صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > اینترنت و شبکه | Internet > شبکه و اینترنت > مسائل مربوط به هک و امنیت
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 07-04-2013   #1
*aVa*
عضو پرشين سون
 
آواتار *aVa*
 
تاريخ عضويت: Feb 2013
پست ها: 1,304
تشكرها (از ديگران): 12
تشكر شده 20 بار در 9 پست
چوق: 9,704
پاداش داده شده 4 مرتبه
تشکر شده با چوق 5 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 12/20
Today پست ها
sssss1304

عکسهای خریداری شده
جلوى حمله هرزنامه ها را بگيريد

هرزنامه)Spam( يکي از جنبه هاي منفي و آزار دهنده استفاده از خدمات پست الکترونيکي و در بسياري از مواقع يکي از راه هاي آلوده شدن سيستم هاي کامپيوتري به انواع بدافزار است.
به گزارش ایتنا از روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار، نماینده رسمی و انحصاری شرکت پاندا سکیوریتی در ایران، سرويس های پست الكترونيك از راه هاي مختلفي براي شناسايي هرزنامه ها استفاده مي کنند كه بر اثر آن بسياري از آنهاحذف شده و يا به فولدر اسپم كاربر ارسال مي شود.
با اين وجود باز هم تعدادي از هرزنامه ها همچنان شناسايي نشده و به Inbox كاربر ارسال مي شوند.
با رعايت نکات زیر مي توان تعدادهرزنامه هاي دريافتي را کاهش داده و از صدمات ناشي از آنها جلوگيري کرد:
- آدرس ايميل اصلی خود را تنها به دوستان و افراد مورد اعتماد بدهيد.
- علاوه بر آدرس ایمیل اصلی یکی دو آدرس اضافی هم داشته باشید.
این امر به شما کمک می کند تا اگر براي ثبت نام در سايتی مجبور به ارائه آدرس ايميل شدید، از آدرس پست الكترونيك اصلی استفاده نکنيد. در اين صورت هرزنامه ها به آدرس هاي غيراصلي شما ارسال خواهند شد.
- هنگام پر كردن فرم ها در فضای وب و يا عضويت در سايتها به موارد پيش فرض دقت كنيد.
وقتي فرمي را در يک وب سايت تکمیل مي کنيد، به مواردي كهمنجر به ارسال نامه هاي ناخواسته از طرف سايت براي شما مي شود، توجه كنيد. اين موارد اغلب به صورت پيش فرض فعال هستند كه لازم است آنها را غيرفعال كنيد.
- هيچگاه آدرس ايميل خود را در اختيار وب سايت ها قرار ندهيد.
سعي کنيد آدرس ايميل خود را در اختيار وب سايت ها، گروه هاي خبري يا جايگاه هاي عمومي اينترنت)forums( نگذاريد. ارسال کنندگان هرزنامه معمولاً از نرم افزارهاي خاصی براي جمع آوري آدرس هاي ايميل در اينگونه محل ها استفاده مي کنند. چنانچه مجبوربه قرار دادن آدرس خود بر روي وب سايتی شدید، به جاي شکلuser@iust.ac.ir از این روش user ]at[ iust.ac.ir هنگام نوشتار استفاده کنيد.
- وقتي يک نامه را براي چند نفر ارسال مي کنيد، از “BCC” استفادهکنيد.
با استفاده از )Blind Carbon Copy(BCC آدرس ايميل دريافت کننده هااز يکديگر پنهان می گردد. اگرهمه آدرس ها را در قسمت “to” قرار دهيد، اين امکان را به فرستنده هاي هرزنامه مي دهيد که يکباره به چندين آدرس بي دردسر و معتبر براي ارسال ايميل هاي نا خواسته خود دسترسي پيدا کنند.
- هيچگاه پاسخ هرزنامه ها را ندهيد يا روي لينک هاي معرفي شده در آنها کليک نکنيد.
وقتي جواب يک هرزنامه را مي دهيد، ندانسته آدرس ايميل خود رابه عنوان یک آدرس مجاز و معتبر معرفي کرده ايد و باعث تشويق ارسال کننده هاي هرزنامه شده ايد.
- از ويژگي پيش نمايش )Preview( در نمايش دهنده ايميل خود استفاده نکنيد.
بسياري از ارسال کننده هاي هرزنامه، حتي وقتي نامه الکترونيکي باز هم نشده باشد، با استفاده از ويژگي پيش نمايش مي توانند وضعیت ایمیل خود را رديابي کنند. استفاده از امکان پيش نمايش در حقيقت نوعي از باز کردن ايميل است و به ارسال کننده هرز نامه اين امکان را مي دهد که از دريافت هرزنامه اش توسط شما باخبر شود. بنابراين سعي کنيد بدون استفاده از اين امکان و فقط بر اساس موضوع نامه، ناخواسته بودن آن را تشخيص دهيد.
- اگر نسبت به هرزنامه بودن يك نامه الكترونيكي مشكوك شديد، آن را باز نکرده و از بين ببريد.
بيشتر هرزنامه ها صرفا نقش بازاریابی و تبلیغاتی دارند ولي بعضي از آن ها ممکن است حاويبعضي از انواع ويروس هاي کامپيوتري باشند. با باز شدن اين گونه نامه ها احتمال دارد کامپيوتر شما آسيب جدي ببيند. لذا در صورتي كه از روي موضوعيا آدرس فرستنده متوجه هرزنامه بودن آن شديد، بدون باز كردن نامه آن را پاك كنيد.
اما اگر به هر دلیلی، در دام این گونه حملات گرفتار شدید چکار کنید؟ شما می توانید با استفادهاز سه مرحله زیر و رعایت اصول امنیتی مشکل را بطور کامل برطرف کنید:
- مرحله اول: ارتباط اینترنت خود راقطع کنید
قبل از هر چیز به منظور جلوگیری از انتشار هرزنامه توسط آدرس پست الکترونیکی، ارتباطات شبکه ای و اینترنت را بطور کامل قطع کنید. در واقع اولین مرحله در مواجهه با هرگونه آلودگی، قطع کامل ارتباطات کامپیوتر است. اینکار از انتشار بدافزار به سیستم های دیگر و همین طور خارج از شبکه داخلی جلوگیری می کند
مرحله دوم: استفاده از نرم افزار آنتی ویروس
در این مرحله مطمئن شوید که سیستم شما دارای یک آنتی ویروس معتبر و بروز باشد. در غیر این صورت ابتدا یک نرم افزار امنیتی بروز روی سیستم خود نصب کرده و سپس سیستم خود را اسکن کنید. انجام عمل اسکن باعث می شود تا تمامیبدافزارهای ذخیره شده در سیستم توسط آنتی ویروس شناسایی و پاکسازی شوند.
- مرحله سوم: رمز عبور حساب کاربری ایمیل خود را تغییر دهید.
اگر حساب کاربری ایمیل شما ربوده شده است، برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز، باید کلمه عبور خود را تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که رمز عبورتان را بیش از حد ساده انتخاب نکنید. ویروس ها به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند و ترکیبات مختلف کلمات عبور را بررسی کرده و سعی در دسترسی به کامپیوترهاو حساب های کاربری شما دارند.
یک رمز عبور خوب باید حداقل ۸ کاراکتر شامل حروف کوچک و بزرگ و اعداد باشد. استفاده از تمامی کاراکترهای ذکر شده در رمز عبور، مراحل حدس زدن آن را سخت تر و زمان بر تر می کند.
اما ممکن است اتفاقات بدتری هم در انتظار شما باشد. بدترین حالتزمانی اتفاق می افتد که یک ویروس یا بدافزار، سیستم و یا حساب کاربری ایمیل شما را مجبور به ارسال هرزنامه کند. در این شرایط تا به پایان رسیدن حملات بدافزار فعال، شما به عنوان یک مجرم شناخته می شوید.
به این نوع حملات Spoofing Attack گفته می شود. به این معنی که شخص هکر از آدرس ایمیل شما برای ارسال هرزنامه استفاده کرده و آدرس حقیقی خود را پنهان می کند.
به عنوان مثال بدافزار Zbot.A پساز آلوده سازی سیستم، نام کاربری ایمیل فعال موجود بر روی سیستم را نیز آلوده کرده و مجبور به ارسال هرزنامه می کند. تروجان Zbot.A بدافزاری به ظاهر ساده است که بعد از رسوخ به یک سیستم می تواند حملاتی را علیه سیستم انجام دهد. این تروجان به صورت خودکار منتشر نمی شود بلکه با دخالت کاربر بر روی سیستم اجرا و فعال می شود.
در چنین شرایطی تنها به کاربران توصیه می شود با تامین امنیت کامل و همه جانبه سیستم خود، ناخواسته به پیشبرد اهداف مجرمانه مجرمان رایانه ای کمک نکنند.
*aVa* آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
هرزنامه, بگيريد, جلوى, حمله


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق
پرش


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3.5 هم اکنون 09:36 AM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.