صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اخبار و مطالب عمومی و تخصصی | Public Discussions & News > تالار اخبار و اطلاعات عمومی > اخبار عمومی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 05-08-2017   #1 (لينک اين پست)
مدير انجمن شعر و ادبيات
 
آواتار taha
 
تاريخ عضويت: Oct 2013
محل سكونت: تبریز
سن: 70
اسم واقعی: تیمور
پست ها: 59,075
تشكرها (از ديگران): 23,486
تشكر شده 39,318 بار در 25,698 پست
چوق (ثروتمند شماره 1): 82,732,902
پاداش داده شده 1,553 مرتبه
تاکنون 1,149 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 1,734 مرتبه
فعاليت Longevity
17/20 10/20
Today پست ها
ssss59075

ويترين جوايز
رتبه ١ کاربر فعال ماه گذشته زیباترین پروفایل بهترین افتتاح کنندگان مبحث مدیران انجمنها 
مجموع جوايز: 4


عکسهای خریداری شده
تراکتور سازی هفت میوه گیلاس پرویز پرستویی
نوشیدنی انگور گیلاس انگور
انگور ریال مادرید توپ فوتبال
پيش فرض آیا تغییرات منشور حماس عاقلانه استجنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سه شنبه گذشته منشور تازه ای را منتشر کرد که براساس آن شکل گیری فلسطین را در مرزهای ١٩٦٧ به رسمیت شناخت همچنین برخلاف اساسنامه پیشین اشاره ای به اخوان المسلمین نداشت این دو تغییر رویکرد, واکنش بسیاری در رسانه های دنیا داشت و برخی این را عقب نشینی نامیدند اما خالد قدومی, نماینده این جنبش در تهران این را قبول ندارد و معتقد است که در منشور جدید حرف تازه ای زده نشده است او می گوید جنبش در سال های گذشته, تحولات رو به رشدی داشته است و این امر در کنار تحولات بین المللی به صدور بیانیه جدید انجامیده است به اعتقاد او انتشار منشور جدید هیچ تأثیری در روابط ایران و حماس ندارد زیرا حماس چیزی را که مورد اجماع همه گروه های فلسطینی نباشد, نمی پذیرد و ایران نیز به نظر مردم فلسطین احترام می گذارد نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در حماس همچنین تأکید دارد که راه فتح را نخواهند رفت و هرگز اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند
چه ضرورت هایی حماس را به اینجا رساند که در مقطع کنونی منشور جدید خود را صادر کند؟
همان طور که استحضار دارید حماس عمری ٣٠ساله را سپری کرده و تلاش هایی برای صدور این سند که آن را سند اصول و مبانی نامیده ایم شده است. سندی متناسب با حجم تحولات و گسترش جنبش. ضرورت اصلی، همین تغییرات که در جنبش ایجاد شده است، بود. این سند در واقع تأکیدی است بر اصول اعتقادی نظیر قدس، مسجدالاقصی و بازگشت آوارگان.
حماس در سال های قبل نیز مسئله شکل گیری فلسطین در مرزهای ١٩٦٧ را تلویحا بیان می کرد؛ نمونه آن مصاحبه چند سال قبل خود شما با روزنامه «شرق» است. با وجود این، هیچ وقت به صورت رسمی به شکل یک سند درنیامده بود. اکنون چه تغییری اتفاق افتاده که حماس این موضوع را در قالب یک منشور جدید بیان کرد؟
من معتقد نیستم که این منشور از ایجاد تغییر در نگاه حماس به مسئله مرزهای ١٩٦٧ حکایت می کند. جنبش در سال ٢٠٠٦ سند وفاق ملی را که توافق میان گروه های فلسطینی بود، امضا کرد. در آن سند نیز جنبش با این مسئله موافقت کرد به شرط اینکه حاصل یک توافق جمعی باشد. به هرحال در سند جدید نیز چهار پارامتر مشخص شده است؛ اولا این عقیده و نظر جنبش است و نباید یک طرح ابتکاری تلقی شود. به عبارتی حماس هم می خواهد نظر خود را درباره مرزهای ١٩٦٧ که در جهان و منطقه مطرح است، بیان کند. پارامتر دوم این است که تصمیم درباره پذیرش مرزها حاصل خرد و توافق جمعی باشد. این بحث همچنین ارتباط تنگاتنگی با عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی دارد؛ یعنی در سند جدید حماس به مرزهای ١٩٦٧ منهای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی اشاره کرده است. پارامتر چهارم سند نیز تأکید بر این است که آوارگان باید به منازل خود و مناطقی که از آن کوچانده شده اند، بازگردند. قدس نیز باید به عنوان پایتخت یک کشور مستقل فلسطینی دارای حاکمیت و تمامیت ارضی باشد. این چهار پارامتر قبلا شناور بود و موضع حماس درباره آن مشخص نبود. منشور جدید در حقیقت موضع جنبش درباره این پارامترها را رسما اعلام کرده است.
مرزهای ١٩٦٧ تنها بخش درخور توجه منشور نیست. براساس این منشور فاصله گرفتن از اخوان نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا اکنون حماس چنین ضرورتی را احساس کرده است؟
ما هیچ گاه نگفته ایم که بخشی از تشکیلات و سازمان اخوان المسلمین هستیم. نه در سند قبلی و نه در سند جدید. ما افتخار می کنیم که اخوان المسلمین فلسطین هستیم؛ اما هیچ گونه ارتباط تشکیلاتی با اخوان المسلمین جهانی نداریم. از آنجایی که این ارتباط ساختاری وجود ندارد، در سند جدید به آن اشاره نشده است.
پس انکار نمی کنید که حماس ریشه اخوانی دارد.
ما ریشه اخوانی داریم، اما وابسته سازمانی و تشکیلاتی نیستیم.
شما الان گفتید که ما اخوان المسلمین فلسطین هستیم.
ما به تفکر اخوانی افتخار می کنیم، اما ارتباطی تشکیلاتی با اخوان المسلمین نداریم.
در دوران بهار عربی که اخوان داشت در منطقه قدرت می گرفت. حماس به خاطر همین تفکر مواضع همسو با اخوان می گرفت. اکنون شرایط منطقه تغییر کرده و شما تأکید می کنید که ارتباط تشکیلاتی با اخوان ندارید. سؤال مشخصم این است که تعریف حماس از روابطش با اخوان المسلمین چقدر متأثر از اوضاع و احوال منطقه، مثلا اینکه کشورهایی مثل عربستان اخوان را یک گروه تروریستی می دانند، است؟
اولا در منشور جدید هیچ اشاره ای مبنی بر اینکه ما اخوان المسلمین نیستیم، نشده است. ثانیا تحت فشار هیچ کشوری، چه عربستان سعودی، چه مصر و جای دیگر قرار نگرفته ایم. مواضع فکری و اعتقادی ما به اخوان المسلمین نزدیک است و از آن هم جدا نمی شویم. موضع ما در بهار عربی نیز روشن و شفاف بود. در کنار و همراه تشکیلات اخوان المسلمین نبودیم، بلکه در کنار مردم قرار گرفتیم. اینکه بگوییم از تحولات پیرامونی تأثیر نمی پذیریم، ساده لوحانه است؛ اما این تغییرات در محیط پیرامونی ما باعث رشد و پیشرفت حماس شد. به همین خاطر سند جدید خود را متناسب با تحولات عرضه کردیم و به خاطر این تحولات، ادبیات سند جدید با ادبیات سند قبلی تفاوت دارد. به تبع آن اگر تحولات جدیدی پیش آید مواضع مان نیز متفاوت خواهد بود. این از ویژگی های یک جسم زنده و پویاست. ما در این سند بین خطوط قرمز و مسئله اعتقادات تمایز قائل شده ایم. انسان همیشه انسان و فلسطینی همیشه یک فلسطینی است. خرد، عقل و جسم او رشد پیدا می کند اما قلب و هویتش دچار تغییر نمی شود.
در واقع می گویید هر دو مسئله ارتباط حماس با اخوان المسلمین و شکل گیری فلسطین در چارچوب مرزهای ١٩٦٧ موضوع جدیدی نیست و تنها در سند جدید به خاطر تحولات منطقه رسما اعلام شده است.
بله، به خاطر تحولات و دگردیسی خود جنبش و متناسب با تحولات جامعه پیرامونی شامل منطقه و کل دنیا. حماس قبل و بعد ٢٠٠٦ تفاوت دارد. حماسی که در انتخابات پارلمانی پیروز شد همان حماسی نیست که قبل از آن بود. بنابراین حماس رشد کرده و قدرتمندتر شده است. ازهمین رو باید بیشتر به اصول و ارزش ها پایبند باشد و در ارتباط با تحولات پیرامونی اش عقل گرا باشد.
به گفته شما تحولات درون و پیرامون حماس موجب شده که بعد از این همه سال مسئله شکل گیری فلسطین در چارچوب مرزهای ١٩٦٧ را رسما مورد تأیید قرار دهید. این همان راهی است که فتح رفته است. اکنون تفاوت حماس و فتح که شما آن را متهم به سازش می کردید در چیست؟
ما هیچ اشاره به اینکه مرزهای ١٩٦٧ را به رسمیت می شناسیم، نکرده ایم. ما نظر خودمان را گفته ایم و بر این اساس اگر شناسایی مرزهای ١٩٦٧ و چند پارامتر دیگر از جمله مسئله آورگان و قدس مورد اجماع سایر گروه های فلسطینی قرار گیرد، حماس نیز با آنها همراه خواهد شد. به سؤال شما بازگردیم. جنبش فتح که ساف را در اختیار و در رأس آن محمود عباس قرار دارد اسرائیل را به رسمیت شناخته است و می گوید کشور فلسطین باید در داخل مرزهای ١٩٦٧ شکل گیرد و اسرائیل نیز در کنار آن باشد. این مسئله هیچ جایی در ادبیات حماس ندارد. ما هیچ وجودی برای اسرائیل قائل نیستیم. مرحوم یاسرعرفات در سال ١٩٧٤ به مجمع عمومی سازمان ملل دعوت شد. ذکرش خالی از لطف نیست که او از سوی رئیس جمهور فعلی الجزایر که در آن زمان وزیر خارجه الجزایر و رئیس دوره ای مجمع عمومی بود به مجمع عمومی سازمان ملل دعوت شد. فتح در سال تأسیس ساف (١٩٦١) خواستار آزادی سرزمین های غصب شده در ١٩٤٧ شد. به این ترتیب آقای عرفات فقط هفت سال بعد دچار آن تحول شد که بگوید اجازه ندهید شاخه زیتون از دستم بیفتد. به تعبیری به صورت غیرمستقیم از اسرائیل برای مذاکره دعوت کرد. در یک پروسه زمانی از ٧٤ تا ٩١ نیز اسرائیل را به رسمیت شناختند. اما ٣٠ سال است که حماس همچنان علیه اسرائیل مبارزه می کند. پرونده عملیاتی حماس در میدان مبارزه به خودی خود بیانگر اعتقادات این جنبش است. در بندهای ٢٤، ٢٥ و ٢٦ منشور جدید نیز ایمان کامل حماس به مقاومت آن هم مقاومت مسلحانه به عنوان تنها راهکار رسیدن به آزادی و رهاسازی فلسطین مورد تأکید قرار گرفته است. از آخر بگویم. نه ما فتح هستیم نه آنها حماس هستند. ما در مبارزه هم سنگر و برابر هستیم. آنها نیز رزمنده هستند و روش خود را در مبارزه دارند اما آنها حماس نیستند. آن دموکراسی و ساختاری که در حماس وجود دارد در فتح نیست. ما الان انتخاباتی داریم که هر چهار سال یک بار برگزار می شود. چند روز دیگر رئیس جدید دفتر سیاسی نیز انتخاب خواهد شد. این نهادینه بودن در حماس جهت حرکت حماس را به خوبی نشان می دهد.
به مسئله دعوت غیرمستقیم فتح از اسرائیل برای مذاکره اشاره کردید. یکی از تحلیل ها بعد از انتشار منشور جدید حماس این بود که این منشور می تواند مقدمه ورود حماس به روند مذاکره باشد. نظرتان دراین باره چیست؟
این سؤال بسیار مهم و خوبی است. ما معتقد هستیم اسرائیلی ها هیچ وقت در مذاکرات جدی نبوده اند و حاضر نیستند که امتیازی بدهند. همان طور که گفتم از سال ١٩٧٤ تا امروز از سوی شخص عرفات و برادرانش در فتح امتیازات بسیاری به اسرائیل داده شد اما طرف مقابل هیچ امتیازی نداد و این مذاکرات غیر از کم رنگ کردن آرمان فلسطین هیچ نتیجه ای نداشت. به تعبیری دل بستن به طرف اسرائیل یک سطحی نگری سیاسی است و نشان می دهد ما بهره ای از درس های پیشین نبرده ایم. مسئله دیگر جامعه جهانی است. متأسفانه جامعه جهانی و حتی آمریکا تا همین لحظه پیام های بسیار منفی به ملت ما داده و آشکارا از طرف اسرائیلی حمایت می کند. بنابراین دل بستن به این روند نادیده گرفتن تاریخ است.
از نگاه غرب و آمریکا و همراهی آنها با اسرائیل صحبت کردید. گفته می شود همین نگاه و رویکرد غرب، حماس را به این واقع بینی رساند که باید به سمت مذاکره حرکت کند.
بخشی از تفسیر واقعیت دارد و بخشی ندارد. ما متوهم نیستیم و بحمدالله از یک عقل تحلیلگر برخورداریم. خود این سند معرف خرد و اندیشه حماس است. حماس می خواهد قبل از هر چیز بگوید که بسیار جدی و برخوردار از مشروعیت داخلی، عربی و اسلامی هستیم. ما یک جنبش و نهضت بسیار نیرومند که براساس نظرسنجی های داخلی از اکثریت برخوردار است، هستیم و به اصول و ارزش های ملت فلسطین پایبندیم. درعین حال در سطح بالایی از پراگماتیسم هستیم و شجاعت کافی داریم تا اعتقادات خود را به صورت شفاف و بدون بازی بیان کنیم. اگر می خواستیم چیزی را بگوییم یقینا در همین سند می گنجاندیم. همان طور که در مقدمه این سند اشاره شده، یکی از علل شکل گیری رژیم صهیونیستی بی احترامی جامعه جهانی به حقوق حقه فلسطینی هاست. این به جامعه جهانی بازمی گردد. اگر می خواهد باز هم به حقوق فلسطینی ها بی توجه باشد که به خودش مربوط است. ما فکر می کنیم مسئله فلسطین با توجه به حقوق فلسطینی ها حل شدنی است و اگر آنها به رویه خود ادامه دهند، جنبش مقاومت فلسطین مطمئنا در صحنه خواهد ماند و سلاح خود را در دست دارد.
با وجود این بسیاری از رسانه ها به ویژه رسانه های عرب منشور جدید را عقب نشینی حماس و دست کشیدن از آرمان نابودی اسرائیل دانستند.
از بابت طرح این انتقادات در ایران و منطقه خرسند هستم؛ چون بیانگر آگاهی و توجه مردم منطقه به مسئله فلسطین است. بارها تأکید کرده و باز هم تأکید می کنم که این آگاهی به ما این اطمینان را می دهد که مسئله فلسطین در مسیر صحیح خود است و تضمین کننده این مطلب است که مقاومت همچنان به سمت آزادسازی و رهاسازی سرزمین های فلسطین حرکت می کند؛ درعین حال از خواهران و برادران عزیز خودم این انتظار را دارم که اجازه ندهند این انتقادات به شک و تردید در جنبش حماس تبدیل شود. این انتقادات نباید به ایجاد شک درباره قدرت این مقاومت که اندیشه، ادبیات سیاسی و عملکرد آن به خوبی نشان می دهد همچنان و تا آزادی کامل سرزمینش در راه مقاومت است، منتهی شود. حماس از آغوش مردم فلسطین برآمده و به این وابستگی و پیوند خود افتخار می کند. معتقد هستیم که نخبگان و مردم جهان اسلام باید همچنان ناظر، منتقد، آگاه و مشرف بر قضیه و درعین حال مدافع و حامی و پشتیبان این جنبش که ان شاءالله نوک سرنیزه برای آزادی سرزمینش است، باشند.
بنابراین اصرار دارید که حماس هیچ تغییر اساسی ای در رویه خود نداشته است.
به هیچ عنوان از مسیر خود منحرف نشده و عقب نشینی نکرده ایم؛ بلکه اعتقادات، باورها و پایبندی به اصول و ارزش هایمان روزبه روز بیشتر می شود. ما هر روز به بیشتر به این باور می رسیم که در راه صحیح گام برمی داریم و مقاومت را تنها راه برای دستیابی به حقوق فلسطینی ها می دانیم.
منشور تازه حماس با توجه به موضع گیری رسمی که درباره شناسایی مرزهای ١٩٦٧ و ارتباط با اخوان داشته است، چه رویکردی در روابط حماس با کشورهایی مثل مصر و سوریه دارد؟
در این سند جدید چیزی نیست که براساس آن بگویید ما از اخوان المسلمین فاصله گرفته ایم. این سند تحت فشار و به درخواست هیچ کشور نگاشته نشده است. من گمان می کنم که تأکید منشور جدید بر عربیت و اسلامیت جنبش باعث می شود که طرف های منطقه ای و بین المللی درصدد بهبود روابط خود با حماس برآیند.
به نظر شما روابط حماس با ایران چقدر تحت تأثیر منشور جدید قرار می گیرد؟
اظهارات آقای دکتر ولایتی گواه این است که روابط ما با جمهوری اسلامی ایران بسیار متین و در اوج خود قرار داد. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران از هر سندی که از وحدت و یکپارچکی مردم فلسطین سخن بگوید و درصدد سازش با رژیم صهیونیستی برنیاید؛ حمایت می کند از سند جدید هم بسیار حمایت می کند. آقای ولایتی بعد از مطالعه دقیق این سند تأکید کردند که این سند باعث وحدت همه گروه های فلسطینی است و نه تنها صحبت از سازش با رژیم صهیونیستی نمی کند، بلکه خط مشی مقاومت را تقویت می کند.
در ماه های اخیر وقتی که یک راکت از غزه شلیک شد و اسرائیل در پاسخ اقدام به بمباران کرد، به نظر می رسید با مطرح شدن آقای یحیی سینوار که به ایران نزدیک تر است، لحن حماس در مبارزه علیه اسرائیل تندتر شده؛ اما اکنون منشور تازه نشان می دهد که قرار است حماس با ملایمت بیشتری به کار خود ادامه دهد. نظرتان چیست؟
با این تحلیل موافق نیستم. موضع ما در مقابل رژیم صهیونیستی یک موضع ثابت است و احساساتی نیست. تصمیم گیری های متأثر از یک فرد با اندازه های جنبشی مثل حماس متناسب نیست. این پیامی برای مخالفان حماس و رژیم صهیونیستی است که افراد در رأس جنبش افرادی قدرتمند و جدی هستند. کسی هم که از طریق انتخابات در رأس قرار می گیرد به صورت احساساتی تصمیم گیری نمی کند. سازمان گسترده ای مثل جنبش حماس که تعداد اعضای آن به صد هزار نفر می رسد براساس خرد جمعی و نظر جمع تصمیم می گیرد و عمل می کند. این طور نیست که شخصی مثل یحیی سینوار یا حتی خالد مشعل به تنهایی تصمیم گیری کنند. آنچه خالد مشعل در آن کنفرانس مطبوعاتی مطرح کردند نیز نظر جنبش است نه نظر شخصی.
از صحبت شما می توان این طور نتیجه گرفت که حماس با آمدن آقای سینوار داشت تندتر عمل می کرد اما نظر جمعی جنبش با آن رویکرد موافق نبود اکنون منشور جدید که لحن ملایم تری دارد به عنوان نظر جمعی جنبش معیار قرار خواهد گرفت.
این تفسیر شماست که به چه تندتر و به چه ملایم تر بگویید. به هرحال واقعیت آن چیزی است که در منشور جدید نگاشته شده است. یعنی پایبندی به اصول مردم فلسطین و عدم عقب نشینی از خطوط قرمزی که هیچ گونه جای بحثی ندارد. تکرار می کنم عدم به رسمیت شناسی رژیم صهیونیستی، آزادی کل فلسطین و قدس و مسجدا لاقصی و بازگشت آورگان خطوط قرمزی است که هیچ کس نمی تواند نزدیک آن شود. حماس یک جنبش پراگماتیک، عقل گرا و خردگراست که می کوشد با مشارکت سایر گروه ها، توافق ملی و برخورداری از پشتوانه عربی و اسلامی و حضورش در جامعه جهانی، حقوق حقه مردم فلسطین را پیگیری کند. واقعیت سند این است و اینکه لحن آن تند است یا ملایم، تلقی شماست

آرزو فرشید
ثبت نام و کسب امتیاز
__________________taha آنلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
منشور, آیا, تغییرات, حماس, عاقلانه


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق

تاپیک های مشابه
تاپیک نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرین ارسال
کلکسیون کت پاییزی طراحی شده برند اچ اند ام برای پاییز 2015 فرنوش گالری لباس بانوان 0 11-18-2015 01:38 PM
خالوندی و کاییدی طلایی شدند/ ارتقای رکورد پارالمپیک کاییدی Eli-2012 اخبار ورزشی 0 07-21-2013 12:05 PM
اصول تغییر دکوراسیون خانه ویلایی به سبک پاییزی BAHRI دکوراسيون و چیدمان 0 11-12-2012 09:46 PM
تغییرات در صبا احساس می‌شود/ بازیکن کم داریم! Eli-2012 اخبار ورزشی 0 10-30-2012 02:26 PM
هدف قطبی از قهرمانی، به نایب قهرمانی در آسیا تغییر کرد / تغییر نظر عجیب سرمربی تیم ملی SetaAareH اخبار ورزشی 0 08-31-2010 06:30 PM


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3 هم اکنون 11:13 AM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.