صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > دين و انديشه
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 06-06-2017   #1 (لينک اين پست)
مدير انجمن شعر و ادبيات
 
آواتار taha
 
تاريخ عضويت: Oct 2013
محل سكونت: تبریز
سن: 70
اسم واقعی: تیمور
پست ها: 61,476
تشكرها (از ديگران): 23,520
تشكر شده 39,920 بار در 26,262 پست
چوق (ثروتمند شماره 1): 83,839,948
پاداش داده شده 1,627 مرتبه
تاکنون 1,152 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 1,737 مرتبه
فعاليت Longevity
20/20 11/20
Today پست ها
ssss61476

ويترين جوايز
رتبه ١ کاربر فعال ماه گذشته زیباترین پروفایل بهترین افتتاح کنندگان مبحث مدیران انجمنها 
مجموع جوايز: 4


عکسهای خریداری شده
تراکتور سازی هفت میوه گیلاس پرویز پرستویی
نوشیدنی انگور گیلاس انگور
انگور ریال مادرید توپ فوتبال
پيش فرض شرح کتاب العقل و الجهل از اصول کافی ۲ عقل و جهل در قرآن عقل مرز میان ایمان و کفر است


از جمله احادیث معروف اخلاقی در شیعه, حدیثی است از امام صادق علیه السلام, که درباره خلقت و ویژگی های عقل و سپاهیان عقل و جهل سخن رفته است این حدیث که مورد توجّه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته و برخی بزرگان به شرح آن پرداخته اند, به حدیث جنود عقل و جهل شهرت دارد

پیامبر گرامی اسلام(ص) عقل را برترین موجود و عاقلان را برترینان مردم معرفی فرمود. در حدیث یازدهم از حضرتش آمده است که خداوند چیزی برتر از عقل، بین بندگان خود تقسیم نکرده است.

حجت الاسلام سید محسن موسوی، عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در این یادداشت به شرح العقل و الجهل از کتاب اصول کافی می پردازد. قسمت اول این یادداشت را از اینجا ببینید.


عقل و اخلاق


اخلاق اسلامی با پشتوانه ی محکمی از خرد همراه است. روایات اهل بیت علیهم السلام فضیلت های اخلاقی را نشأت گرفته از عقل دانسته و رذیلت ها را نشانه ی بی خردی یا کم عقلی برشمرده اند. از روایات اسلامی برمی آید که همه ی انسان های خواهان رشد و پیشرفت، باید در مسیر رسیدن به کمال عقل ، کوشش و تلاش خود را به کار گیرند. هنگامی که عقل مردمان به سوی کامل شدن در حرکت است، نشانه هایی دارد که می توانیم این کمال را دریابیم. یکی از این نشانه ها، خوش اخلاقی است . هرچه انسان دارای عقل کامل تری باشد، از اخلاق بهتری برخوردار خواهد بود. در حدیث هفدهم از امام صادق علیه السلام نقل شده است: کامل ترین مردم از نظر عقل ، خوش اخلاق ترین آنها است.


در سخنی از امام علی علیه السلام – حدیث سی و یکم - ؛ خودپسندی و خوش آمدن از خود و اعمال خود، دلیلی بر ضعف عقل دانسته شده است.


در روایت سیزدهم عقل را به عنوان پرده ای پوشاننده دانسته است که بوسیله ی آن با خواسته های نفس مخالفت و مبارزه می شود.در حقیقت عقل ، چیزی شبیه به تعبیر قرآن درباره ی تقوا است که آن را لباس و پشش دانسته است . با این پوششمی توان در رفع عیوب کوشید و آنها را برطرف کرد.


در این حدیث که در موضوع عوامل کسب و دوام محبّت است، آمده است: عقل پرده ای است پوشانده و فضیلت ها(عوامل برتری فرد) زیبایی ظاهر است. پس با فضلت، بدی های اخلاقی ات را بپوشان و با خردت با خواسته های دلت بجنگ. با این کار محبت دیگران برای تو سالم می ماند و آشکارا به تو مهر می ورزند.


در بیان رابطه ی عقل و اخلاق ، از روایاتی که جهل و اخلاق جهل محور در آن بیان می شود، نیز می توان برای تبیین بهتر بحث، بهره برد.


در روایت شانزدهم کتاب، به سه ویژگی جاهلانه اشاره شده است. این سه خصلت قلب های جاهلان را دگرگون ساخته و در اختیار خود می گیرد.آن سه عبارتند از: طمعی که قلب جاهلان را از جا برمی کند، آرزویی که قلب جاهل را ، گرو می گیرد و نیرنگی که آنها را به دام می اندازد.


بنابراین حدیث امام علی علیه السلام ، طمع و بیشترخواهی ، آرزوهای دست نیافتنی و نیرنگ و خودفریبی، قلب را دگرگون ساخته و انسان را در مسیر رشد، متوقف ساخته یا به عقب می راند.


پیشوایان دین ما رابطه ی بین عقل و اخلاق را به نیکویی تبیین کرده و مصداق های اخلاق عقل مدار را معرفی کرده اند. بخش های از حدیث معروف هشام در این باره است که عبارت است از:


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عاقل کسی است که رسیدن به حلال او را از شکرگزاری باز ندارد ودر رویارویی با حرام ، صبرش بر انجام ندادن گناه را از دست ندهد.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! چگونه کارهایت نزد خدا پاک باشد ، در حالی که دلت را، از فرمان پروردگارت باز داشته و به امور دیگر مشغول داشته ای و خواسته های دلت را بر عقلت برتری دادی.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عاقل دروغ نمی گوید، اگر چه دلخواه او باشد. امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! کسی که مردانگی و مروّت ندارد، دینی ندارد و هرکه عقل ندارد، مروتی ندارد. با ارزش ترین مردم کسی است که دنیا را برای خود با ارزش و منزلت نداند. برای بدن های شما بهایی جز بهشت نیست، پس آن را به غیر بهشت نفروشید.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عمل اندک از عالم مورد قبول است و دو برابر می شود ولی عمل بسیار از کسانی که اهل هوای نفس و جهل و حماقت هستند، بازگردانده شده و پذیرفته نمی گرد.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عاقل با داشتن حکمت به اندک بهره ای از دنیا راضی است. او حاضر نیست که همه ی دنیا را داشته باشد ولی اندکی از حکمت را . برای همین است که تجارتشان پرسود است.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! برای هر چیزی راهنمایی است و راهنمای عقل، تفکر است. و راهنمای تفکّر، سکوت همراه با اندیشه است. برای هر چیزی مرکبی است و مرکب عقل تواضع است. برای نادانی تو همین بس که مرتکب کاری شوی که از آن نهی شده ای.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خردمندان ، آنچه از دنیا را که بیش از نیازشان بود رها کردند، چه برسد به گناه ( که آن را پیشتر رها کرده بودند). با اینکه ترک دنیا از فضیلت انسان است و ترک کناه بر او لازم و واجب.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خردمندان از دنیا روی گردانیده و به آخرت روی آوردند؛ زیرا آنها فهمیدند که دنیا هم خواهان است و هم خوانده. آخرت هم همینطور. پس هر کس خواهان آخرت باشد، دنیا او را می جوید تا اینکه روزی اش را به طور کامل از دنیا برگیرد. و هرکس خواهان دنیا باشد ، آخرت در پی اوست تا اینکه مرگش در رسد و دنیا و آخرتش تباه گردد.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! امیرالمومنین می فرمود: از نشانه های عاقل این است که سه خصلت در او باشد: هرگاه از او پرسیده شد، جواب دهد. و چون مردم از سخن گفتن ناتوان گردند، او سخن گوید. اظهار نظری کند که به سود اهل آن باشد. کسی که هیچ یک از این ویژگی های سه-گانه را نداشته باشد، احمق است.


امام علی علیه السلام فرمود: کسی باید در صدر مجلس بنشیند که این سه خصلت یا یکی از آنها را داشته باشد، پس کسی که هیچ یک از این خصال را ندارد و در بالای مجلس بنشیند، احمق است.


امام حسن علیه السلام فرمود: هرگاه در پی رفع نیاز و برآمدن حاجتی بودید، آن را از اهلش بخواهید. پرسیدند: اهلش کیانند؟ فرمود: کسانی که خداوند در کتابش آنها را اولوا الالباب خوانده است. آنها خردمندان هستند.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! مرد عاقل با کسی که می ترسد، تکذیبش کندو دروغ گویش بخواند سخن نمی گوید. از کسی که خوف دارد ، محرومش کند و درخواستش را رد کند، چیزی نمی خواهد. برچیزی که ز عهده و انجامش برنمی آید، وعده نمی دهد.به آنچه که بخاطرش سرزنش می شود، امید نمی بندد. به کاری که می ترسد در آن درماند ، اقدام نمی کند.


فضیلت عقل و عاقلان


پیامبر گرامی اسلام(ص) عقل را برترین موجود و عاقلان را برترینان مردم معرفی فرمود. در حدیث یازدهم از حضرتش آمده است که خداوند چیزی برتر از عقل، بین بندگان خود تقسیم نکرده است.


بر اساس این تفکّر است که، خواب فرد عاقل ، از شب بیداری همراه با عبادت فرد بی خرد ، برتر است. ونیز اقامت و ماندن عاقل در شهرش، بهتر از سفر و تلاش بی خرد (برای کارهایی مانند جهاد و تحصیل دانش) است.


در بخش دیگری از این حدیث ، آمده است: بنده ای ، کار واجبی را انجام نداده ، مگر اینکه درباره ی آن اندیشه و خردورزی کند . عبادت کنندگان در فضیلت عبادتشان به جایی که عاقل رسیده است، نمی رسند.


در حدیث چهاردهم نیز ، خداوند خطاب به عقل می فرماید: آفریده ای بزرگ تر وگرامی تر از تو خلق نکردم.


در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام ، عقل پایه ی شخصیت انسان دانسته شده است. پیامبر مکرّم اسلام به امام علی علیه السلام فرمود: ای علی! هیچ فقر و ناداری بدتر از جهل نیست و هیچ مال و دارایی، سودبخش تر از عقل نیست.(حدیث بیست و پنجم) در آخرین متن این کتاب هم صفوان جمّال از امام صادق شنیده است که فرمود: هیچ دارایی و مکنتی بهتر و پرنعمت تر از عقل نیست و هیچ فقری پست تر از حمق و جهل نیست.


عقل مرز میان ایمان وکفر است. چنانکه امام علی علیه السلام فرمود: بین ایمان و کفر فاصله ای جز کم عقلی نیست. پرسیدند: چگونه ؟ فرمود: بنده ای خواسته و نیازش را به نزد مخلوقی دیگر می برد . در صورتی که اگر نیتش را برای خدا خالص سازد و خیلی زود به خواسته اش می رسد.


حدیث جنود عقل و جهل


از جمله احادیث معروف اخلاقی در شیعه، حدیثی است از امام صادق علیه السلام، که درباره خلقت و ویژگی های عقل و سپاهیان عقل و جهل سخن رفته است. این حدیث که مورد توجّه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته و برخی بزرگان به شرح آن پرداخته اند، به حدیث جنود عقل و جهل شهرت دارد.


در این حدیث ، پس از بیان چگونگی خلقت و فرمانبری عقل و نافرمانی جهل، خداوند به عقل ، هفتاد و پنج نیرو عطا کرد. هنگامی که جهل ، از عطای خدا به عقل و قدرت و فضیلتش آگاه شد، دشمنی با او را در دل گرفت و به خداوند عرض کرد که عقل را چنین نیرومند ساختی . در حالی که من دشمن او هستم و هیچ نیرویی ندارم. خداوند به او نیز نیروهایی را در مقابل نیروهای عقل اعطا کرد. برای نمونه برای عقل، خیر را وزیر قرار داد و شرّ را ضدّ آن و وزیر جهل قرار داد. ایمان از سپاه عقل و ضدّش کفر از سپاه جهل و تصدیق و امید هردو از نیروهای عقل و در سپاه مقابل انکار و ناامیدی .


نکته ی قابل توجّه در پایان شمارش سپاهیان عقل و جهل ، ذکر شده ، این است که اگر چه همه ی انسان های مومن و دوستدار پیشرفت در مسیر معنویت ، باید برای خردمند شدن و تکمیل ایمان بر خرد خود افزوده و از نیروهای عقل استفاده کرده و با نیروهای جهل مبارزه کند . ولی باید به این مطلب توجّه داشته باشد که همه ی این ویژگی ها به صورت کامل در انسان های کامل چون پیامبر و امام ، جمع می شود . همچنین در مومنانی که در امتحان الهی موفّق شده و هنگامی که خداوند قلب هایشان را برای ایمان آزموده است. امّا دیگر پیروان ما باید در تلاش برای کسب این خصال نیکوی عقلانی بوده و نیز در پی پاک شدن از بدی ها و دور شدن از نیروهای جهل. اگر چنین باشند (به تدریج) به درجات عالی معنوی و همراهی با انبیا و اوصیای الهی خواهند رسید.

نکته ی مهم دیگر اینکه ، رسیدن به این درجات والا ، هنگاهی صورت می پذیرد که سالک این راه، معرفت نسبت به عقل و نیروهای آن پیدا کرد و آنها را به درستی بشناسد . البته به تبع آن نیروهای مقابلش را نیز به درستی خواهد شناخت. وظیفه ی پیرو ، در مرتبه ی بعد دوری کردن از جهل و نیروهای او است.


کارکردهای عقل


از آنجایی که پایه ی شخصیت انسان عقل است ، بسیاری از فضیلت ها و خیرها از آن سرچشمه می گیرد. در حدیث بیست و چهارم از قول امام صادق علیه السلام عقل را راهنمای مومن معرفی کرده و در روایت پیش از آن آمده است:


هوش،فهم، حافظه و دانش از عقل سرچشمه می گیرد.


عقل ، انسان را کامل می کند و راهنما ، بینا کننده و کلید کار او است.


هرگاه عقل انسان به نور الهی تأیید گردد، دانشمند، حافظ، یادآورنده، باهوش و با فهم گردد. و از این رو می داند که چگونه و چرا و کجاست،


بدخواه و خیرخواه خود را می شناسد و چون آن را شناخت، روش زندگی و آنچه به او در گذشته رسیده و در آینده خواهد رسید را می شناسد،


در یگانه دانستن خدا و اقرار به طاعتش، اخلاص ورزد، و هنگامی که چنین کرد، امور از دست رفته را جبران می کند و در امور آینده به درستی عمل می کند، آنگاه می داند که در چه حال ووضعیتی است و برای چه در اینجا است و از کجا آمده و به کجا خواهد رفت،


این ها همه از تأییدات عقل است.


در روایت بیست و هفتم کتاب از امام صادق علیه السلام نیز، قدرت فهم وحافظه ی افراد و تفاوت میزان حافظه و فهم در افراد را ناشی از تفاوت در میزان عقل دانسته اند.


در روایت بیست و نهم هم امام به مفضّل می گوید: فلاح و رستگاری نیز با عقل به دست می آید و کسی که خردمند نباشد، رستگار نمی گردد و ادامه دادند، بدون علم هم نمی توان خردمند شد.


فقدان عقل ، فقدان زندگی است. در روایت سی ام امام علی علیه السلام عقل را مساوی با زندگی دانسته و نبود عقل را نبود زندگی برشمرده است. سخن ایشان اینچنین است: کسی را که آگاه شوم بر یکی از صفات خوب استوار است، بپذیرم و از نداشتن صفات دیگرش بگذرم . مگر کسی که عقل و دین نداشته باشد.زیرا جدایی از دین جدایی از امنیت است و زندگی با ترس و هراس گوارا نیست. نداشتن عقل نیز نداشتن زندگی است و انسان بی خرد به مردگان شبیه است.


در روایت سی و چهارم نیز به رابطه ی عقل و حکمت پرداخته شده است که امام صادق از امام علی علیهماالسلام نقل کرده است. در این بیان آمده است: عمق حکمت بوسیله ی عقل و عمق عقل بوسیله ی حکمت فهمیده می شود. امام در این سخن به رابطه ی دوسویه ی عقل و حکمت اشاره کرده است که منشأ فهم حکمت و رسیدن به کنه و عمق حکمت ها، عقل است و در مرحله ی بعد این حکمت است که قدرت عقل افراد را می فهمد. با افزایش هریک از این دو، نقطه ی مقابلش بهتر و بیشتر دانسته می شود.


عقل و اعتقادات دینی


نیک روشن است که ضرورت شناخت دین و کسب معرفت نسبت به خدا ، بوسیله ی عقل دانسته می شود . این عقل است که انسان را به وجود خدا و یگانه دانستن او و .... رهنمون می شود. در اثبات ضرورت نبوت و معاد نیز اینگونه است. بنابراین مبنا، اصول اعتقادات دینی از طریق عقل به اثبات می رسد. این نکته در سخنان پیشوایان معصوم علیهم السلام هم به تأیید رسیده است. در کلام امام صادق علیه السلام آمده است:


با عقل بندگان خالق خود را می شناسند و اینکه آنها مخلوق اویند،


واینکه خدا تدبیرکننده ی امور آنهاست و ایشان تحت تدبیر او هستند،


واینکه او باقی است و اینان فانی هستند،


بوسیله ی عقل است که بندگان با دیدن آسمان و زمین، خورشید و ماه، شب و روز و...... استدلال می کنند به اینکه برای او و برای آنها خالق و مدبّری هست که همیشه بود و همیشه هست،


و بوسیله ی عقل می فهمند که زشت و زیبا کدامند و اینکه تاریکی در جهل است و نور در علم،


این است آنچه که عقل بدان راهنمایی کرده است.


سپس امام افزود: عاقل با راهبری همین عقل می داند که خدا حق است و پروردگار او است،

ومی داند که خالقش را پسند و ناپسندی است و اصاعت و معصیتی دارد،

و نیز می فهمد که با عقل نمی تواند به فهم آنها برسد و می فهمد که رسیدن به این مطالب جز با طلب علم ممکن نیست.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند با عقل حجت را بر مردم تمام کرد و پیامبرانش را با بیان یاری کرده و بوسیله ی دلایل و برهان ها مردم را به سوی شناخت ربوبیتش راهنمایی کرد. او فرمود: وَإِلَهُکُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ ، إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْکِ الَّتِی تَجْرِی فِی الْبَحْرِ بِمَا ینْفَعُ النَّاسَ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ مَاءٍ فَأَحْیا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَابَّهٍٔ وَتَصْرِیفِ الرِّیاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَینَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ لَآَیاتٍ لِقَوْمٍ یعْقِلُونَ (سوره بقره، آیه۱۶۳و۱۶۴)


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند اینها را دلیل بر شناخت خود قرار داد به اینکه همه ی اینها تدبیر کننده ای دارد. و در کتابش فرمود: وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآَیاتٍ لِقَوْمٍ یعْقِلُونَ (سوره نحل، آیه۱۲) .........(آیات بسیاری که نشانه های تدبیر الهی در آن مطرح شده، پس از این آیه از سوی امام قرائت شده است)


عقل و جهل در قرآن


در حدیث طولانی ای که امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم آموخت، آیات بسیاری از قرآن کریم ، مطرح شده است. در حقیقت ، امام جایگاه خرد و خردمندان را در قرآن نشان داده و دیدگاه قرآن درباره ی بی خردان را بررسی کرده است. تعدادی از این آیات ، که با کلام شیوای امام کاظم علیه السلام عجین شده است را مرور می کنیم.

امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند در قرآنش از صاحبان خرد به نیکوترین شکل یاد کرده و ایشان را به بهترین زیورها آراسته است.( آیات بسیاری در این جایگاه


از سوی امام ، آورده شده است که به دو آیه اکتفا می کنیم) یؤْتِی الْحِکْمَهَٔ مَنْ یشَاءُ وَمَنْ یؤْتَ الْحِکْمَهَٔ فَقَدْ أُوتِی خَیرًا کَثِیرًا وَمَا یذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ (سوره بقره، آیه۲۶۹) وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یقُولُونَ آَمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا یذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ (سوره آل عمران، آیه۷)


خردمندان همه ی حرف ها را گوش می دهند و با قدرت عقل خوب و بد و سره را از ناسره جدا کرده و بهترینش را برمی گزینند. امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند در قرآنش، اهل عقل و فهم را بشارت داد و فرمود: فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ (سوره زمر، آیه ۱۷و۱۸)


خردمندان اهل موعظه شنیدن و موعظه پذیرند. برای همین خدا آنها را موعظه کرد اما بی خردان را ترسانید.. امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خدا اهل عقل را وعظ کرده و آنها را به آخرت ترغیب نمود و فرمود: وَمَا الْحَیاهُٔ الدُّنْیا إِلَّا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَلَلدَّارُ الْآَخِرَهُٔ خَیرٌ لِلَّذِینَ یتَّقُونَ أَفَلَا تَعْقِلُونَ (سوره انعام، آیه۳۲)


سپس کسانی را که بی خردند، از عقابش ترسانید و گفت: ثُمَّ دَمَّرْنَا الْآَخَرِینَ ، وَإِنَّکُمْ لَتَمُرُّونَ عَلَیهِمْ مُصْبِحِینَ ، وَبِاللَّیلِ أَفَلَا تَعْقِلُونَ (سوره صافّات،آیه۱۳۶- ۱۳۸)همچنین فرمود: إِنَّا مُنْزِلُونَ عَلَی أَهْلِ هَذِهِ الْقَرْیهِٔ رِجْزًا مِنَ السَّمَاءِ بِمَا کَانُوا یفْسُقُونَ (۳۴) وَلَقَدْ تَرَکْنَا مِنْهَا آَیهًٔ بَینَهًٔ لِقَوْمٍ یعْقِلُونَ (۳۵)


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عقل همراه علم است.خداوند در این باره فرموده است: وَتِلْکَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَا یعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ (سوره عنکبوت، آیه۴۳)

امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند در آیات بسیاری ، کسانی را تعقّل نمی کنند ، نکوهش کرد. فرمود: وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَینَا عَلَیهِ آَبَاءَنَا أَوَلَوْ کَانَ آَبَاؤُهُمْ لَا یعْقِلُونَ شَیئًا وَلَا یهْتَدُونَ ، وَمَثَلُ الَّذِینَ کَفَرُوا کَمَثَلِ الَّذِی ینْعِقُ بِمَا لَا یسْمَعُ إِلَّا دُعَاءً وَنِدَاءً صُمٌّ بُکْمٌ عُمْی فَهُمْ لَا یعْقِلُونَ (سوره بقره، آیه۱۷۰ و۱۷۱).......(آیات دیگری نیز در این مقام مطرح شده است)


هیچگاه بیشتر بودن نفرات و اکثریت در یک موضوع نشانه ی برتری و حقّانیت نیست. امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! خداوند اکثریت را نکوهش کرده و فرمود: وَإِنْ تُطِعْ أَکْثَرَ مَنْ فِی الْأَرْضِ یضِلُّوکَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ (سوره انعام، آیه۱۱۶) وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَیقُولُنَّ اللَّهُ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لَا یعْلَمُونَ (سوره لقمان، آیه۲۵) سپس تعداد کم از افراد و اقلیت را در مواضعی ستوده و فرمود: وَقَلِیلٌ مِنْ عِبَادِی الشَّکُورُ (سوره سبا،آیه۱۳) وَمَنْ آَمَنَ وَمَا آَمَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِیلٌ (سوره هود، آیه۴۰) ( آیات دیگری هم در اینجا آمده است)

کلمات قلب و حکمت در قرآن کریم گاه به معنای عقل و فهم بکار رفته است.امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! مراد خداوند از قلب در آیه إِنَّ فِی ذَلِکَ لَذِکْرَی لِمَنْ کَانَ لَهُ قَلْبٌ (سوره ق، آیه۳۷) عقل است و منظور از حکمت در آیه وَلَقَدْ آَتَینَا لُقْمَانَ الْحِکْمَهَٔ (سوره لقمان، آیه۱۲) فهم و عقل است.


در پایان این نوشته، بیان چند نکته از نگاه امام کاظم علیه السلام نیکو به نظر می آید:


یکم. برخی انسان ها دانسته یا نادانسته در حال نابودی و تخریب عقل خود هستند. شاید هیچ کس به چنین چیزی اقرار نکند و خود را از مصادیق این نابودی نداند. امّا این امام کاظم علیه السلام است که در این باره به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! هر کس سه چیز را بر سه چیز مسلّط گرداند، بر ویرانی عقلش کمک کرده است.آنکه با آرزوی طولانی ، نور تفکرش را خاموش کند.آنکه با سخن بیهوده اش حکمت های شگفتش را از بین ببرد. و آنکه با خواسته ها و شهوت های نفس، نور اندرز و عبرت گیری خود را خاموش گرداند. چنین کسی به خواسته نفسش برای نابودی عقلش کمک کرده است. نتیجه اینکه هر کس عقلش را ویران کند، دین و دنیای خود را تباه ساخته است.


دوم. قوّت و قدرت عقل ، نشانه هایی دارد که از جمله ی آن تحمل تنهایی است. البته تنهایی به معنایی که ازمردم دل کنده و به خدا دل بندد. امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! صبر بر تنهایی ، نشانه ی قوت عقل است. کسی که اندیشه ی الهی داشته باشد، از اهل دنیا و مشتاقان آن کناره گیری می کند و به آنچه نزد خدا است ، رغبت می ورزد. خداوند مایه ی انس او در تنهایی و همراه و همنشین او در خلوت خواهد بود. و نیز مایه ی بی نیازی او در هنگام تنگدستی و سبب عزتش بدون فامیل و تبار.


سوم. عاقل همواره از میان دوکار ، آن را برمی گزیند که سود بیشتر و زیان کمتر داشته باشد. انسانی که بر اساس سنجه ی خرد عمل می کند، از میان کار خوب و بد، آن را که خوب است برمی گزیند. او از دو کار خوب، آن را که خوبی بیشتری دارد و از دو کار بد آن را که بدی کمتری دارد، انجام می دهد.


امام کاظم علیه السلام به هشام بن حکم فرمود: ای هشام! عاقل به دنیا و اهل دنیا نگریست و دانست که جز با سختی و مشقّت به آن نخواهد رسید. به آخرت نیز نگاه کرد و فهمید که جز با سختی و زحمت به آن نمی رسد . بنابراین آن را که پاینده تر بود ، انتخاب کرد.

ثبت نام و کسب امتیاز
__________________taha آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
قرآن, میان, مرز, کفر, کافی, کتاب, ۲, الجهل, العقل, ایمان, اصول, جهل, شرح, عقل


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3 هم اکنون 09:44 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.