صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > تالارهای علمی و مهندسی | Science and Engineering > علم و دانش > تاریخ و فلسفه
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 02-12-2014   #1 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
new.4 دانشگاه تبريز در نهضت امام خميني (ره)

(1)

نويسنده:محمد طاهري خسروشاهي

جنبش دانشجويي در ايران قصه اي دراز دارد. پرفراز و نشيب است و فراوان مورد سوء استفاده قرار گرفته است. متأسفانه در سال هاي اخير نيز به واسطه پاره اي اغراض، نسبت به جنبش دانشجويي ديدگاه هاي متفاوتي ارائه شده که موجب گرديد خواسته هاي اين حرکت مترقي در برابر آرمان هاي اصيل انقلاب اسلامي قرار داده شود. به همين دليل کالبدشکافي صادقانه جنبه هاي گوناگون مطالبات دانشجويي، نه تنها موجب تبيين رسالت تاريخي اين جنبش است، بلکه خواسته هاي سياسي و فرهنگي اصيل آن را از تفاسير غير واقعي مي پيرايد.
با آغاز نهضت امام خميني(س)، جنبش دانشجويي گفتمان بازگشت به هويت معنوي و احيا و بررسي شخصيت دانشجوي اسلامي را پذيرفت و در يک انتخاب تعيين کننده و آگاهانه و
عنوان نخستين گام به سوي رستاخيز ديني حرکت کرد.
آمادگي ساواک براي درگيري هاي احتمالي با دانشجويان دانشگاه تبريز
در پي پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري روحانيت شيعه، غلبه گرايش اسلامي در کليت جنبش دانشجويي مشاهده شد و اين جنبش ضمن پيوند با حرکت هاي مردمي، براي نخستين بار در تاريخ حيات خود، از حالت «کناره گيري از توده ها»خارج شد و جايگاه مهم خود
را در جريان نهضت اسلامي به دست آورد؛ به گونه اي که نخستين بازتاب اين پيوند در تسخير لانه جاسوسي تبلور يافت و بدين سان جنبش دانشجويي گام دوم حيات را با حرکت به سوي مبارزه صريح با دنياي امپرياليسم برداشت. اين جنبش در سال هاي دفاع مقدس با پيروي از رهبري امام خميني(س)، روحيه ايثار و آرمان گرايي و شهادت طلبي را به نمايش گذاشت و با حضور فعال در جبهه دفاع، شور ميهن پرستي را اثبات کرد.
اکنون جنبش دانشجويي ايران با الهام از ارزش هاي اسلامي، خود را مدافع باورها و اصول انقلاب مردم ايران مي داند و با وجدان بيدار در حيات سياسي و اجتماعي حضور دارد.
نگارنده در اين نوشتار به تبيين مراحل همراهي جنبش دانشجويي تبريز با نهضت امام خميني (از 15 خرداد 42تا 22 بهمن 57)پرداخته است.
-آغاز توزيع اعلاميه هاي امام خميني در دانشگاه تبريز

با آغاز تلاش براي استقرار حکومت اسلامي و در پي ورود علما و مراجع تقليد ايران به صحنه مبارزات سياسي، اعلاميه هاي انقلابي که نشان دهنده موضع صادر کنندگان آنها در مسائل سياسي بود، از سوي مراجع منتشر شد. دانشگاه تبريز يکي از کانون هاي فعال سياسي در شهر تبريز بود. دانشجوياني که تعلقات مذهبي داشتند و در خانواده هاي متدين پرورش يافته بودند، خود به خود وارد فعاليت توزيع اعلاميه در سطح دانشگاه مي شدند.
با شدت يافتن مبارزه عليه حکومت پهلوي همچنان که چهره شاخص و قاطع امام خميني
مطرح مي شد، در تبريز هم يکي از شاگردان قديمي ايشان، آيت الله سيد محمد علي قاضي طباطبايي، محور فعاليت ضد رژيم گرديد. وي با تشکيل هسته اي از جوانان پرشور و مسلمان که عمدتا از دانشگاه تبريز بودند، به سازماندهي تظاهرات، تهيه، تکثير و توزيع اعلاميه ها در سطح آذربايجان برخي از شهرها چون اصفهان و شيراز و تهران مي پرداخت.(1)
-دستگيري امام خميني و قيام 15 خرداد

سخنراني تاريخي عصر عاشوراي امام خميني(س) که به طور صريح شاه و اسرائيل را منشا گرفتاري هاي مردم معرفي کرد، رژيم را در مخمصه عجيبي قرار داد. رژيم پس از بررسي هاي فراوان چاره کار را در دستگيري و بازداشت شخص امام دانست. اعتراض مردم تهران در صبح پانزده خرداد به خاک و خون کشيده شد.
پس از انتشار خبر دستگيري امام خميني در تبريز، مردم در اطراف منزل آيت الله قاضي طباطبايي و ميرزا عبدالله مجتهدي تبريزي گرد آمدند تا کسب تکليف کنند. بازار تبريز دست به اعتصاب يک هفته اي زد. جلسات معتددي در اتاق بازرگاني تبريز و منزل بعضي از افراد با حضور علما و مسئولين شهر تشکيل شد.(2)
-دستگيري علماي تبريز و واکنش دانشجويان

در پي تداوم مخالفت هاي عده اي از وعاظ و علماي تبريز با انتخابات فرمايشي شاه و ادامه زنداني بودن امام خميني و ساير علما، مقامات ساواک در 1342/9/13، آيت الله قاضي طباطبايي آيت الله سيد احمد خسروشاهي و سه تن از وعاظ تبريز را دستگير و به تهران منتقل کردند.
«پس از دستگيري علماي تبريز، اعلاميه اي با عنوان «آفرينندگان مشروطه بر ضد استعمار به پا خاستند»تهيه و توزيع شد. طبق نوشته آقاي جلال الدين فارسي اين اعلاميه در 16 آذر 42 تهيه شده است. در همين روز تظاهراتي از سوي دانشجويان دانشگاه تبريز، تهران و مشهد عليه رژيم انجام شد. (3)
-خيزش دانشگاه تبريز عليه کاپيتولاسيون

تصويب کاپيتولاسيون يا اعطاي حق قضاوت کنسولي به اتباع امريکايي، امام خميني را در 14 آبان 1343 به سخنراني شديد عليه رژيم واداشت. سحرگاه 13 آبان امام خميني دستگير و به ترکيه تبعيد شد. پس از تبعيد رهبر نهضت، اعلاميه هاي بسياري از سوي مبارزان مسلمان در محکوميت اقدام رژيم صادر شد. متن سخنراني امام خميني عليه کاپيتولاسيون در ميان دانشجويان دانشگاه تبريز دست به دست مي گشت و مطالعه مي شد. يکي از دانشجويان مي گويد:
سخنراني امام را در يک عده تشکيلات و تجمعات اسلامي، به نام «سيره» هيئت پخش کرده بودند. يک نسخه از آن را به انجمن اسلامي دانشجويان پزشکي آورده بودند و آن را بندبند نوشته بودند... حتي جايي که حضرت امام در مورد کاپيتولاسيون به رژيم حمله مي کند که «تو شرف ايراني ها را به امريکايي ها مي فروشي، مي داني چه کار مي کني؟»اين جمله را با خط درشتي نوشته بودند. «شرف ايراني ها»را هم با خط سبز رنگي نوشته بودند و بين دانشجويان پخش مي کردند که دستنويس بود...(4)
-طنين نخستين اذان در دانشگاه تبريز

از جمله فعاليت هاي بچه هاي مذهبي اين بود که هنگام نماز، در نماز خانه دانشگاه اذان پخش مي کردند. يکي از دانشجويان قديمي در اين باره مي نويسد:
يکي از دانشجويان دانشگاه تبريز با خود ضبط صوتي مي آورد و نوار اذان را جلوي نمازخانه پخش مي کرد. هر کسي هم که نماز مي خواند مي آمد و مي خواند. ولي مانع نماز جماعت مي شدند. اين کارها توسط بچه هاي مسلمان صورت مي گرفت. کارمندان و بچه هاي مسلمان نمازشان را در نمازخانه به صورت انفرادي مي خواندند. حتي ما پيشنهاد کرديم چون نمي گذارند از روحانيون کسي را بياوريم، يک نفر امام جماعت شود و بقيه به او اقتدار کنند. گفتند چون نماز جماعت از نظر ساواک در دانشگاه حساسيت ايجاد مي کند و به همين علت جلوي کار ما را که نماز خواندن است مي گيرند، بگذاريم مدتي به صورت انفرادي باشد. همين که در دانشکده نماز خانه اي هست، خودش يک سنگ زير بناست.(5)
پي‌نوشت‌ها:

1.رحيم نيک بخت و صمد اسماعيل زاده، زندگي و مبارزات آيت الله شهيد قاضي طباطبايي(تهران:مرکزاسناد انقلاب اسلامي، 1380)،ص 143.
2.اصغر حيدري، طوفان در آذربايجان(تبريز:احرار، 1381)، ص 197.
3. جلال الدين فارسي، زواياي تاريک (تهران:حديث، 1373)، ص 94.
4. رحيم نيک بخت، جنبش دانشجويي تبريز(تهران:سوره مهر، 1381)،ص 178.
5.آرشيو دفتر ادبيات انقلاب اسلامي، مصاحبه با دکترجليل واعظ.

منبع: نشريه 15 خرداد، شماره18.
ادامه دارد...


ثبت نام و کسب امتیاز
__________________

نــــــــــر بودن یک جنسیت است ومــــــــــــــــرد بودن هویت...

زیادند دخترانی که نــــــــــــر نیستند ولی خیلی مــــــــــــرد هستن...
Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
قدیمی 02-12-2014   #2 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
پيش فرض

دانشگاه تبريز در نهضت امام خميني (ره)(2)

نويسنده:محمد طاهري خسروشاهي

-استقبال با گوجه فرنگي از فريده ديبا در دانشگاه تبريز!

وضعيت بحراني دانشگاه در 1346، باعث شد تا فريده ديبا، رئيس هيئت امناي دانشگاه و مادر فرح، به تبريز سفر کند. وي در روز 23 بهمن به همراه ساير اعضاي هيئت امنا از بيمارستان پهلوي و دانشگاه تبريز بازديد کرد.(1)
يکي از دانشجويان آن سال ها، در مورد اين سفر و واکنش دانشجويان مي گويد:
اين خاطره برايم خيلي جالب است، در آن زمان اين اولين و آخرين باري بود که مادر فرح به تبريز آمد، ما را جلو يک رستوران مخصوص استادان جمع کرده بودند. در خيال او اين طور بود که رئيس دانشگاه يک مشت بچه را جمع کرده است که او بيايد و آنها
هورا بکشند و دست بزنند و استقبال کنند. ما هم بوديم. به ما گفته بودند آبروريزي نکنيد، خوب دست بزنيد، گفتيم:چشم! بعد نمي دانم چه شد. يک مرتبه آن حالت عوض شد. تا مادر فرح آمد، شروع کردند به فحش دادن و مقداري هم گوجه فرنگي، نمي دانم از کجا گير آمد. پرتاب کرديم، مادر فرح هم به درون رستوران مخصوص استادان رفت و ديگر بيرون نيامد.(2)
-تأسيس نمازخانه؛ نخستين مطالبه دانشجويان

«نمازخانه به عنوان اولين خواست دانشجويان مذهبي دانشگاه تبريز از سال هاي دور در دانشکده فني و دانشکده پزشکي مطرح بود. »(3) با گسترش دانشگاه و افزايش پذيزش دانشجو در رشته هاي مختلف، تعداد دانشجوياني که از خانواده هاي مذهبي وارد دانشگاه مي شدند نيز افزايش مي يافت. آنها در دانشکده هايي که فاقد نمازخانه بود، خواستار ايجاد مکاني براي اقامه فريضه مي شدند.
-شعارنويسي بر ديوارهاي دانشگاه

تا اوايل پيروزي انقلاب مهم ترين روز اعتراض به رژيم روز دانشجو بود. اما رفته رفته ماهيت اعتراض تغيير مي کرد و شعارهاي اسلامي هم کم کم در اين روز مطرح مي شد.
يکي از کارآمدترين شيوه هاي اطلاع رساني دانشجويان دانشگاه تبريز شعارنويسي در دستشويي ها بود. چند روز قبل از 16 آذر شعارهاي زير در دستشويي هاي دانشکده فني نوشته شده بود:
زنده باد اسلام، 16 آذر فراموش نمي شود؛ مرگ برجيره خواران استعمار؛ 16 آذر
اعتصاب کنيد؛ 16 آذر بزرگداشت ياد شهداي دانشگاه؛ عليه دولت خائن قيام کنيد؛ انفجار هاي بمب و صداي ملت ايران است که اوج مي گيرد.
با برنامه ريزي هايي که صورت گرفته بود، تظاهرات شانزدهم آذر از دانشکده فني آغاز شد.(4)
گزارش ساواک از درگيري با دانشجويان
-حمايت مردم تبريز از دانشجويان

در دانشگاه تبريز هرگاه نيروهاي انتظامي دانشجويان را از ورود به دانشگاه بازداشتند. مردم تبريز با شيوه هاي مختلف به حمايت از دانشجويان پرداختند.
يکي از دانشجويان در خصوص حمايت هاي مردمي مي گويد:
اين اتفاقات که در کشور و حتي در جو شهر تبريز بي نظير بود، آدم را تحريک مي کرد. آدم وقتي مي ديد مدام اين قدر از يک حرکت سياسي حمايت مي کنند، ترغيب مي شد مردانه تر وارد صحنه مبارزه عليه حکومت پهلوي بشود. وقتي مي ديديم مثلا اين مادرها، اينهايي که زن بودند، چنين مثل شيرزن، چه روحيه مردانه اي داشتند، بر روي ما به شدت اثر مي گذاشت که کاري کنيم تا ديگر کمتر از اين مادرها نباشيم. يک عامل عمده تحريک دانشگاه تبريز که پر شورتر از بقيه دانشگاه ها بود، جوي بود که در شهر وجود داشت و ما اين جو را کاملا احساس مي کرديم که مردم مسائل سياسي را دنبال مي کنند.(5)
-تبديل مسابقه ورزشي به تظاهرات ضد رژيم

در جريان برگزاري مسابقات فوتبال بين تيم هاي دانشکده فني و کشاورزي در روز 21 آبان در زمين فوتبال دانشگاه، عده اي از دانشجويان تماشاچي، ضمن اعتراض به حضور مأموران گارد در اطراف زمين بازي شعارهاي زير را سر دادند:
کشاورزي و فني برادرند لعنت به دشمناشون، بازي پليس نمي خواد، مزدور برو گم شو، پيروز اتحاد ما، جاويد اجتماع ما.
محرکين اصلي اين اعتراض به وسيله گارد شناسايي و به ساواک
معرفي شدند.(6)
تبلور نام امام خميني در تظاهرات دانشجويي تبريز

با قدرتمندتر شدن نيروهاي مذهبي در دانشگاه تبريز مبارزات سياسي دانشجويان چهره مذهبي به خود مي گرفت. دايره اطلاعات شهرباني کل کشور در گزارش محرمانه اي به ساواک اعلام کرد:
خبر رسيده گوياست در تظاهرات اخير دانشجويان دانشگاه تبريز که شديد بود، اعتصاب کنندگان علاوه بر ذکر عبارت «مرده باد يهودي، مرگ بر اسرائيل»مي گفتند که آيت الله خميني را مي خواهيم؛ خمين بايد برگردد».
يکي از دانشجويان در همين مورد مي گويد:
تا آن موقع همواره تظاهرات و راهپيمايي ها در دانشگاه دست چپي ها بود و شعارهاي چپي داده مي شد. در آن سال بچه مذهبي ها فرصتي پيدا مي کنند و دور دانشگاه مي چرخند. در محوطه وسط دانشگاه جلوي کتابخانه مرکزي آقايي به نام علي قيامتيون روي پله هاي کتابخانه مرکزي مي رود و شعري راجع به حضرت امام خميني مي خواند و در پايان شعار «يا مرگ يا خميني»را تکرار کند.(7)
متن اعلاميه هاي انقلابي دانشجويان دانشگاه تبريز و گزارش ساواک
-سخنراني شهيد مطهري در دانشگاه تبريز

در ماه ارديبهشت بنا به دعوت رئيس انجمن علمي مذهبي دانشگاه تبريز، آيت الله مرتضي مطهري به تبريز آمد و در 26 ارديبهشت در سالن دانشکده کشاورزي سخنراني کرد. يکي از دانشجويان توضيح مي دهد:
آن زمان شهيد مطهري آمد و در دانشگاه صحبت کرد. شهيد مطهري وقتي سخنراني مي کرد سالن پر شده بود و در حياط بلندگو گذاشته بودند. آن زمان انجمن اسلامي در اين شکل نبود و بچه هاي مسلمان متشکل بودند.
نصب اعلاميه امام خميني(س)بر ديوار دانشگاه تبريز در پي الغاي «لايحه انجمن هاي ايالتي و ولايتي»
يکي از مأموران ساواک مي افزايد:
در اين مجلس دانشگاه تبريز آقاي مطهري، يکي از روحانيون مقيم مرکز، درباره خداشناسي سخنراني نمود و حدود يک هزار و پانصد نفر از دانشجويان و افراد متفرقه در اين مجلس شرکت داشته اند، ضمنا شرکت مردم در اين مجلس آزاد بود.(8)
دانشجويان مذهبي قصد داشتند پس از پايان سخنراني آيت الله مطهري با قطع برق اقدام به سردادن شعار کنند که در انجام آن موفق نمي شوند. دعوت از ايشان براي سخنراني در دانشگاه تبريز مقارن سالگرد اعدام عده اي از سران مبارز عليه رژيم بود. خضاب نکردن استاد مطهري باعث خوشحالي دانشجويان مذهبي شده بود، زيرا معلوم بود که ايشان به اين مناسبت و به نشانه عزادار بودن خضاب نکرده است.(9)
پي‌نوشت‌ها:

1.مهد آزادي، (23/بهمن/1346).
2.آرشيو دفتر ادبيات اسلامي، مصاحبه با منوچهر فرهمند.
3.نيک بخت، همان، ص 254.
4. همان، ص 349.
5. حميد ملازاده، سيري در کوچه هاي خاطرات(تبريز:ارک، 1373)، ص 253.
6. تاريخچه چهل ساله(تبريز:دانشگاه تبريز، 1366)، ص 128.
7. نيک بخت و اسماعيل زاده، همان، ص 78.
8.گزارش فعاليت هاي انجمن علمي-مذهبي دانشگاه آذرآبادگان به مناسبت پانزدهمين سالگرد تأسيس (تبريز:دانشگاه تبريز، 1353)، ص 94.
9. علي کردي، استاد شهيد به روايت اسناد(تهران:مرکز اسناد انقلاب اسلامي،1378)، ص 225(شهيد مطهري در اين ايام شديدا تحت مراقبت و کنترل ساواک بود و مأموران ويژه اي وي را در اين سفرها تحت نظر داشتند).

منبع:نشريه 15 خرداد، شماره18.
ادامه دارد...Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
قدیمی 02-12-2014   #3 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
پيش فرض

دانشگاه تبريز در نهضت امام خميني (ره)(3)

نويسنده:محمد طاهري خسروشاهي

-صداي روحانيت؛ در کلاس هاي دانشگاه

از نمونه هاي چشمگير تغيير کيفي نيروهاي مخالف حکومت در دانشگاه، گرايش دانشجويان به گوش دادن«صداي روحانيت»است که از طرف طلاب طرفدار نهضت امام خميني از عراق پخش مي شد. يکي از دانشجويان چنين مي گويد:
يک راديو بود به نام راديو صداي روحانيت مبارز ايران تقريبا ساعت يک و نيم -دو پخش مي شد که ساعت دو هم زمان با شروع کلاس ها بود. بچه ها واقعا تشنه مسائل مذهبي و اسلامي و سياسي بودند. آن موقع هم راديو ترانزيستوري کم بود. يادم است راديو را وسط مي گذاشتيم و بچه ها دورش جمع مي شدند و اخبار گوش مي دادند.(1)
گسترش شعار«درود بر خميني»و «مرگ بر اسرائيل»در دانشگاه تبريز-سال 1352
-برگزاري پر شکوه مراسم 15 خرداد در دانشگاه تبريز

سالگرد پانزدهم خرداد مهم ترين مناسبت دانشجويات مذهبي دانشگاه تبريز براي تظاهرات و اعتصاب بود.(2)
ارسال اسامي دانشجويان مبارز تبريز به سازمان امنيت
قبل از فرا رسيدن پانزدهم خرداد، جنب و جوش عجيبي در بين دانشجويان مذهبي ديده مي شد. ميراسد مؤمني از دانشجويان فعال در خاطرات خود، به تلاش عده اي از دانشجويان اشاره مي کند که قرار مي گذارند در کوه، به برنامه ريزي بپردازند. اما با حضور يکي از دانشجويان غير مطمئن چپي در جمع آنها موفق به برنامه ريزي نمي شوند. حسين علايي در اين مورد توضيح مي دهد:
قرار گذاشتيم که براي روز پانزدهم خرداد، برنامه ريزي بکنيم و به همه اطلاع داديم که از کجا و چگونه شروع کنيم. اين اولين سالي بود که يک تظاهرات درست و حسابي به صورت دسته هاي وسيع راه افتاد. شعار اين بود«درود برخميني، سلام بر خميني»(3)
-شکستن عکس بزرگ شاه در کتابخانه مرکزي دانشگاه تبريز

عده اي از دانشجويان دانشگاه تبريز در اعتراض به جشن سالروز انقلاب سفيد شاه و مردم، تصميم گرفتند تصوير بزرگ محمد رضا پهلوي و فرح را که در سالن ساختمان کتابخانه مرکزي دانشگاه تبريز نصب شده بود بشکنند. محمد باقر فرهاديان چگونگي اين اقدام را چنين شرح مي دهد:
حدود ساعت ده صبح تصميم گرفته شد. صبح آن روز عده اي از دانشجويان را مطلع کردند و هر يک سنگ يا پاره آجري را برداشتيم آماده اين کار شديم. پس از پرتاب سنگ و آجر کاملا شکست و پايين افتاد. بعد از چند لحظه محل را ترک کرديم ولي گارد
مطلع شد و دانشجويان را تعقيب کرد.(4)
-آخرين سفر شاه و فرح به تبريز و اوضاع امنيتي دانشگاه

محمد رضا پهلوي و فرح ديبا آخرين سفر خود را به تبريز در تاريخ دوم مهر 56 انجام دادند. آنها اين سفر خود را در اجراي سياست هاي جديد رژيم و با توجه به اوضاع بحراني و حرکت هاي مکرر دانشجويان دانشگاهاي کشور و هم زمان با افتتاح سال تحصيلي جديد انجام مي دادند. در اين مراسم پيشنهاد شد که گارد دانشگاه از آنجا خارج شود. براي سفر شاه به تبريز تدابير امنيتي بسيار شديدي اتخاذ شده بود. در سطح شهر به هر چيزي مشکوک مي شدند بازرسي مي کردند.
رضا آيت اللهي از دانشجويان دانشگاه تبريز به اين تدابير امنيتي اشاره مي کند:
مقرر کرده بودند که هرگونه عناصر ناراضي که ممکن بود در طول سفر شاه مسئله ايجاد کنند در سطح شهر نباشند. بالاخره سفر انجام شد. خانه هايي که من و دوستان جداگانه اجاره کرده بوديم در کنار خيابان پهلوي قرار داشت. در طول مدتي که شاه در تبريز بود، مأمورين زيادي در خيابان ها بودند. به در خانه هاي کنار خيابان مراجعه مي کردند و گفتند هيچ وقت پرده ها را کنار نزنيد. بچه کوچک ما که نشسته بود زمين با خط کش مي زد به پرده، چند دقيقه بعد پاسبان در را زد و گفت در اتاق بالا کيست؟گفتيم:«خودمان هستيم»گفت:«بگوييد
پرده را تکان ندهند. »خلاصه شهر را در اين حد کنترل مي کردند.(5)
-بازتاب شهادت حاج آقا مصطفي خميني در دانشگاه تبريز

خبر بهت آور شهادت حاج آقا مصطفي خميني، ايران را در اندوه فرو برد. در وضعيتي که تا چندي پيش بردن نام آيت الله خميني جرم محسوب مي شد، خبر شهادت فرزند ارشد ايشان روند جريان ها را تغيير داد. مبارزان مسلمان از فرصتي که با اين فقدان يافته بودند، مجلس بزرگداشت ارتحال ايشان را در بسياري از شهرهاي ايران با شکوه و عظمت خاص برگزار نمودند.
شهادت حاج آقا مصطفي، مريدان امام را در تبريز-که در راس آنها آقاي قاضي قرار داشت-به تحريک واداشت. از طرف ديگر دانشجويان مسلمان دانشگاه تبريز هم که به امام خميني عشق مي ورزيدند، در حسرت برگزاري مراسم شکوهمند ترحيم فرزند رهبر خود بودند. حسين علايي در مصاحبه با مرکز اسناد انقلاب اسلامي مي گويد:
رفتيم خدمت آيت الله قاضي طباطبايي که نماينده امام بود و آقايان ديگر درآنجا بودند. از آقاي قاضي خواهش کرديم شما بياييد مجلس بگيريد براي حاج آقا مصطفي خميني و اطلاعيه بدهيد. البته گروه هاي ديگر هم تقاضا کرده بودند و خود ايشان هم مصمم بودند؛ ما ازايشان خواهش کرديم که شما مجلس بگيريد، ما هم اطلاعيه را توزيع مي کنيم و هم مجلس را برگزار مي کنيم. يعني بچه ها را از دانشگاه مي آوريم و حتي سخنران هم مي آوريم. ايشان هم قبول کردند.
آيت الله قاضي طباطبايي براي سخنراني در اين مراسم از حجت الاسلام فلسفي دعوت کرد؛ وي به دليل ممنوعيت منبر رفتن از آمدن خودداري کرد و به جاي خود آقاي سيد احمد حسيني همداني را به آقاي قاضي معرفي نمود و از ايشان براي سخنراني در تبريز دعوت به عمل آمد سرانجام مجلس ختم در ساعت مقرر در مسجد آيت الله بادکوبه اي برگزار شد. آقاي حسيني همداني به منبر رفت و چندين مرتبه نام امام خميني را بر زبان آورد.(6)
پي‌نوشت‌ها:

1. نيک بخت، همان، ص 541.
2. علي باقري، خاطرات 15 خرداد تبريز(تهران:حوزه هنري دفتر ادبيات انقلاب اسلامي، 1374)، ص 38.
3.آرشيو دفتر ادبيات انقلاب اسلامي، مصاحبه با دکتر حسين علايي.
4. همان، مصاحبه با محمد باقر فرهاديان.
5. همان، مصاحبه با رضا آيت اللهي.
6. حسين نجفي، قيام 29 بهمن(تبريز ستاد يادواره شهداي منطقه حکم آباد تبريز، 1382)، ص 62.

منبع: نشريه 15 خرداد، شماره18.
ادامه دارد...Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
قدیمی 02-12-2014   #4 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
پيش فرض

دانشگاه تبريز در نهضت امام خميني (ره)(4)

نويسنده:محمد طاهري خسروشاهي

-دانشجويان دانشگاه تبريز؛ پيشتازان قيام 29 بهمن

چهار روز بعد از حوادث قم و اعتراض به مقاله روزنامه اطلاعات، دانشجويان دانشگاه تبريز،
در اعتراض به حوادث 19 دي قم به تظاهرات پرداختند. اين تظاهرات با دخالت نيروهاي پليس به صحنه درگيري دانشجويان و پليس و مجروح شدن افرادي از دو طرف منجر شد.(1)
نصب اعلاميه شهادت حاج آقا مصطفي خميني(س)بر ديوارهاي دانشگاه
دانشجويان به موازات انجام حرکت هاي اعتراض آميز در داخل دانشگاه، حرکت هايي هم در
سطح شهر داشتند. در تاريخ 25 دي، عده اي از دانشجويان با به دست گرفتن چوب هايي به صورت دسته هاي «شاخسي واخسي»[شاه حسين-واي حسين]در بازار تبريز به حرکت درآمدند.(2)
درخواست دانشجويان از علماي تبريز
دانشجويان براي برنامه هايي که مي خواستند در سطح شهر اجرا کنند، جلساتي با آيت الله قاضي داشتند. در داخل دانشگاه هم برنامه به اين شکل بود که کلاس ها را تعطيل کنند و عده اي از دانشجويان داخل دانشگاه به تظاهرات بپردازند و گروهي ديگر به مردم شهر ملحق شوند و در مراسم ختم شرکت کنند.(3)
قيام شورانگيز مردم تبريز به رهبري آيت الله قاضي و هدايت دانشجويان مسلمان شروع شد. ديگ سنگي تبريز مي جوشيد و در اولين ساعات قيام، نيروهاي پليس و شهرباني با گستردگي تصور نکردني از کنترل اوضاع عاجز شدند. شعارهايي که مردم مي دادند بسيار جالب بود:«ياشاسين خميني(زنده باد خميني)، صلوات، مرگ بر ديکتاتور، بيز بو شاهي ايسته ميروخ والسلام»(اين شاه را نمي خواهيم والسلام). با وجود قهر آميز بودن قيام مردم، نظم خاصي بر حرکت توفنده آنها حاکم بود. آيت الله قاضي از دانشجويان مبارز خواسته بود که کنترل قيام را در دست داشته باشند و نگذارند به مدارس، بيمارستان ها، مهد کودک ها و اموال مردم آسيبي وارد شود. از اين رو، دانشجويان در هدايت و سازماندهي اين خيزش مردمي نقش حساسي ايفا کردند.(4)
-ارديبهشت خونين دانشگاه تبريز، نقطه عطف در پيروزي انقلاب

اندک اندک چهلم شهداي يزد و جهرم نزديک مي شد. نوزدهم ارديبهشت چهلم اين شهدا بود. چهلم هايي که در هر کدام حادثه اي و حماسه اي به دنبال هم آتش انقلاب را به سراسر کشور تسري مي داد.
دکتر اصغر نيشابوري يکي از اساتيد مذهبي دانشگاه تبريز در همين مورد توضيح مي دهد:
يادم است يازدهم ارديبهشت که مصادف با اول ماه مه بود، دانشجويان چپي تبريز داخل دانشگاه تظاهراتي برپا کردند. دانشجويان مسلمان يک هفته بعد که روز هجدهم ارديبهشت بود، تظاهرات کردند. اولين بار بود که شعار مرگ بر شاه با آن شکل در دانشگاه طنين مي انداخت.(5)
آنچه شاهدان عيني از حادثه 18 ارديبهشت تبريز گزارش کرده اند تأکيد بر دو نکته است:نخست، حضور عده زيادي از دختران دانشجو با پوشش اسلامي يعني چادر و مقنعه در صف هاي دانشجويان و ديگري، کثرت تعداد شرکت کنندگان.
بعد از قيام بهمن در تبريز که دو تن از شهداي آن دانشجو بودند و يک دانشجو که در 1357/1/23 در دانشگاه به شهادت رسيد و نام او را نمي دانيم؛ سومين واقعه خونين دانشگاه، سه شهيد داشت.(6)
-نامه استادان دانشگاه تبريز به رئيس

$جمهور فرانسه
هفتم آبان دانشجويان دانشکده کشاورزي در دانشگاه تبريز اجتماع کردند و عده اي از استادان سخنراني هايي در مورد همبستگي نيروهاي نيروهاي مبارز ايراد کردند. در ضمن تلگرافي به رئيس جمهوري فرانسه در مورد پذيرايي از امام خميني مخابره نمودند. در تاريخ دهم آبان از دانشگاهيان تبريز نامه اي به رئيس جمهوري فرانسه به شرح در روزنامه کيهان چاپ شد:
جناب آقاي ژيسکاردستن، رئيس جمهور محترم فرانسه، يگانه رهبر عاليقدر ملت ايران وشيعيان جهان اينک ميهمان کشور و ملت شماست... ما دانشگاهيان دانشگاه تبريز مانند همه آحاد ملت ايران به اقدامات دولت و ملت فرانسه چشم دوخته ايم. اميدواريم رفتار شما با سمبل مبارزه و آزادي ملت ايران مايه مباهات امروز و فرداي ملت فرانسه باشد.(7)
$-اعتراض به تاخير در بازگشت امام خميني(س)
دولت شاهپور بختيار به منظور ممانعت از بازگشت امام
خميني به ايران، فرودگاه ها را به روي پرواز هواپيماها بست. در اعتراض به اين اقدام، عده کثيري از روحانيان سرشناس ايران در مسجد دانشگاه تهران متحصن شدند. دانشگاهيان و دانشجويان دانشگاه تبريز هم به همين انگيزه در 9 بهمن در محوطه دانشگاه متحصن شدند و روز بعد از ساعت 10 صبح به همراه هزاران نفر از مردم در داخل دانشگاه به تظاهرات پرداختند.
هم زمان با اين تحصن دو تلگراف يکي خطاب به جمع متحصنين و ديگري خطاب به آيت الله طالقاني از طرف دانشگاهيان تبريز مخابره شد.(8)
-جشن پيروزي انقلاب اسلامي ايران در دانشگاه تبريز

آخرين بيانيه اي که از طرف دانشگاهيان دانشگاه تبريز صادر شد روز 23 بهمن تهيه و توزيع گرديد. در اين بيانيه دانشگاهيان تبريز پيروزي نهضت اسلامي را تبريک گفتند.
اين پيروزي اولين ثمره خون هاي گرانبهايي است که برادران و خواهران ما به نهايت شرافت و سربلندي در راه ايمان و اعتقاد و بهروزي و بهفروزي ملت مسلمان ايران فدا کرده اند و همه ما وظيفه داريم که نهال پر شکوه آزادي را پاس بداريم و آن را به درخت تنومندي مبدل کنيم. در پايان هم خود را موظف مي دانيم که مانند همه آحاد ملت از دستورات و رهنمودهاي رهبر
عاليقدر انقلاب ايران به منتهاي صميميت و صداقت اطاعت کنيم.(9)
پي‌نوشت‌ها:

1. تقويم تاريخ انقلاب اسلامي ايران(تهران:سروش، 1369)،ص 58.
2. نيک بخت، همان، ص 730.
3. علي شيرخاني، حماسه 29 بهمن تبريز(تهران:مرکز اسناد انقلاب اسلامي،1378)، ص 98.
4. ملازاده، همان، ص 345.
5. اصغر نيشابوري، بيانيه هاي دانشگاهيان تبريز در جريان انقلاب(تبريز:دانشگاه تبريز، 1378)، ص 15 به بعد.
6. آرشيو مرکز اسناد انقلاب اسلامي، پرونده وقايع دوران انقلاب، ش ب 96، ص 44.
7.روزنامه کيهان، (10/آبان/1357):ص 3.
8. نيشابوري، همان، ص 111.
9.همان، ص 113.

منبع:نشريه 15 خرداد، شماره 18.


Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
نهضت, امام, تبريز, خميني, دانشگاه, ره


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3.5 هم اکنون 03:11 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.