صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > سخت افزار, نرم افزار و برنامه نویسی | Web Design & Programming > برنامه نویسی > آموزشهای برنامه نویسی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 02-02-2014   #1
Ramana Female
مدیران بازنشسته پرشین سون
 
آواتار Ramana
 
تاريخ عضويت: Nov 2013
محل سكونت: زیر گنبد کبود
سن: 24
اسم واقعی: رامانا
پست ها: 40,832
تشكرها (از ديگران): 3,154
تشكر شده 4,445 بار در 2,109 پست
چوق (ثروتمند شماره 5): 20,473,925
پاداش داده شده 403 مرتبه
تاکنون 62 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 129 مرتبه
فعاليت Longevity
0/20 11/20
Today پست ها
ssss40832

ويترين جوايز


عکسهای خریداری شده
نوشابه شنگولی پرسپولیس تهران
new.4 کتابخانه کلاس فريمورک دات نت

کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ( Net Class library .) ، زمينه استفاده از امکانات و ويژگی های Runtime را فراهم و باعث تسهيل در پياده سازی برنامه های مبتنی بر دات نت می گردد . در اين راستا ، پياده کنندگان می توانند با ايجاد توابعی از کلاس های موردنظر خود ، کلاس ها را توسعه نمايند .کتابخانه کلاس دات نت ، فريمورک دات نت را پياده سازی می نمايد . تمامی برنامه ها ( برنامه های وب ، ويندوز و سرويس های وب XML ) از کتابخانه کلاس های فريمورک دات نت بصورت يکسان استفاده می نمايند .اين کلاس ها در namespace نگهداری ( ذخيره ) می گردند. تمامی زبانهای مبتنی بر دات نت نيز به کتابخانه يکسانی دستيابی دارند . در مجموعه مقالاتی که در اين زمينه ارائه خواهد شد به بررسی اين کتابخانه بزرگ خواهيم پرداخت .
فراموش نکنيم که :
کنابخانه کلاس فريمورک دات نت ، عنصری حياتی و ضروری برای ايجاد برنامه های مبتنی بر دات نت است .
تمامی نرم افزارهای توليد شده در فريمورک دات نت از CLR)Common Language runtimr ) ، استفاده می نمايند. حتی ساده ترين برنامه مبتنی بر CLR ، نيازمند استفاده از بخش هائی از کتابخانه کلاس فريمورک دات نت، خواهد بود . اکثر نرم افزارهای توليد شده در دات نت از مجموعه زيادی از سرويس های ارائه شده توسط کتابخانه فوق ، استفاده می نمايند. بمنظور شناخت مناسب فريمورک دا ت نت ، لازم است که با پتانسيل های ارائه شده توسط کتابخانه کلاس فريمورک دات نت، بيشتر آشنا شويم .
مروری بر کتابخانه کلاس فريمورک دات نت

کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ، بصورت يک ساختار سلسله مراتبی و متشکل از namespace است . هر namespace می تواند شامل نوع هائی نظير : کلاس ، اينترفيس و يا ساير namespace های زيرمجموعه ( فرزند) باشد . namespace ريشه، System نام دارد و هر برنامه مبتنی بر فريمورک دات نت از برخی از نوع های موجود در آن ، استفاده خواهد کرد. System ، بمنزله مادر تمامی کلاس های ديگر در کتابخانه است.
فراموش نکنيم که :
کتابخانه دارای يک ساختار سلسله مراتبی و شامل namespace است .
کتابخانه کلاس فريمورک دات نت بسيار بزرگ است . بنا به اظهار نظر ماکرو سافت ، هزاران متخصص طی چندين سال بر روی دات نت ، فعاليت نموده و چيزی را ايجاد کرده اند که امروز ما شاهد آن هستيم . تعداد زيادی از متخصصين فوق ، مسئول طراحی و پياده سازی اين کتابخانه کلاس بوده اند . اغلب پياده کنندگان برای آشنائی و بکارگيری قابليت های دات نت ، می بايست شناخت مناسبی نسبت به کتابخانه کلاس فريمورک دات نت داشته باشند . خوشبختانه ، ضرورتی به فراگيری تمام کتابخانه کلاس وجود نخواهد داشت . هر پياده کننده که در محيط دات نت کار می نمايد ، می بايست در ابتدا مشخص نمايد که به کدام بخش از اين محيط بزرگ ، نياز داشته و در ادامه ، اقدام به فراگيری بخش ها ی مربوطه نمايد. هر پياده کننده نرم افزار در دات نت می بايست شناخت مناسبی در رابطه با namespace های ضروری و مورد نياز خود داشته باشد .
System Namespace

Namespace فوق ، مادر تمام کتابخانه کلاس فريمورک دات نت است . اين namespace دارای مجموعه ای وسيع از namespace های فرزند است . namespace فوق دارای طيف گسترده ای از نوع ها است . برخی از اين نوع ها عبارتند از :
• نوع های اساسی تعريف شده توسط سيستم CTS)Common Type System) مربوط به CLR ، شامل نوع های Int16 ,Int32 , Char,Boolean و ساير نوع های استاندارد بهمراه نوع های مرجعی نظير : Array و Delegates است .
• کنسول ( Console) ، کلاس فوق، متدهای Readline و WriteLine و موارد ديگری را ارائه می نمايد.
• Math ، اين کلاس دارای تعدادی زيادی عضو بوده و روش های استانداردی بمنظور محاسبه : علامت يک عدد ، کسينوس ، لگاريتم و نظاير اينها را ارائه می نمايد. ( توابع عمليات متداول رياضی ) . مثلا" می توان از متد Sqrt ، بمنظور محاسبه ريشه دوم يک عدد استفاده کرد .
• Enviroment ، از کلاس فوق ، بمنظور دستيابی به اطلاعات مربوط به محيط برنامه در حال اجراء ، استفاده می گردد . يک برنامه می تواند از دايرکتوری جاری ، نوع سيستم عاملی که بر روی آن اجرا شده و ميزان حافطه استفاده شده و مواردی مشابه ، آگاه گردد .
• GC ، کلاسی است که از آن بمنظور نحوه و زمان Garbage Collection ، استفاده می گردد . با فراخوانی متد Collect کلاس فوق ، يک برنامه می تواند باعث آغاز سريع فرآيند Garbage Collection گردد. ( موضوع فوق، ايده ئی جالب نخواهد بود ، چراکه CLR ، نسبت به زمانی که می بايست Garbage Collection تحقق يابد ، شناخت کاملتری دارد .) .
• Random . از کلاس فوق ، بمنظور محاسبه اعداد شبه تصادفی استفاده می گردد ( ساير اعضاء ) .
فراموش نکنيم که :
System ، بمنزله namespace ريشه در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ، مطرح می باشد .
به استثنای نوع های پايه CLR ، ساير نوع های موجود در System ، بنظر مجبور به استقرار در محل فوق شده اند چراکه عملا" نمی توان namespace مناسبتری را برای آنان در نظر گرفت .نوع های فوق ، در مجموعه گسترده ای از برنامه ها قابل استفاده خواهند بود.
Namespace های فرزند System

System ، دارای تعداد زيادی Namespace فرزند است . برخی از آنان نيز دارای فرزندان مربوط بخود باشند. جدول زير ساختار سلسله مراتبی برخی از namespace های مهم ، را نشان می دهد.
System

Collections


Specialized


ComponentModel


Design


Configuration


AssembliesInstall


Data


OleDbSqlClient


Diagnostics

DirectoryServices

Drawing


Drawing2DImagingPrintingText


EnterpriseServices

Globalization

IO

Management

Messaging

Net


Sockets


Reflection


Emit


Resources

Runtime


CompilerServicesInteropServicesRemotingSerialization


Security


CryptographyX509CertificatesXml


PermissionsPolicyPrincipal


ServiceProcess

Text


RegularExpressions


Threading

Timers

Web


ServicesUI


Windows


Forms


Xml


SchemaSerializationXPathXsl

در ادامه به بررسی برخی از namespace های خواهيم پرداخت .
System.Collections ، شامل نوع هائی برای ايجاد و کار با جداول hash ، بردارها ، صف ها ، پشته ها ، ليست ها و ساير ساختمان داده های مفيد است . اين نوع ها بصورت کاملا" عمومی تعريف شده اند .مثلا" کلاس های پشته و صف بگونه ای تعريف شده اند که شامل اشياء بعنوان اعضای خود باشند . اين بدان معنی است که آنها می توانند شامل مقاديری از هر نوع CTS ( سيتم نوع ها ) باشند. نظير ساير امکانات موجود در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ،نوع های فوق ، می توانند از طريق هر زبان مبتنی بر CLR ، استفاده گردند. اين Namespace ، همچنين شامل namespace های فرزند خود است . مثلا" System.Collection.Specialized ، نوع هائی را برای کاربردهائی خاص نظير يک مجموعه از رشته ها ارائه می نمايد.
فراموش نکنيم که :
System.Collections ، نوع های عمومی نظير پشته و صف را تعريف می نمايد.
System.ComponentModel ، شامل نوع هائی برای ايجاد انواع متفاوتی از عناصر مبتنی بر فريمورک دات نت می باشد. ازجمله نوع هائی که در namespace فوق ، وجود دارد می توان به کلاس Component ، اشاره کرد . از کلاس فوق ، بعنوان عنصری پايه برای فرم های ويندوز و ساير کلاس های موجود در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ، استفاده می گردد عناصری که اينترفيس IComponent را پياده سازی می نمايند ، در اين namespace تعريف شده اند. کلاس Container نيز در اين namespace تعريف شده است . هرشی Container ، دو اينترفيس را پياده سازی و در اين namespace قرار دارد : يک نمونه از اينترفيس IContainer همراه با يک اينترفيس ISite برای هر يک از عناصری که Container آنان را ميزبان می نمايد. اين namespace همچنين شامل نوع هائی برای licensing عناصر است . System.ComponentModel ، همچنين شامل namespace فرزند است . مثلا" System.ComponenetModel.Design ، شامل مجموعه ای از نوع ها ئی است که امکان سفارشی نمودن عناصر مبتنی بر فريمورک دات نت را در زمان طراحی ، فراهم خواهد کرد .
فراموش نکنيم که :
System.ComponentModel ، زير ساخت لازم بمنظور ايجاد عناصر نرم افزاری را ارائه می نمايد .
System.Configuration ، نوع هائی نظير کلاس ConfigurationsSettings را ارائه که امکان دستيابی به اطلاعات پيکربندی مرتبط با يک برنامه مبتنی بر فريمورک دات نت را فراهم می نمايد. namespace فوق ، همچنين شامل namespace های فرزند اختصاصی خود است . مثلا" System.Configuration.Assemblies ، بمنظور کار با اطلاعات پيکربندی مشخص شده توسط اسمبلی و يا System.Configuration.Install ، بمنظور ايجاد نصب کننده های سفارشی برای نرم افزارهای مبتنی بر CLR ، استفاده می گردد .
فراموش نکنيم که :
System.Configuration ، امکانات لازم در خصوص پيکربندی اسمبلی ها و ايجاد نصب کننده ها را فراهم می نمايد.
System.Data ، يکی از مهمترين namespace ها در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت است . نوع های موجود در اين namespace ، مسئول پياده سازی ADO.NET می باشند . ADO.NET ، رويکردی استاندارد بمنظور دستيابی به داده ها در رابطه با برنامه های مبتنی بر فريمورک دات نت است . namespace های فرزند آن ، System.Data.OleDb ( امکان دستيابی به منابع داده را با استفاده از OLE DB Provider ، فراهم می نمايد ) و System.Data.SqlClient ( امکان دستيابی به داده های ذخيره شده در سرويس دهنده SQL ماکروسافت را فراهم می نمايد ) می باشند.
فراموش نکنيم که :
System.Data ، شامل نوع هائی است که ADO.NET را ايجاد می نمايند.
در اين بخش به بررسی ساير namespace ها پرداخته و با آنها بصورت اجمالی آشنا خواهيم شد.
System.Diagnostics ، شامل تعداد زيادی کلاس ، اينترفيس و ساختارهای لازم بمنظور اشکال زدائی برنامه های فريمورک دات نت است. مثلا" کلاس Trace ، امکان رديابی خطاء را با استفاده از تسهيلات خاصی ، فراهم می نمايد .( افزودن کد مورد نظر بمنظور بررسی شرايطی خاص در برنامه ) . کلاس Debug موجود در اين namespace ، سرويس های مشابهی را ارائه و می توان از امکانات آن در زمان پياده سازی استفاده کرد.
فراموش نکنيم که :
System.Diagnostics ، امکانات لازم در خصوص رديابی ، اشکال زدائی و ساير موارد مشابه را ارائه می نمايد.
System.DirectoryServices ، شامل نوع هائی برای دستيابی به Active Directory و ساير سرويس های دايرکتوری است . قبل از دات نت ، روش استاندارد دستيابی به سرويس های ويندوز بکمک اينترفيس های مبتنی بر عناصر COM ، محقق می گرديد. Active Directory بعنوان نمونه می توانست از طريق Active Directory Services Interface)ADSI) ، دستيابی گردد . نوع های موجود در namespace فوق ، قابل مقايسه با ADSI می باشند .
فراموش نکنيم که :
System.DirectoryService ، يک API مناسب در ارتباط با Active Directory را ارائه می نمايد.
System.Drawing ، مجموعه ای گسترده از نوع ها را بمنظور استفاده از سرويس های آخرين نسخه GDI)Graphice Device Interface) ماکروسافت ارائه می نمايد (+GDI ناميده می شود) . System.Drawing ، شامل کلاس هائی برای کار با Pens,Brushes وساير ابزارهای ترسيم است . namespace فوق، دارای چندين namespace زيرمجموعه است. مثلا" System.Drawing.Drawing2D ، شامل نوع هائی برای توابع مربوط به عمليات گرافيکی دوبعدی و Vector graphic است و يا System.Drawing.Imaging ، شامل نوع هائی است که می توان از آنان بمنظور کار با متا فايل ها و ساير تصاوير پيشرفته GDI ، استفاده کرد.System.Drawing.Printing ، شامل نوع هائی است که امکان کنترل چاپگر را فراهم و يا System.Drawing.Text شامل نوع هائی است که امکان عمليات بر روی فونت ها را فراهم می نمايد.
فراموش نکنيم که :
System.Drawing ، امکانات لازم در خصوص ايجاد متن و انواع متفاوتی از گرافيک را فراهم می نمايد.
System.EnterpriseServices ، شامل نوع هائی است که می توان از آنان بمنظور دستيابی به سرويس های ارائه شده توسط + COM ، استفاده نمود (حمايت از تراکنش توزيع شده ، Object pooling ). برخلاف اکثر توابع ارائه شده توسط کتابخانه کلاس فريمورک دات نت ، نوع های موجود در namespace فوق در ارتباط با نرم افزارهای موجود مبتنی بر+ COM می باشند ( در مقابل پياده سازی مجدد آن بعنوان کد مديريت يافته ) .
فراموش نکنيم که :
System.EnterpriseService ، امکان دستيابی به سرويس های + COM را فراهم می نمايد.
System.Globalization ، شامل نوع هائی بمنظور ايجاد تقويم های ملی ، تبديل صفحات به کدينگ ملی ، فرمت مناسب تاريخ و زمان و سايرجنبه هائی است که از آنان بمنظور ايجاد نرم افزارهائی با قابليت استفاده در فرهنگ های متفاوت ، استفاده می گردد. جهانی نمودن نرم افزار دارای اهميت خاص خود بوده و اغلب توابع پايه فريمورک دات نت بصورت اتوماتيک Culture-aware می باشند.
فراموش نکنيم که :
System.Globalization ، امکان توليد نرم افزار با قابليت استفاده در فرهنگ های متفاوت را فراهم می نمايد.
System.IO ، مجموعه ای گسترده از نوع ها را بمنظور خواندن و نوشتن فايل ها و دايرکتوری ها ، ارائه می نمايد. با اينکه دستيابی به سيستم های مديريت بانک اطلاعاتی ، اغلب بعنوان اصلی ترين رويکرد بمنظور دستيابی به داده ها مطرح می گردد ، ولی امکان انجام عمليات مرتبط با فايل ها ، همچنان مفيد و ضروری خواهد بود .
فراموش نکنيم که :
System.IO ، امکان دستيابی به فايل ها و دايرکتوری ها را فراهم می نمايد.
System.Management ، نوع هائی را بمنظور دستيابی به داده (WMI(Windows Management Instrumentaion ، از طريق کدهای مديريت يافته ( اداره شده ) فراهم می نمايد. WMI ، نسخه پياده سازی شده ماکروسافت در رابطه با نوآوری Web-Based Enterprise Management)WBEM) ، حمايت شده توسط تعداد زيادی از توليدکنندگان است .
تعدادی از نوع های موجود در namespace فوق ، امکانات حمايتی لازم را در خصوص WMI Query Language)WQL) ، ( يک گويش خاص از SQL با تاکيد بر دستيابی به اطلاعات مرتبط با WMI ) را فراهم می نمايد.
فراموش نکنيم که :
System.Management ، امکانات لازم در خصوص کار با داده های WMI را ارائه می نمايد.
System.Messaging ، نوع هائی را بمنظور دستيابی به Microsoft Message Queuing)MSMQ) ارائه می نمايد . MSMQ ، دارای چنديت API ديگر نظير يک API مبتنی بر COM و يک API تعريف شده بعنوان مجموعه ای از توابع C است . نوع های namespace فوق ، API ديگری را تعريف که می توان از آن در کد مديريت يافته ، استفاده کرد .
فراموش نکنيم که :
System.Messaging يک API را برای MSMQ ارائه می نمايد.
System.Net ، شامل نوع هائی بمنظور دستيابی به چندين پروتکل متداول نظير: HTTP و DNS است . namespace فوق ، همچنين شامل کلاس های WebRequest و WebResponse بوده که امکان ايجاد برنامه هائی را فراهم می نمايد که قادرند مستقل از نوع پروتکل استفاده شده ، با يکديگر ارتباط برقرار نمايند . اين نوع برنامه ها می توانند بسادگی درخواستی را ايجاد و پاسخ آن را از طريق يک URL بدون آگاهی از جزئيات مربوطه ، دريافت نمايند. System.Net ، همچنين شامل namespace زيرمجموعه System.Net.Sockets است . نوع ها ی موجود در namespace فوق ، يک پياده سازی مديريت يافته از اينترفيس های مبتنی بر سوکت سنتی در ارتباط با TCP و يا UDP مربوط به WinSock برای توليدات مبتنی بر دات نت ، می باشد .
فراموش نکنيم که :
System.Net ، امکانات حمايتی لازم بمنظور دستيابی به HTTP,TCP و ساير پروتکل ها را فراهم می نمايد.
System.Reflection ، شامل مجموعه ای گسترده از نوع ها ، بمنظور بررسی يک متاديتا اسمبلی است . System.Reflection.Emit ، يک namespace زير مجموعه است که نوع های لازم بمنظور ايجاد ساير نوع ها بصورت پويا را ارائه می نمايد ..
فراموش نکنيم که :
System.Reflection ، امکان دستيابی به متاديتای اسمبلی را فراهم می نمايد.
System.Resources ، نوع های لازم بمنظور عمليات مورد نياز کد مديريت يافته ( اداره شده ) در ارتباط با منابع را فراهم می نمايد. منابع ، بخشی از يک برنامه بوده که می توانند از کد مربوطه تفکيک گردند.( نظير يک پيام رشته ای ، آيکون ها ، Bitmap ) . يکی از کاربردهای اوليه نوع های اين namespace ، امکان نمايش منابع متفاوت توسط يک برنامه در فرهنگ های متفاوت است . بعبارت ديگر ، محتويات اين namespace بصورت کاملا" خاص با جهانی نمودن يک نرم افزار که می بايست در کشورهای متفاوت و با زبانهای متعدد فعاليت نمايند ، مرتبط می باشند .
فراموش نکنيم که :
System.Resources ، امکان عمليات بر روی منابع را فراهم می نمايد.
System.Runtime ، يک namespace مادر بوده که خود دارای چندين namespace مهم ديگر است . System.Runtime.CompilerServices شامل نوع هائی است که از آنان برای نوشتن کمپايلر مختص يک زبان سازگار با CLR ، استفاده می گردد و صرفا" برای پياده کنندگان نرم افزار خاصی قابل استفاده است . System.Runtime.InteropServices ، يکی از namespace های مهم در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت است . namespace فوق ، شامل نوع هائی است که تسهيلات لازم در خصوص ارتباط با نرم افزارهائی که مبتنی بر CLR نمی باشند ، را فراهم می نمايند. ( نظير کلاس هایCOM)
System.Runtime.Remoting ، يکی ديگر از تکنولوژی های مهم و شناخته شده با نام NET Remoting . ، است . System.Runtime.Serialization ، شامل نوع هائی است که از آنان برای Serializing وضعيت يک شی مديريت يافته ، استفاده می گردد . Serializing يک شی مديريت يافته بدين مفهوم است که وضعيت آن درون حافظه و يا برخی از رسانه های ذخيره سازی دائم نظيريک فايل ، ذخيره می گردد . پتانسيل انجام عمليات در ارتباط با وضعيت يک شی ، يکی از ويژگی های اساسی فريمورک دات نت بوده که توسط NET Remoting . ، استفاده می گردد .
فراموش نکنيم که :
System.Runtime، امکانات لازم و حمايتی در رابطه با Interoperability,Remoting,Serialization و ساير سرويس های اساسی را فراهم می نمايد .
System.Security ، شامل کلاس ها ، اينترفيس ها و ساير namespace هائی است که توابع متفاوت مرتبط با امنيت را ارائه می نمايد. namespace فوق ، شامل چندين کلاس اساسی نظير : کلاس SecurityManager بوده که نفطه آغازين دستيابی برای کار با سيستم امنيتی است . System.Security.Cryptography ، شامل نوع هائی برای استفاده از سرويس های رمز و رمزنگاری کليد عمومی است . نوع های فوق ، قادر به دستيابی به Windows Cryptographic Service Providers)CSP) بوده که الگوريتم هائی نظير :ِ DES ,RC2 و RSA را پياده سازی و ارائه می نمايد.
System.Security.Cryptography خود دارای دو namespace ديگر است . يکی ازآنها System.Security.Cryptography.X509Certificates ، نام داشته و شامل کلاس هائی بمنظور ايجاد و استفاده از X.509 نسخه سه کليد عمومی برای استفاده همراه با تکنولوژی Authenticode ماکروسافت است . namespace ديگر ،System.Security.Cryptography.Xml نام داشته و شامل مکانيزمی خاص در دات نت بمنظور امضاء ديجيتالی داده هائی است که توسط XML تشريح می گردند .
System.Security ، همچنين دارای سه namespace زيرمجموعه ديگر است .System.Security.Permissions ، نوع های لازم در خصوص مجوزها را ارائه می نمايد ( دستيابی ايمن به کد) System.Security.Policy ، کلاس هائی را نظير Site , URL,Publish,Zone را ارائه که می توان از آنان در تعريف سياست های امنيتی استفاده کرد.System.Security.Principal ، شامل نوع هائی بمنظور کار با اصول امنيتی است .
فراموش نکنيم که :
System.Security ، امکانات حمايتی لازم در رابطه با رمزنگاری و ساير سرويس های امنيتی را ارائه می نمايد.
System.ServiceProcess ، شامل نوع هائی برای ايجاد برنامه های فريمورک دات نت است که بصورت پردازه های Long-lived ( سرويس های ويندوز ) ، اجراء می گردند. اين نوع برنامه ها قبلا" يک سرويس NT و يا demon ناميده می گرديدند .
فراموش نکنيم که :
System.ServiceProcess ، امکان ايجاد سرويس های ويندوز را فراهم می نمايد.
System.Text ، شامل گروهی اندک از کلاس ها بمنظور کار با متن است . مثلا" کلاس UTF8Encoding مربوط به namespace فوق ، قادر به تبديل کاراکترهای Unicode از encoding پيش فرض به UTF-8 و بالعکس است . UTF از کلمات Unicode Transformation Format ، اقتباس و با کاراکترهای شناخته شده اسکی سازگار می باشد. System.Text ، همچنين شامل System.Text.RegularExpressions است . نوع های تعريف شده در namespace فوق ، امکان دستيابی به Regular expression را که می توان از آنان در هر زبان مبتنی بر CLR استفاده بعمل آورد را فراهم می نمايد.
فراموش نکنيم که :
System.Text ، امکانات حمايتی لازم را در ارتباط با تبديل متن و کار با Regular Expression ارائه می نمايد.
System.Threading ، يکی ديگر از namespace های مهم فريمورک دات نت محسوب می گردد. نوع های موجود در namespace فوق ، روشی استاندارد برای پياده کنندگانی که با هر يک از زبانهای دات نت کار می نمايند را بمنظور ايجاد برنامه های multithreaded ارائه می نمايد. قبل از دات نت ، ويژوال بيسيک ، ++C و ساير زبانها جملگی دارای رويکرد مختص بخود بمنظور threading بودند. در فريمورک دات نت تمامی زبان های مبتنی بر CLR ، قادر به استفاده از محتويات System.Threading بمنظور کار بار threads بصورت يکپارچه می باشند . شايد مهمترين نوع در اين namespace ، کلاس Thread باشد که متدهای لازم بمنظور شروع فعاليت يک thread ، توقف آن و ساير عمليات مربوطه را ارائه می نمايد.
فراموش نکنيم که :
System.Threading ، امکانات لازم در خصوص ارائه سرويس های استاندارد threading بمنظور استفاده توسط تمامی زبانهای سازگار با CLR را ارائه می نمايد.
System.Timers ، شامل نوع هائی برای مشخص نمودن و برخورد با رويدادهای بازگشتی است . مهمترين کلاس namespace فوق ،Timer بوده که امکان تعريف يک بازه زمانی را بعنوان بخشی از کلاس Timer بمنظور تحقق يک رويداد در يک برنامه در اختيار پياده کننده نرم افزار قرار می دهد . برنامه در ادامه رويداد را تشخيص و عمليات لازم در ارتباط با آن را انجام خواهد داد . مثلا" يک برنامه ممکن است قصد بررسی يک نامه الکترونيکی جديد را در هر ده دقيقه داشته باشد. با استفاده از مکانيزم فوق ، پياده کنندگان قادر به بررسی رويداد فوق در فاصله زمانی مورد نظر (در هر ده دقيقه ) و اجرای کد مربوطه بمنظور پاسحگوئی خواهند بود.
فراموش نکنيم که :
System.Timers ، امکانات حمايتی لازم در رابطه با انجام عمليات لازم و متناسب با رويدادها را فراهم می نمايد.
System.Web ، پس از System مهمترين namespace در کتابخانه کلاس فريمورک دات نت است .namespace فوق ، شامل نوع های متنوع بهمراه تعداد زيادی namespace زير مجموعه است . امکانات موجود در namespace فوق ، مسئوليت پياده سازی ASP.NET را برعهده دارند. دو namespace زيرمجموعه مهم System.Web ، شامل System.Web.UI ( شامل نوع هائی بمنظور ايجاد برنامه های مبتنی بر مرورگرها ) و System.Web.Services ( شامل نوع هائی برای ايجاد سرويس های وب ) است .
فراموش نکنيم که :
System.Web ، مسئول پياده سازی ASP.NET است .
System.Windows.Forms ، شامل نوع هائی بمنظور ايجاد رابط کاربر گرافيکی (GUI) ويندوز است . رابط کاربر محلی برای پياده کنندگانی که رابط های مبتنی بر مرورگر را طراحی می نمايند ، دارای اهميت کمتری بوده ولی دارای اهميت خاص خود است .
فراموش نکنيم که :
System.Windows.Forms ، امکانات حمايتی لازم در خصوص ايجاد رابط های کاربر گرافيکی محلی در ويندوز را فراهم می نمايد.
System.XML ، شامل نوع هائی مفيدی برای انجام عمليات در ارتباط با اسناد XML است . دات نت بطور کامل XML را حمايت و محتويات namespace فوق ، امکانات گسترده ای رابمنظور کار با داده های مبتنی بر XML در اختيار پياده کنندگان قرار می دهد .
فراموش نکنيم که :
System.XML ، شامل مجموعه ای گسترده از امکانات لازم بمنظور کار با داده XML است .
در پايان لازم است به اين نکته اشاره گردد که کدهای ارائه شده در يک کتابخانه استاندارد تا زمانيکه نسبت به آنها شناختی پيدا نگردد ، غيرمفيد خواهند بود. بخاطر سپردن تمام کنابخانه کلاس فريمورک دات نت ضرورتی نداشته ولی پياده کنندگانی که می بايست کد سازگار با CLR بنويسند ، لازم است دارای يک شناخت مناسب از امکانات موجود در کتابخانه باشند. برخی از namespace ها دارای اهميت بيشتری نسبت به ساير namespace ها بوده و قصد داريم در بخش های بعدی اين مجموعه مقالات به بررسی آنها بپردازيم .
فراموش نکنيم که :
هر پياده کننده نرم افزار در فريمورک دات نت ، می بايست يک شناخت اوليه مناسب نسبت به کتابخانه کلاس داشته باشد.
ثبت نام و کسب امتیاز
__________________

نــــــــــر بودن یک جنسیت است ومــــــــــــــــرد بودن هویت...

زیادند دخترانی که نــــــــــــر نیستند ولی خیلی مــــــــــــرد هستن...
Ramana آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
فريمورک, نت, کلاس, کتابخانه, دات


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق
پرش


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3.5 هم اکنون 04:39 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.