انتهایش‌ هیچ‌گونه نوری وجود ندارد و از این روست كه باید اذعان داشت كه جوانان با محتوای شعارشان غریبند، چرا كه در دوره پهلوی زیست نكرده‌اند.

برخی از حامیان شعار «عبور از جمهوری اسلامی» تصور كردند، دولت امریكا پشتیبان تحولات احتمالی است. بله، امریكا بعد از جنگ دوم جهانی در اروپا و در قالب طرح مارشال هزینه كرد، زیرا كه نمی‌خواست عرصه را به كمونیسم واگذار كند. برای ایران و تركیه و پاكستان نیز اصل چهار ترومن را داشت چون نمی‌خواست این كشورها به اردوگاه چپ بپیوندند، اما امروز برخی غافلند كه ترامپ بر سر كار است، فردی كه یك بیزنس‌من تمام‌عیار است و یك دلار برای چنین مسائلی هزینه نمی‌كند.

واقعیت آن است كه مردم تمنای دولت قوی دارند و این طبیعت مردم است كه زمانی که تحت فشار هستند خود به خود به سمت یك شعار می‌روند، مصداق چنین وضعیتی را در آیه هفتاد و پنجم سوره نساء مشاهده می‌كنیم.

در این دو دهه با چند رخداد مواجه شده‌ایم؛ تیرماه ١٣٧٨، خردادماه ١٣٨٨ و دی‌ماه ١٣٩٦. رخداد نخست، ایده مشخص و سازمان مركزی داشت و دانشجویان مطالبه خود را به صورت سیاسی، هدفمند و بدون خشونت پی گرفتند و دولت نیز خواسته‌شان را سركوب كرد. در رخداد دوم مردم ذیل راهپیمایی سكوت، رای خود، یعنی خواسته سیاسی‌شان را مطالبه كردند و زمانی شعارها فراتر رفت كه با معترضان برخوردهای قهری صورت گرفت. اما رخداد سوم جامع بود و یكباره شعله گرفت و شعارهای معترضان حول تمامیت نظام می‌گشت. با بررسی این سه رخداد و نحوه مواجهه حاكمیت، می‌توان از تغییر و شاید تعدیل واكنش‌ها در سال ٩٦ سخن گفت.

سال ٧٨ دانشجویان معترض مورد ضرب و شتم قرار گرفتند كه علاوه بر مجموعه خسارت‌ها و آسیب‌ها، افرادی كور و مجروح و كشته شدند. سال ٨٨ به سوی مردم معترض تیراندازی شد و... اما در سال ٩٦ نیروی پیشین، در مقایسه با عملكرد گذشته‌اش، ضعیف‌ ظاهر شد به این معنا كه هر چه اعتراضات تندتر شد، سركوب كمتر شد. لنین در تشریح وضعیت انقلابی معطوف به سقوط حكومت‌ها از شرایطی سخن می‌گوید كه «پایینی‌ها نخواهند و بالایی‌ها نتوانند»، یعنی زمانی كه همزمان دو بحران مشروعیت و هژمونی پدید آید. او به گفته‌ خود تكمله‌ای می‌زند و می‌گوید باید آلترناتیوی هم موجود باشد. وضعیت كنونی آن است كه بالایی‌ها‌ می‌توانند، بعضی پایینی‌ها نمی‌خواهند و آلترناتیوی هم موجود نیست؛ یعنی دو ضلع از سه ضلع مثلث لنین وجود ندارد.

با این تعریف لنین به سه رخداد پیشین بازگردیم؛ سال ٧٨ معترضان از نظام عبور نكردند، خودسرها و لباس‌شخصی‌ها و نوپو آمدند و زدند. یعنی بالایی (با اتكا به نیروی غیررسمی) توانست؛ در آن سال آلترناتیو هم موضوعیت نداشت. سال ٨٨، پایین به ساختار پایبند بود، ولی حاكمیت (با تردید) با همه توان خود به صحنه آمد هر چند در نهایت از عده‌ای به ‌دلیل وقایع كهریزك و... دلجویی شد. این‌ نوبت نیز بالایی توانست و آلترناتیو موضوعیت نداشت، چنانكه مهندس موسوی گفت من همراه مردم‌ هستم و نه رهبر آنها. سال ٩٦، پایین (البته بخشی از آنها) از حكومت عبور كردند، اما بالایی‌ها با وجود وسعت كار و قوت نیروی نظامی در شهرستان با تمام قوا به ماجرا ورود نكردند؛ این‌بار بالایی (با تردید) نخواست و آلترناتیوی هم موجود نبود و در انتها شرایط به وضع طبیعی خود بازگشت.

دستاورد اعتراضات اخیر، تعلیق شعار «عبور از روحانی»، نزد جناح راست بود. چرا كه آنها به‌صورت غریزی نتیجه گرفتند، بدیلی در مقابل روحانی ندارند و باید به هر روش او را حفظ كنند چون دریافتند با معادله‌ای‌ چند مجهولی مواجهند. جناح راست شاهد بود كه در برخورد با این اعتراضات چهار عمل اصلی به كار گرفته شد؛ بعضی را جمع (بازداشت)، بعضی را ضرب (كتك)، بعضی را تفریق (تفرقه انداختن) و بعضی دیگر را تقسیم (تفكیك معترضان به معیشتی‌های بر حق و سیاسی‌های ناحق) كردند اما بنیاد اعتراضات همچنان پابرجا ماند.
منبع:روزنامه اعتماد

ثبت نام و کسب امتیاز
__________________taha آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
كه, می‌شود, مردم, نژاد, یك, احمدی, جسارت, داد, رفت, ره, ساله, شبه, صد


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق

تاپیک های مشابه
تاپیک نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرین ارسال
.:: چگونگی یك تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان ::. Ramanaa رمضان ماه مهمانی خدا 0 08-08-2011 12:43 AM
كشف جسد یك هیولا Ramanaa عکس های خبری 0 08-07-2011 11:24 PM
كشته شدن یك نفر بر اثر ندادن كرایه+عکس ruya اخبار اجتماعی و حوادث 0 07-21-2011 02:29 PM
ابتكار یك چینی: ساخت یك دوچرخه آبی-خاكی Arooz عكسهای مخصوص پرشين سون 0 06-08-2009 11:49 AM
تصاویر تبدیل شدن یك خانم چاق به یك مانكن بر اثر تغییر در رژیم غذایی! parya كاريكاتور و طنز 1 01-06-2009 08:42 PM


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3 هم اکنون 09:06 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.