صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > تالارهای فرهنگ و هنر | Art & Pictures > شعر و ادبيات > ادبيات حماسی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما


ارسال مبحث جدید  پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 02-02-2011   #1 (لينک اين پست)
عضو پرشين سون
 
آواتار jighol
 
تاريخ عضويت: Jan 2011
پست ها: 744
تشكرها (از ديگران): 0
تشكر شده 2 بار در 1 پست
چوق: 0
فعاليت Longevity
0/20 15/20
Today پست ها
ssssss744

عکسهای خریداری شده
وداع با عشق

وداع با عشق

[تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]
بخش دوم :

چشمه سوّم:


و آن به ماجرای خسرو و شیرین باز می گردد. این داستان را [تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]، برخلاف نظامی، بسیار کوتاه به بیان آورده است.
خسرو زمانی که هنوز خیلی جوان است و به پادشاهی نرسیده، با شیرین بر خورد می کند و او را دوست دختر خود قرار می دهد. امّا جریان های بعد، یعنی جنگ با بهرام چوبینه و مشکلات آغاز سلطنت، او را باز می دارد که به شیرین بپردازد.
چند گاهی می گذرد. روزی که خسرو به شکار رفته است، شیرین خود را می آراید و جلو راه او می ایستد. به شاه می گوید: آیا این رسم وفاداری است که دوستی های گذشته را از یادببری؟ خسرو متنبّه می شود و دستور می دهد که او را به شبستان شاهی ببرند.
پس از بازگشت به کاخ، قصد خود را دائر بر ازدواج با او آشکار می کند. سران کشور و موبدان با آن سخت مخالفند، زیرا شیرین را زنی سبکسر می پندارند که شایسته شبستان شاهی نیست. مگر نه هم او بود که چندی رابط? آزاد با خسرو داشت؟
خسرو تمهیدی به کار می برد و آنها را متقاعد می کند که دیگر شیرین آن شیرین گذشته ها نیست. بدینگونه او به همسری پادشاه درمی آید، و حتّی در میان زنان به مرتبه سوگلی ارتقاء می یابد.
خسرو نزدیک سی سال با شیرین زندگی می کند، و طیّ این مدّت، حشمت و شکوه او از همه شاهان گذشته درمی گذرد. فردوسی اینگونه از دستگاه او یاد می کند:

بر آن سان بزرگی کس اندر جهانندارد به یاد از کهان و مهانز پرویز چون داستانی شگفتز من بشنوی یاد باید گرفتکز آن بیشتر نشنوی در جهان اگر چند پرسی ز دانا مهان


تعیّن او از باژوساوهائی است که از هر سو به جانب ایران سرازیر می شود، و انواع غلامان و کنیزان و خنیاگران؛ بااینهمه، در زمان اوست که سلسله ساسانی رو به نشیب می نهد. به روایت فردوسی وی که در آغاز پادشاهی، دادگر شناخته می شد، در اواخر عمر به بیداد روی می برد.
چُن آن دادگر شاه بیداد گشت /به بیدادی کهتران شاد گشت!
از این رو بزرگان کشور بر او می شورند، او را به زیر می کشند، به زندان می فرستند و پسرش شیرویه را که در زندان است، می آورند و بر تخت می نشانند.
ولی از آنجا که دو فرمانروا در یک قلمرو نمی گنجد، می بایست خسرو از میان برداشته شود. امّا از سوی دیگر چون کشتن پادشاه را شوم می دانستند، و کسی زهره آن را نمی داشت، می بایست فردی را یافت که مرد این کار باشد. رفتند و جستند و کسی را یافتند که زشت ترین و زبون ترین مردان روزگار خود بود:

دو چشمش کبود و دو رخساره زردتنی خشک و پر موی و لب لاژوردپر از پای خاک و شکم گرسنه سر مرد بیدادگر، برهنهندانست کس نام او در جهانمیان کهان و میان مهان


چنین مردی کار خسرو را می سازد.
بازی روزگار آن است که او شبیه به همان کسی باشد که به تحریک خسرو کشتن بهرام چوبینه را به عهده می گیرد و باز شبیه به مردی که به دستور همین پادشاه مأمور ویران کردن شهر ری می گردد.
چون فردوسی هرگز از نتیجه گیری عبرت آموز غافل نمی ماند، بعد از این واقعه نیز چنین اظهارنظر می کند:

بر این گونه گردد جهان جَهانهمی راز خویش از تو دارد نهاناگر گنج یابیّ و گر گُرم و رنجنمانی همی در سرای سپنجبی آزاری و راستی برگزینچو خواهی که یابی به داد آفرین


خسرو زمانی که هنوز خیلی جوان است و به پادشاهی نرسیده، با شیرین بر خورد می کند و او را دوست خود قرار می دهد. امّا جریان های بعد، یعنی جنگ با بهرام چوبینه و مشکلات آغاز سلطنت، او را باز می دارد که به شیرین بپردازد.


پس از مرگ خسرو، نوبت به شیرین می رسد، بیوه نامدار. نخست شیرویه به او تهمت می بندد و جادوگرش می خواند. شیرین از خود دفاع می کند:
به سی سال بانوی ایران بُدمبه هر کار پشت دلیران بُدم نجستم به هر کار جز راستیز من دور شد کژیّ و کاستی


آنگاه بزرگان کشور را به شخصیّت خود گواه می گیرد، و آنان بر بزرگمنشی او گواهی می دهند. شیرین به وصف زن تمام عیار می پردازد که توصیف خود اوست:

به سه چیز باشد زنان را بهی که باشند زیبای گاه مهییکی آنکه با شرم و با خواسته است که جفتش بدو خانه آراسته است دگر آنکه فرّخ پسر زاید اوز شوی خجسته بیفزاید اویسه دیگر که بالا و رویش بودبه پوشیدگی نیز مویش بودبگفت این و بگشاد چادر ز روی همه روی ماه و همه پشت مویآنگاه نقاب از رخ بر می دارد. چون شیرویه این زیبائی خیره کننده را می بیند، بی درنگ از او خواستگاری می کند. شیرین قبول این پیشنهاد را به پذیرفتن سه شرط موکول می دارد:
یکی آنکه اموال او را که از او گرفته اند به او باز گردانند. دوم آنکه پادشاه خط بنویسد که هرگز نظری به این اموال نداشته باشد. سوم آنکه به او اجازه بدهند که به دخمه خسرو برود و با او وداع کند.
شیرویه هر سه را می پذیرد.
در بازگشت به کاخ خود، غلامان و کنیزانش را آزاد می کند و همه دارائی خود را به بینوایان و نیازمندان می بخشد، سپس می آید به دخمه خسرو پرویز:


نگهبان درِ دخمه را باز کرد زن پارسا مویه آغاز کردبشد چهر بر چهر خسرو نهادگذشته سخن ها بر او کرد یادهم اندر زمان ز هر هلهل بخورد ز شیرین روانش برآورد گردنشسته بر شاه پوشیده رویبه تن بر یکی جامه کافور بوی به دیوار پشتش نهاد و بمرد بمرده، ز گیتی ستایش ببرد


(شاهنامه، متن خالقی مطلق، داستان خسرو پرویز و شیرویه)
ماجرای خسرو و شیرین، که تا حدّی فرجام کارآنتونیوس و کلئوپاترا را در تراژدی [تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]به یاد می آورد، می بایست به مرگ خاتمه یابد، تا در آن فراز و فرود زندگی انسانی خوب نموده شود.
سه ماجرائی که از آنها یاد شد، رویدادهای به ظاهر ساده ای هستند که منشاء آثار بزرگ می شوند.

ادامه دارد...

محمّدعلی اسلامی ندوشن
تنظیم : بخش ادبیات تبیان


jighol آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
وداع, عشق


كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمیتوانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمیتوانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمیتوانید ارسال های خود را ویرایش کنید

BB code : فعال
شکلکها : فعال
[IMG] : فعال
HTML : غیر فعال
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

خط مشی بانک مرکزی
جهت ارسال تاپیک جدید: 100 چوق
جهت ارسال پست: 50 چوق
به ازای هر کارکتر در پست : 1 چوق


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3 هم اکنون 06:15 PM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.