صفحه اصلی - فروم پرشین سون

بازگشت   PersianSeven Forums > تالارهای علمی و مهندسی | Science and Engineering > علم و دانش > تالار نظامی
پورتال پرشين راهنمایی جــوایز IShop وبلاگ پرشین تماس با ما

ارسال مبحث جدید  پاسخ

ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک حالت نمایش
قدیمی 09-29-2022   #1
reza._y Male
عضو پرشين سون

آواتار reza._y

تاريخ عضويت: Feb 2019
محل سكونت: تهران
اسم واقعی: رضا
تشكرها (از ديگران): 9
تشكر شده 92 بار در 88 پست
چوق: 184,051
پاداش داده شده 39 مرتبه
تاکنون 4 مرتبه با چوق تشکر کرده
تشکر شده با چوق 1 مرتبه
فعاليت Longevity
1/20 5/20
Today پست ها
ssssss245

عکسهای خریداری شده
پرسپولیس تهران
آلبومهای مندوستان من گروههای من درباره من تقویم علایق من
پيش فرض توسن نفربر ایرانی

در نمایشگاه مهر 1399 در باغ‌موزه دفاع مقدس تهران، این نفربر کنار سایر محصولات تولیدی وزارت دفاع در معرض دید عموم قرار گرفت. این نفربر با نام توسن معرفی شده و به‌وضوح الگوبرداری از نفربر پیشرفته چرخدار روسی BTR-90 در آن مشهود است.

در این نفربر موتور در قسمت عقب نصب شده و درب‌های جانبی بزرگ برای ورود و خروج سربازان تعبیه شده است. گفته می‌شود از این دربها برای بیرون پریدن نفرات حتی در حال حرکت نیز می‌توان استفاده کرد.
توسن امکان حمل 8 سرنشین را با احتساب راننده دارد. این نفربر 18تنی به موتوری با توان 430 اسب بخار مجهز شده است که نسبت توان به جرم 23.9 و امکان رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت را به آن می‌دهد. برد این نفربر به 500 کیلومتر می‌رسد که نسبت به نمونه مشابه روسی کمتر است.
امکان شیب روی طولی 60 درصد و عرضی 30 درصد، ارتفاع مانع قابل عبور 70سانتی‌متری و عمق شیار قابل عبور 1.4متری از دیگر مشخصات نفربر چرخدار توسن است. سامانه تعلیق دوتایی Vشکل، فرمان هیدرولیکی و سامانه ترمز نیوماتیکی‌ ـ هیدرولیکی در این نفربر به‌کار گرفته شده است. مشخصات ابعادی نفربر توسن شامل طول 7.64، عرض 3.2 و ارتفاع 2.9 متر است.
برجک سلاح نصب‌شده روی توسن شامل توپ 30میلی‌متری 2A42 با برد مؤثر 4000 متر و امکان درگیری با اهداف هوایی و ظرفیت 500 گلوله است. سلاح جانبی تیربار 7.62متری با برد 2000 متر و ذخیره 2000 گلوله است. همچنین امکان شلیک موشک ضدزره با ذخیره 4 تیر در این نفربر ایجاد شده است.
رویکرد تهاجمی نیروهای مسلح که عملیات‌های آبی ـ خاکی هم در زمره آن است و در رزمایش‌های سال‌های اخیر مشاهده شده است نیازمند تقویت مجموعه ابزارهای در اختیار رزمندگان از رده سبک تا سنگین است. در صورت تجهیز نفربر توسن به سامانه‌های رانش متناسب با حرکت در آب این نفربر با در نظر گرفتن سایر بهبودها نسبت به نسل قبلی یعنی BTR-60 امکان تأمین نیاز به نفربرهای آبی ـ خاکی را برای نیروهای مسلح ایران و مشتریان خارجی دارد.
Attached Images
نوع فايل: jpg 1400052016092385233669810.jpg‏ (88.8 كيلو بايت, 0 views)
reza._y آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش
پاسخ

به اشتراک بگذارید

برچسب ها
نفربر, ایرانی, توسن

كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع جستجو این تاپیک
جستجو این تاپیک:

جستجوی پیشرفته
حالت نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش