صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > سخت افزار, نرم افزار و برنامه نویسی | Web Design & Programming > اخبار و مــقــالات کامپيوتری > اخبار و مقالات سخت افزاری
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 02-08-2014   #1 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
new.4 خداحافظ BIOS، سلام UEFI

(قسمت اول)


روزهاي خوب BIOS قديمي تدريجاً به پايان خود نزديک مي شوند. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) يک راه حل قدرتمندتر را ارائه خواهد کرد که قادر است با نيازهاي سخت افزارهاي گوناگون امروزي انطباق بهتري داشته باشد. بطور خلاصه، UEFI اينترفيسي است که بر انتقال محيط پيش از بوت به سيستم عامل، نظارت مي کند. ما در اين مقاله به بررسي UEFI و بعضي از مسائل مرتبط با آن پرداخته ايم.
ممکن است شما قبلا چيزهايي درباره UEFI (يا EFI که الگوي اوليه آن به حساب مي آيد) شنيده باشيد. اينتل EFI را در سال 2003 با معماري IA64 پردازنده هاي ايتانيوم خود و تحت عنوان Boot Inittiative معرفي کرد. اين مفهوم بعداً به "Unified EFI Forum" سپرده شد که استاندارد جديد را براي تمام صنعت IT مديريت نموده و ترويج مي کند. AMI، AMD، Microsoft، Lenovo، Intel، Insyde، IBM، HP، Dell، Apple و Phonix امروزه از اعضاي پيشگام اين انجمن به حساب مي آيند. يک BIOS بر حالت واقعي (Real Mode) شانزده بيتي معماري x86 تکيه دارد، اما UEFI استقلال کامل سخت افزار و همچنين تقسيم اينترفيس ها به سرويس هاي بوت و زمان اجرا (Runtime) را معرفي مي نمايد.
BIOS: عتيقه و همچنان رايج

نزديک به 25 سال پيش، BIOS براي راه اندازي سيستم هاي عامل طراحي گرديد. اولين کامپيوترها از کارت هاي رايج پانچ به عنوان يک هدف اجرا استفاده مي کردند و سپس کارت هاي مذکور جاي خود را به ROM هايي با مفسرهاي ابتدايي دادند. امروزه ما مي توانيم تعداد بسيار زيادي از هدفها نظير ديسک هاي فلاپي، درايوهاي ديسک سخت، درايوهاي اپتيکال و مکان هاي شبکه را انتخاب کنيم. با اين حال، عمليات مولفه واقعي هنوز از طريق درايورهاي ابزار به يک سيستم عامل بخصوص مربوط مي شود. اين در حالي است که EFI از طريق مدل درايور خودش، امکان پشتيباني از درايورهاي مستقل از سيستم عامل را فراهم مي سازد.
تاکنون تلاش هاي زيادي براي ويرايش مفهوم اوليه BIOS انجام شده است. IBM در سال 1988 با PS/2 يک طراحي سيستم ويرايش شده را معرفي کرد تا بطور نسبي با Clone هاي BIOS مقابله کند. معماري چندکاناله (MCA) 32 بيتي IBM با ABIOS را مي توان بعنوان روشي براي فاصله گرفتن از پياده سازيهاي تقليدي BIOS در نظر گرفت.
(ARC (Advanced RISC Computing در دهه 1990 ميلادي براي تلفيق محيط هاي بوت سکوهاي MIPS و Alpha در نظر گرفته شد، اما فايد يک مسير تکاملي توسعه پذيري و امکان گوناگوني سيستم ها بود. PowerPC و SPARC نيز (OF(Open Firmware و CHRP (Common Hardware Reference Platform) خودشان را داشتند. که بخاطر عدم پذيرش ACPI، به نوعي با آن مقابله مي کردند. در انتها، BIOS هنوز بر روي سيستم هاي ما حضور دارد و هنوز مشغول انجام کار است که در طول 25 سال گذشته انجام مي داده: اطمينان از اين موضوع که سيستم عامل شما مي تواند بوت شود. اين مولفه هرگز براي تنوع گسترده سخت افزارهاي امروزي طراحي نشده بود. در واقع BIOS هنوز با اينترفيس هاي 16 بيتي و وقفه هاي نرم افزاري، روتينگ وقفه و تايمرهايي با حداکثر دقت، محدوديت فضاي اجرا ROM (يک مگابايت) و اندازه image، تعداد محدود ابزارهاي قابل راه اندازي Inittializeable Devices، موضوعي که براي فضاي سرور از اهميت حياتي برخوردار است)، ضميمه هاي انحصاري و فقدان Modularity کار مي کند (تنها براي ذکر چند نمونه از نواقص آن).
پشتيباني از UEFI

پشتيباني از طراحي اينترفيس سکو در سيستم هاي عامل از سال 2007 آغاز شد، اما اکثر نسخه هاي ويندوز نظير Vista SP1 و Windows Server 2008 اين پشتيباني را تنها بر روي ويرايش هاي 64 بيتي خود ارائه مي کردند. متأسفانه ما متوجه شديم که پشتيباني صنعتي از UEFI هنوز بسيار ضعيف است و کمبودهايي در حوزه ذخيره سازي به چشم مي خورد.
پشتيباني از UEFI

UEFI قادر به انجام چه کاري مي باشد؟
EFI يک اينترفيس نرم افزاري است که ما بين سيستم عامل و Firmware سخت افزار عمل مي نمايد و همين ويژگي به آن امکان مي دهد تا جانشين BIOS گردد. در واقع بايد بگوييم EFI به اندازه کافي پيچيده است تا بتوانيم آن را «مشابه سيستم عامل» (OS-like) بناميم. EFI نه تنها پشتيباني از درايور، اينترفيس ها و سرويس ها را ارائه مي کند، بلکه داراي پوسته اي است که به کاربران امکان مي دهد تا نرم افزارهاي کاربردي را بر روي يک اينترفيس خط فرمان اجرا نمايند.
EFI حاوي اطلاعات سيستمي است که در جداول متعددي سازماندهي شده اند و در عين حال سرويس هاي بوت و زمان اجرا را در اختيار سيستم عامل مي گذارد. سرويس هاي بوت شامل Inittialization، سرويس هاي فايل و کنسول هاي گرافيکي و متني کاربر هستند. سرويس هاي زمان اجرا عبارتند از تاريخ: ساعت و سرويس هاي NVRAM، براي امکان پذير نمودن و يا تسهيل ارتباطات بين ابزاري (Inter- device)، تمام درايورها و مولفه هاي EFI از طريق پروتکل هاي تعيين شده با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند. درايورها نيز اهميت بالايي برخوردارند، زيرا محيط درايور ابزار EFI يعني (EBC (EFI Byte Code يک محيط مستقل از پردازنده است که هر دو جنبه راه اندازي (Initialization) و فعاليت هاي ابزار را امکان پذير مي سازد (به استثناء سخت افزار خاص سيستم عامل با ويژگي هاي معين و ملزومات پشتيباني درايوري نظير کارت هاي گرافيکي سطح بالا).
روزهايي که شما براي راه اندازي سيستم هاي عامل متفاوت به يک نرم افزار مدير بوت نياز داشتيد، ديگر گذشته اند. EFI مديريت بوت خودش را براي انجام اين کار پياده سازي مي کند. توليد کنندگان سيستم نيز فرصت هاي جديد را بدست آورده اند، زيرا ضمائم EFI مي توانند از مکان هاي گوناگون و غير فرّاري اضافه شوند. اين بدان معني است که يک توليد کننده PC مي تواند از مادربرد و سکوي دلخواه مشتري خود استفاده نمايد، در حاليکه ويژگي هاي اضافي سيستم راتوسط EFI از طريق يک پارتيشن درايو ديسک سخت سيستم و يا نهايتاً حتي از طريق بارگذاري هاي اينترنت اضافه مي کند.
Boot Camp شرکت Apple که به کاربران امکان مي دهد يک نسخه ويندوز را در يک وضعيت غيرمخرب در کنار نصب Mac OS فعلي خود نصب نمايند، عملاً بجاي Open Firmware از پياده سازي EFI اينتل بر روي Mac مبتني بر پردازنده هاي اين شرکت استفاده مي کند. اين ويژگي از آوريل سال 2005 قابل دسترسي بوده است و به نظر نمي رسد که پياده سازي آن بر روي سکوهاي x86 PC چندان دشوار باشد.
از آنجايي که ويژگي (PI (Platform Initialization در EFI يک حالت CSM(Compatibility Support Mode) را ارائه مي کند که از طريق آن مي تواند اينترفيس هاي اضافي را منتشر نمايد، امکان تأمين يک BIOS Runtime موروثي نيز وجود خواهد داشت. با در نظر گرفتن محاسن اين قابليت، انطباق سريع با EFI مي تواند براي توليد کنندگان از جذابيت بسيار بالايي برخوردار باشد، با اين حال، پشتيباني گسترده امروزي تا حدود زيادي تنها بر روي کاغذ وجود دارد.
پشتيباني صنعتي؟ ناکامي

صفحه مربوط به EFI بر روي دايره المعارف Wikipedia، فهرستي از سيستم هاي مجهز به EFI در سال 2008 که توسط HP، IBM و HP Compaq را فهرست نموده، سيستم هاي بيشتري از IBM و Dell را در سال 2009 اضافه کرده و به سيستم هاي ذکر شده در يک سند UEFI Forum اشاره مي نمايد. فهرست سال 2008 در عين حال به مادربردهاي MSI با ويژگي ClickBIOS اشاره مي کند. از آن جايي که ما بيشتر به شرکت هاي توليد کننده قطعات نزديک هستيم تا به شرکت هاي توليد کننده سيستم ها، تصميم گرفتيم به بررسي نظرات و برنامه هاي فروشندگان بزرگ مادربرد در جهان درباره EFI بپردازيم.
1- Asus:

«ما در حال حاضر يک محصل EFI را براي P5Q Deluxe ارائه مي کنيم، اما اين محصول هنوز در وضعيت بتا قرار دارد. اينکه ما بروز رساني هاي EFI را براي سکوهاي بيشتري ارائه خواهيم کرد يا خير، به تقاضاي عمومي بستگي خواهد داشت»
2- Foxconn:

«در حال حاضر، مادربردهاي ما از ويژگي Unified Extensible Firm ware Interace استفاده نمي کنند و هيچ يک از محصولات حال توسعه ما از اين نوع BIOS استفاده نمي کنند».
3- Gigabyte:

«ما مشغول کار بر روي پياده سازي احتمالي UEFI در محصولات خود هستيم، ولي هنوز يک چارچوب زماني را براي آن تعيين نکرده ايم.»
4- اينتل:

«تعداد روز افزوني از سکوها بجاي يک BIOS متعارف با UEFI تجهيز خواهند شد».
با اين حال، ما متوجه شديم که اينتل محدوديت هايي را در رابطه با پارتيشن هاي بزرگتر از 2 ترابايت اعمال کرده است. با وجود آنکه UEFI در هنگام استفاده از (GPT (GUID Partition Table بجاي MBR مي تواند يک سيستم عامل را مجبور کند که از چنين پارتيشن بزرگي بوت شود، اما اينتل مي گويد «ROM داراي گزينه RAID تنها در صورتي به يک RAID Volume امکان مي دهد قابل بوت باشد که اندازه آن کوچکتر از 2 ترابايت باشد».
5- MSI:

«ما يک سکوي UEFI –enabled را با Click BIOS مبتني بر چيپ ست P45 عرضه کرديم، اما اين محصول به پايان عمر خود رسيده است».
ادامه حرکت

ما درک مي کنيم که اين حوزه هنوز جديد است، اما به نظر مي رسد که توليد کنندگان کليدي مادربرد در جهان، پذيرش چنداني را نسبت به اين اينترفيس سيستم که بطور آشکاري مطلوب مي باشد، از خود نشان نمي دهند. بدون ترديد فرآيندهاي بسيار پيچيده اي در پشت اين تصميم گيريها وجود دارند و ما هنوز نمي خواهيم بيش از حد بر روي آن تأکيد داشته باشيم. در عين حال، ما بر اين باور هستيم که وقت آن رسيده است تا صنعت بطور جدي به انجام اين انتقال فکر کند. در واقع ما حداقل بايد شاهد يک تعهد آشکار براي تأمين امکان ارتقاء سکوها به UEFI در مواقع ضروري، باشيم. در غير اين صورت، به نظر نمي رسد خريد يک مادربرد گران قيمت با آگاهي از اين نکته که ممکن است پشتيباني از آن مدت زيادي طول نکشد، چندان منطقي به نظر نمي رسد.
احتمالاً ويژگي هاي مبتني بر EFI نظير عملکردهاي اورکلاکينگ مجتمع هنوز در حال توسعه هستند، به همين دليل ما تصميم گرفتيم که از بررسي مادربردهاي مختلف با قابليت پشتيباني UEFI و قضاوت بر اساس محصولات نابالغ يا بلاتکليف، اجتناب کنيم. با اين حال، يک سناريو وجود دارد که عملاً خيلي زود به UEFI نياز خواهد داشت: اگر بخواهيد سيستم خود را از پارتيشني بوت کنيد که بزرگتر از 2 ترابايت است، مسلماً به UEFI و GPT نياز خواهد داشت.
تجهيزات ذخيره سازي که احتمالاً با بهره گيري از فناوري RAID از مرز ظرفيت 2 ترابايت گذشته اند، قبلاً در هنگام استفاده بعنوان Volume هاي بوت مبتني بر eSATA از اين خط عبور کرده اند. بنابراين، ما تصميم گرفتيم که يکي از پياده سازيهاي پيشرفته UEFI را انتخاب کرده و ببنيم که آيا مي توانيم با استفاده از درايوهاي سيستمي داراي ظرفيت بالا بر روي آن کار کنيم يا خير.
مادربرد آزمايشي: Intel PD55KG (با محدوديت هاي RAID)
ما يک مادربرد دسک تاپ اينتل را انتخاب کرديم تا به بررسي قابليت هاي ذخيره سازي پياده سازي فعلي UEFI بپردازيم. DP55KG محصولي بود که اينتل در هنگام عرضه سکوي P55، سوکت LGA1156 و پردازنده هاي Core i5/i7 خود را در اختيار رسانه ها گذاشت. اين يک محصول مدرن است که از تمام ويژگي هاي چيپ ست P55 بهره گيري مي نمايد. اينتل کار چنداني را براي ارتقاء بصري منو پيکربندي سيستم از طريق UEFI انجام نداده است و سبک منوي آشنا همچنان بر روي اين مادربرد بدون تغيير باقي مانده. ما با اين موضوع مشکلي نداريم، زيرا اين سکو UEFI 2.1 را بطور کامل پياده سازي مي کند. به نظر مي رسد ساير فروشندگان نظير Asus و MSI بيشتر بر روي جزييات بصري تمرکز کرده اند تا ويژگي هاي مفيد. مادربرد اينتل با يک Flash EEPROM 16 مگابايتي با قابليت پشتيباني از ACPI 3.0 و « Platform Innovation Framework for EFI Plug & play" ارائه مي شود.
اگر 4 درايو ديسک سخت را براي ايجاد يک آرايه RAID بزرگ به درگاه هاي ICH10R SATA/300 متصل کنيد، با مشکلاتي مواجه خواهيد شد. با وجود آنکه ايجاد يک آرايه بزرگ نسبتاً آسان خواهد بود (ما از دو درايو ديسک سخت 2 ترابايتي براي اين منظور استفاده کرديم)، اما اگر از ويژگي Matrix RAID شرکت اينتل استفاده کنيد، نمي توانيد سيستم خود را از اين آرايه بوت نماييد. اين موضوع امروزه حياتي به نظر نمي رسد، اما درايوهاي ديسک سخت بزرگتري در راه هستند و بزودي اين مسئله را به يک مشکل جدي تبديل مي کنند. بنابراين ما تصميم گرفتيم که از يک محصول ذخيره سازي خارجي از شرکت LaCie براي آزمايش خود استفاده کنيم. اين محصول، ظرفيت 3 ترابايت را در يک آرايه RAID5 و با يک اتصال eSATA ارائه مي نمايد.
منبع:بزرگراه رايانه 127
ادامه دارد...


ثبت نام و کسب امتیاز
__________________

نــــــــــر بودن یک جنسیت است ومــــــــــــــــرد بودن هویت...

زیادند دخترانی که نــــــــــــر نیستند ولی خیلی مــــــــــــرد هستن...
Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
قدیمی 02-08-2014   #2 (لينک اين پست)
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 10/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
پيش فرض

خداحافظ BIOS، سلام UEFI (قسمت دوم)


تنظیمات UEFI

ما ویژگی بوت UEFI را در منوی System Setup مادربرد اینتل فعال کردیم. در هنگام استفاده از On- Board RAID هیچگونه پشتیبانی از پارتیشن های قابل بوت بزرگتر از 2 ترابایت وجود ندارد.
قرار دادن چند درایو دیسک سخت بزرگ در یک پیکربندی RAID0 برای ایجاد یک آرایه RAID بزرگ در شرایطی که بخواهید سیستم عامل خود را بر روی این آرایه نصب کنید، آن را کاملاً بی مصرف خواهد کرد. Matrix Storage Manager شرکت اینتل، یک محدودیت 2 ترابایتی را در این زمینه اعمال می نماید، با کاهش اندازه آرایه، می توانید آن را قابل بوت کنید.
استفاده از محصول Onboard RAID اینتل به شما اجازه نمی دهد پارتیشن بزرگی را ایجاد کنید که بتواند بعنوان یک درایو سیستمی عمل نماید. ما مجبور بودیم برای آزمایش های خود به یک درایو بیش از 2 ترابایتی اختصاصی سوئیچ کنیم.
درایو آزمایش: 4big Quadra LaCie (با ظرفیت ناخالص 4 ترابایت)

4big Quadra یک محصول ذخیره سازی قابل اعتماد از شرکت Lacie است که پیکربندی RAID را با یک اینترفیس eSATA و 4 ترابایت ظرفیت ناخالص ارائه می کند. این محصول ظرفیت ذخیره سازی چشمگیر خود را با عملکرد بسیار خوبی در اختیار شما می گذارد. از آنجایی که امروزه درایوهای 2 ترابایتی در دسترس قرار گرفته اند، این محصول می تواند با اشغال شدن هر 4 محفظه درایو خود به ظرفیت 8 ترابایت برسد. نمونه مورد استفاده ما به درایوهای 1 ترابایتی مجهز بود که در نتیجه یک پیکربندی RAID5 با ظرفیت کلی 3 ترابایت را در اختیارمان قرار می داد.
با وجود آنکه تنها تعداد اندکی از کاربران عملاً سیستم های خود را از چنین ابزار ذخیره سازی بوت خواهند کرد، اما این یکی از معدود گزینه هایی است که برای تقلید یک محصول ذخیره سازی SATA که بیش از 2 ترابایت ظرفیت ذخیره سازی قابل دسترسی را به سیستم گزارش می دهد، در اختیار داریم. بنابراین، ما سیستم را وادار به استفاده از GPT بجای MBR نموده و نشان خواهیم داد که آیا یک سیستم مجهز به UEFI می تواند از پارتیشن های بزرگتر از 2 ترابایت بوت شود یا خیر. همانطور که از قبل می دانیم، سیستم های مبتنی بر یک BIOS متعارف، قطعاً قادر به بوت از چنین درایوی نخواهند بود.
پارتیشن بندی انباره ذخیره سازی: مشکلات مربوط به MBR
برنامه Setup ویندوز، بطور خودکار GPT را برای Volume های بزرگتر از 2 ترابایت انتخاب کرده و به کاربران امکان می دهد تا برای ظرفیت های پایین تر از 2 ترابایت مابین MBR و GPT حق انتخاب داشته باشند. اگر بخواهید Volume های درایو را بر روی یک نصب ویندوز موجود مدیریت کنید، این موضوع در مورد یوتیلیتی Disk Management نیز صادق خواهد بود. بسیاری از BIOS های موجود امروزی از GPT پشتیبانی می کنند، اما یک سیستم فاقد پشتیبانی UEFI قادر نخواهد بود یک سیستم عامل را از یک پارتیشن GPT بزرگتر از 2 ترابایتی بوت نماید، اجازه بدهید ببینیم که اگر از MBR متعارف استفاده کنید، چه اتفاقی خواهد افتاد.
اگر پشتیبانی UEFI در دسترس نباشد، ویندوز هنوز بطور خودکار برای درایوهای 2 ترابایتی و یا بزرگتر از GPT استفاده خواهد کرد و گزینه ما بین GPT و MBR را ارائه می نماید. تمام فضای استفاده نشده در بالای 2 ترابایت اول، بلا استفاده خواهد بود (و در صورت انجام پارتیشن بندی با MBR، غیرقابل استفاده باقی خواهد ماند).
همانطور که در شکل ]13[ مشاهده می کنید، ویندوز ویستا این موضوع را بطور صریح بیان می نماید.
شاید فکر کنید که امکان ایجاد یک پارتیشن دیگر پس از نصب یک Volume 2 ترابایتی بر روی یک درایو با ظرفیت 2 ترابایت یا بیشتر وجود خواهد داشت، اما این کار امکان پذیر نیست زیرا MBR کل درایو را به یک پارتیشن حداکثر 2 ترابایتی محدود خواهد کرد. فضای ذخیره سازی باقیمانده اکنون غیرقابل استفاده باقی خواهد ماند. به همین دلیل، بسیار مهم است که برای درایوهایی با ظرفیت بالا صرفاً از GPT استفاده کنید. به این ترتیب، با محدودیت 2 ترابایتی مواجه نخواهید شد.
حال اجازه بدهید به کار خود ادامه داده و یک پارتیشن بزرگ را با استفاده از چیدمان GPT و درایو LaCie 4big Quadra eSATA ایجاد نماییم.
پارتیشن بندی انباره ذخیره سازی با MBR، GPT با، ESP MSR
برای بدست آوردن پشتیبانی کامل از GPT برای درایوهایی که ظرفیت ذخیره سازی بیش از 2 ترابایت را در اختیار شما می گذارند، به یک نسخه 64 بیتی از ویندوز (XP, Vista و یا Win7) نیاز خواهید داشت. GPT ویژگی های زیر را ارائه می کند:
- حداکثر ظرفیت 18 اگزابایت (Exabyte)
- تا 128 پارتیشن بر روی هر دیسک
- جداول پارتیشن اصلی و پشتیبان (Backup) برای افزونگی (Redundancy)
- فرمت پارتیشن کاملاً تعریف شده و Self – Identifying
- هر پارتیشن دارای یک ID منحصر به فرد است تا از برخورد شناسه ها (جدول پارتیشن GUID) جلوگیری شود.
جدول ]1[، یک نمای کلی از گزینه های پارتیشن بندی و اقدامات امکان پذیر بر روی GPT و MBR را فهرست می کند:
ویندزو 32 بیتی
ویندوز 64 بیتی
GPT
MBR
GPT
MBR
بوت
خیر
بله
بله
خیر
خواندن
خیر
بله
بله
بله
نوشتن
خیر
بله
بله
بله

توجه داشته باشید که وجود پشتیبانی UEFI برای درایوهای بزرگتر از 2 ترابایت در نظر گرفته شده است. برای آنکه امکان بوت از چنین پارتیشن های بزرگی که توسط سایر پیش نیازها (ویندوز 64 بیتی و GPT) تأمین شده اند فراهم شود، باید پشتیبانی UEFI وجود داشته باشد.
جزییات GPT بر روی ویندوز x64

GPT بطور خودکار (ESP(EFI System Partition که حاوی Boot Loader، درایوهای EFI و تمام فایل های ضروری دیگر برای بوت سیستم (نظیرHAL، int.boot و NT Loader) می باشد. این سیستم بجای رکورد بوت اصلی (Master Boot Recoed) از GUID partition Table استفاده می کند. ESP یک درصد از ظرفیت درایو را به خود اختصاص می دهد و اندازه آن حداقل 100 مگابایت و حداکثر 1000 مگابایت خواهد بود.
سیستم های GPT در عین حال با یک پارتیشن MDR Microsoft Reserved مجهز خواهند شد. از آن جایی که پارتیشن های GPT اجازه مخفی کردن سکتورها را نمی دهند، ویندوز از این فضای رزرو شده برای مصارف سیستم عامل استفاده می نماید. اگر تصمیم گرفته اید که یک دیسک ابتدایی را به یک دیسک دینامیک تبدیل کنید، ویندوز از پارتیشن MSR استفاده کرده، اندازه آن را کاهش داده و بانک اطلاعاتی دیسک دینامیک را با استفاده از فضای قابل دسترسی ایجاد می نماید. بر روی درایوهای کوچکتر از 16 گیگابایت، پارتیشن MSR تنها 32 مگابایت ظرفیت خواهد داشت. برای دیسک های بزرگتر، اندازه این پارتیشن به 128 مگابایت خواهد رسید.
حتی اگر سیستم شما با GPT انطباق داشته و با استفاده از پارتیشن های ضروری ایجاد شده باشد، شما برای آنکه بتوانید عملیات بوت را از یک Volume بزرگ انجام دهید هنوز به پشتیبانی UEFI نیاز خواهد داشت.
شما می توانید به کار خود ادامه داده و همچنان ویندوز را بر روی پارتیشن غیرقابل بوت نصب کنید، اما در این مرحله به شما هشدار داده خواهد شد.
اگر GPT و پشتیبانی UEFI هر دو بطور صحیح کار کنند، Windows7 به طور خودکار پارتیشنهای لازم نظیر ESP (EFI System Partition) صد مگابایتی و MRS (Microsoft Reserved Partition) یکصد و بیست و هشت مگابایتی را ایجاد کرده و سپس به شما اجازه می دهد تا یک Volume با ظرفیت بالا را ایجاد نمائید که قطعا قابل بوت خواهد بود.
جمع بندی

صنعت، مسیر طولانی را با UEFI طی کرده است. تاکنون روشهای گوناگونی برای Modularize نمودن فرآیند بوت و ایجاد یک استاندارد انعطاف پذیر مطرح شده اند. هیچیک از این موارد به یک موفقیت واقعی تبدیل نشدند، اما به نظر می رسد که اینتل حداقل مقداری پشتیبانی را با پروژه جاه طلبانه ایتانیوم خود بدست آورده است. EFI که امروزه تحت نظارت ,United EFI Industry forum قرار دارد، استانداردهای UEFI موجود را جایگزین BIOS خواهد شد و اینترفیس های جدیدی را برای سیستم های عامل ارائه کرده، فرآیند بوت را تسهیل نموده و انعطاف پذیری چشمگیری را از طریق نرم افزارهای کاربردی EFI و درایوهای ابزار مستقل از سیستم عامل ارائه می کند.
با وجود آنکه مشخصات 3. 2 جدید کاملاً بالغ است، اما صنعت هنوز با استاندارد جدید انطباق پیدا نکرده. از دیدگاه یک کاربر نهایی، درک این موضوع واقعاً دشوار به نظر می رسد. HP، IBM، Apple و چند تولید کننده دیگر قبلاً ثابت کرده اند که UEFI قطعاً می تواند در سیستم های تولیدی پیاده سازی گردد. در عین حال، کل تجارت مادربرد جهان بیشتر بر روی کاغذ از UEFI پشتیبانی می کند. ما تنها به چند مورد استثناء در این زمینه برخوردیم که متأسفانه بیشتر برای بهبود جنبه های بصری به استفاده از UEFI رو آورده بودند. حتی با وجود آنکه ویژگی های UEFI برای تولید کنندگان سیستم ها جالب تر هستند، استاندارد جدید در عین حال بیانگر تنها روش ممکن برای اداره درایوهای دیسک سخت با ظرفیت بالاتر از 2 ترابایت است.
ما در تلاش خود برای راه اندازی یک آرایه 0 RAID 4 ترابایتی (با 2 درایو 2 ترابایت) بر روی مادربرد Intel DP55KG و با استفاده از ویژگی on board Matrix RAID آن با شکست مواجه شدیم. این ویژگی در حال حاضر آرایه های قابل بوت را به حداکثر 2 ترابایت محدود می کند. گذشته از محدودیت های اعمال شده توسط خود اینتل، خوشبختانه ما در ایجاد یک درایو سیستمی 3 ترابایتی در Windows 7 با UEFI فعال و استفاده از یک انباره ذخیره سازی خارجی از شرکت LaCie موفق بودیم. این محصول پیکربندی RAID را بطور داخلی اعمال می کند و به همین دلیل یک نمایش بی نقص از وضعیتی است که در هنگام ارائه درایوهای دیسک سخت بزرگتر با آن مواجه خواهیم شد.
در نهایت، ما تنها می توانیم همه کاربران را به توجه کامل به عملکردهای فروشندگان سکو و تشویق آنها به تسریع فرآیند ارائه پیاده سازیهای UEFI خودشان، ترغیب کنیم. شاید چندان منطقی نباشد که امروز یک مادربرد کاملاً جدید P55 را با قیمت قابل ملاحظه ای خریداری کنیم، در حالیکه نمی دانیم از ظرفیت های آتی درایوهای دیسک سخت پشتیبانی خواهد نمود یا خیر. توجه داشته باشید که این نگرانی کاملاً به بوت از پارتیشن های بزرگتر از 2 ترابایتی مربوط می شود اگر درایو بوت شما کوچکتر از 2 ترابایت است، هنوز می توانید ظرفیت نامحدودی را بر روی درایوهای ثانویه سیستم خود داشته باشید.


Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
bios،, uefi, خداحافظ, سلام


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3.5 هم اکنون 08:05 AM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.