PersianSeven Forums

PersianSeven Forums (http://forum.persianseven.ir/)
-   گلهاو گیاهان (http://forum.persianseven.ir/f68.html)
-   -   پشن فروت (http://forum.persianseven.ir/t106669.html)

EagleEye77 05-25-2010 02:31 PM

پشن فروت
 
[تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]


منشاء گیاه :
پشن فروت ارغوانی بومی برزیل جنوبی بوده كه از پاراگوئه به آرژانتین شمالی رفته است وفرم زرد منشاء آن نامعلوم یاشایدمنطقه آمازون برزیل ویا یك هیبرید مابین P.edulis*P.ligularis می باشد كه بررسیهاومطالعات انجام شده نظریه هیبریدراتائید نمی كند. در استرالیاكشت پشن فروت بصورت محدوددر منطقه ساحلی Queensland انجام می گیرد كه سابقه آن به قبل ازسال 1900 برمی گردد،در هاوایی از سال 1880 برای اولین بار با استفاده از بذور پشن فروت ارغوانی وارداتی از استرالیا بیشتر به صورت تك درخت درباغات منازل اقدام به كشت شد.
سازگاری :
پشن فروت ارغوانی طالب آب وهوای نیمه گرمسیری وكلیمای عاری از یخبندان میباشد ،بهرحال دیده شده است كه این درخت توانسته است در دمای بالای 20 درجه سانتیگرادبدون هیچگونه خسارت جدی ادامه رشد دهد .این گیاه در كالیفرنیا از شمال دور تا Sanjose ،در آب وهوای كوهستان و آب وهوای سانسفرانسیسكو كشت شده است . ممكن است مقداری از برگهای گیاه وساقه های رونده در زمستانهای سردخسارت ببیند،اغلب ریشه ها بعد از بین رفتن سیستم انتهایی (نوك )آنها، دوباره جوانه می زنند ، گیاه نمی تواند در گرمای شد ید تابستان رشد كند.پشن فروت زرد طالب آب وهوای گرمسیری ویا نزدیك به گرمسیری بوده كه حساسیت زیاد به سرما ویخبندان دارد .هر دو فرم نیاز به باد شكن در برابر باد دارند ، معمولا بارندگی سالانه باید حداقل 35 اینچ باشد .ساقه های رونده پشن فروت انواع محیط های سر پوشیده خوبی میسازند اما نیاز به داربست دارند ،آنها دالانهای زیبایی تشكیل می دهند.
شرح مورفولوژیكی :
پشن فروت دارای ساقه های رونده محكم بوده كه به وسیله پیچكها تقریبا به هر نگهدارنده ای می چسبد ،آنها می توانند در سال15 الی 20 فوت رشد كنند هر سال باید انها را باداربستهای قوی هدایت و نگهداری كرد ، آنها معمولا زندگی كوتاهی بین 5 الی 7 سال دارند . شاخ وبرگ :
برگهای متناوب پشن فروت همیشه سبز هستند،وقتی كه برگها به حد بلوغ رسیده وكاملا دندانه دارشدند سه قسمتی می شوند.آنها 3الی 8اینچ طول دارند،سطح روی برگ سبزپررنگ وصیغلی ،پایین برگ كم رنگتر می باشد.ساقه ها جوان وپیچك داربارنگهای قرمزیاارغوانی كه بطور ویژه فرم زرد رنگ به خود می گیرند.
گل :
گلها منفرد،خوشبوودارای پهنا 2الی 3 اینچ می باشد،آنها روی گره های حاصل از شاخه های جدید تولید می شوند، شكوفه هادرون 3برگچه سبز زنده در آغوش گرفته می شوند.آنها شامل 5كاسبرگ سبزسفید ،5 گلبرگ سفید ویك كلاله چتر مانندمستقیم ،نوك پره ها سفید ،زمینه ارغوانی خوش رنگ هستند ،آنها همچنین دارای 5 پرچم با بساكهای درشت می باشند ،تخمدان و خامه سه شاخه ای آن دارای ساختار برآمدگی مركزی می باشد .پشن فروت ارغوانی خود بارور و بهترین گرده افشانی تحت شرایط مرطوب انجام می گیرد ، گلها به رنگ زرد وكامل بوده اما خود عقیم می باشد . زنبورهای درودگر موثر ترین گرده افشان و بهتر از زنبور عسل عمل می كند ، باد به علت سنگینی و چسبندگی گرده ها موثر نمی باشد. گلها را با دست نیز می شود گرده افشانی كرد.
میوه :
میوه تقریبا گرد و بیضی شكل می باشد ، پهنا 1 الی 3 اینچ ، پوست آن چرم مانند كه نرم و مومی شكل بوده و آرایش رنگ آن از ارغوانی تیره كمرنگ با خالهای سفید ریز تا زرد روشن یا رنگ كدو حلوایی می باشد . درون میوه یك حفره وجود دارد كه كم و بیش با یك ماده معطر دو جداره پر شده است ، كیسه های غشایی پرتقالی رنگ ، عصاره گوشتی كه محتوی بذر های حفره دار – سخت ، كوچك ، قهوه ای تیره یا سیاه می باشد . دارای مزه بی نظیری كه قابل ستایش می باشد ، عطرو بوی آن شبیه گواوا وشیرینی زیادی دارد . گونه زرد رنگ آن معمولا بزرگتر از ارغوانی می باشد . اما گوشت گونه ارغوانی دارای اسید كم ، مزه وعطر بهتر می باشد و بخش عمده میوه را عصاره تشكیل می دهد
كاشت :
انتخاب بستر : ساقه های رونده گیاه پشن فروت در زیر نور خورشید كامل به جز جاهای خیلی گرم كه سایه های آن قابل تحمل باشد را ترجیح می دهند . ساقه های رونده نسبتا زود رشد می باشند ، بنابراین اهمیت دارد قبل از این كه در آینده گیاه را بكاریم یك رشته فنس های حلقوی یا داربست های قوی قبل از كاشت در زمین نصب كنیم .این گیاه همچنین می تواند در آلاچیق های زیبا و جالب توجه پرورش یابد خاك : ساقه های رونده پشن فروت در انواع خاك رشد می كنند اما مناسب ترین آن خاك سبك و شنی لومی با 5/7 تا 5/6 = PH می باشد . بستر لازم است زه كشی عالی داشته باشد .

كوددهی :
موهای پشن فروت سریع الرشد هستند و لازم است به طور منظم كوددهی شوند . یك انتخاب ارجح فرمول كودی 20 – 5 – 10 NPK به كار برده شده در نسبت 3 پوند برای هر گیاه چهار بار در سال است همچنین مصرف بیش از حد ازت باعث رویش زیادی شاخ وبرگ و تاخیر در گلدهی می شود . همیشه بایستی مواظب نقصان و كمبودهای ساقه های پشن فروت باشیم مخصوصا پتاسیم و كلسیم و چیزهای كم اهمیت تر مثل منیزیم . گیاهانی كه به وسیله یخبندان دچار صدمه و خسارت شده اند بایستی وقتی هوا در حال گرم شدن است از تغذیه و كوددهی مناسب و پر مایه برخوردار شوند .
ازدیاد :
معمولا تكثیر گیاه پشن فروت از بذر می باشد. واریته هایی حاصل از دگرگرده افشانی بوسیله نهالهای بذری فرم زرد به وجود آمده است ،واین به چیره شدن بر مشكلات خود عقیمی كمك میكند.بذوری كه بلا فاصله پس از جدا شدن از میوه كاشته می شوند 10 الی 20روز بعد جوانه می زنند.بذوز پاك وانبار شده سرعت جوانه زنی پایینتروآهسته تری دارند.بذور باید در عمق5/الی1اینچی بستركاشته شوند و گیاهچه ها ممكن است زمانی كه 10 اینچ ارتفاع دارند نشاكاری شوند .اگر بلندتر باشند(تا3فوت ) قسمت انتهایی بایستیبرداشت : میوه خیلی سریع از رنگ سبز به ارغوانی سیر یا زرد تغییر رنگ می دهد وقتی كه رسیده شود در عرض چند روی زمین می افتد آنها همچنین می توانند چـیــده شوند در زمان تغییر رنگ یا روی زمین هر روز جمع آوری شوند. برای انبار كردن پشن فروت میوه ها باید شسته و خشك شده وبه آرامی در جعبه ها قرار داده شوند . آنها می توانند به مدت 2 الی 3 هفته در دمای 50 درجه فارنهایت باقی بمانند . میوه وقتی كه به آرامی در حال پژمرده شدن و پلاسیدن می باشد شیرین است . هم میوه و هم عصاره خیلی خوب فریز می شوند . طعم و مزه پشن فروت خیلی متناسب وشبیه به مركبات و بسیاری از سایرمیوه می باشد وبه همین خاطر با ذائقه و سلیقه بسیاری از مردم خوش می آید چون آنها از نظر طعم و مزه شبیه هم هستند قطع شوند وگیاهان خیلی سنگین آبیاری شوند .
ارقام :
الف – فرم ارغوانی
۱- شوالیه سیاه ( Black Knight ) اولین بار توسط پاتریك ورلی در ایالت ماساچوست به صورت كشت گلدانی توسعه داده شد . خوشبو و معطر ، میوه ارغوانی تیره تا سیاه ، اندازه وشكل آن به صورت تخم مرغ بزرگ می باشد . مزه و طعم بسیار خوب و عالی ، گیاه قوی ، شاخه های متراكم و فشرده ، خود گشن بسیار پرمیوه ، شاخ و برگ زیبا و خوش اندام ، عالی برای فضاهای سر بسته . P.edulis Flavicarpa .۲- كاهانا ( Kahuna ) خیلی بزرگ ، میوه ارغوانی متوسط ، شیرین ، مزه و طعم كمی ترش اسیدی ، خوب برای عصاره گیری ، تولید شاخه های خود بارور ،‌تولید در تمام طول فصل ، بزرگ ، شاخ و برگ جالب توجه . ۳- پاول اك ( Paul Ecke ) منشاء آن در Encinitas كالیفرنیاست . از صفات خیلی خوب اندازه متوسط میوه ارغوانی آن است . مناسب برای عصاره گیری و مصرف تازه خوری می باشد . متراكم ، شاخه خیلی بارآور ، ۴ – ارغوانی عظیم الجثه [تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]
ب- فرم زرد :
1- طلایی برزیلی (Brazilian Golden ) بزرگ ، میوه طلایی تا زرد ، بزرگتر از فرم های استاندارد ، طعم و مزه بعضی تند ، شاخه های بی نهایت قوی ، نیاز مند پایه های گرده افشان تقاطع ای ، فوق العاده بزرگ ، گلها خوشبو و معطر ، سفید با یك مركز تیره ، شكوفه دهی هنگام میانه تابستان ، آغاز میوه دهی زیاد آن در اواخر ماه آگوست ( اواخر مرداد ) تا اوایل سپتامبر ( نیمه اول شهریور ) . 2- زرد عظیم الجثه ( Golden Giant ) یك رقم دارای میوه زرد رنگ بزرگ كه منشاء آن استرالیا می باشد .[تنها اعضای سايت ميتوانند لينکها را مشاهده كنند برای عضويت در سايت اينجا كليک كنيد]

salamatgoo 05-30-2018 03:05 PM

خواص پشن فروت برای سلامتی بدن

پشن فروت یا میوه گل ساعتی در جلوگیری از سرطان و افزایش گردش خون بسیار موثر می باشد. پشن فروت همچنین دارای محتوای آنتی اکسیدانی بالایی می باشد و از بدن در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کند.

پشن فروت یک میوه جذاب و اسرار آمیز است که شمار قابل توجهی از خواص سلامت و خواص دارویی را برای دوستداران این میوه ای فراهم کرده تا آنها این میوه را به سبد غذایی خود اضافه می کنند. برخی از این خواص شامل توانایی این میوه در جلوگیری از رشد سرطان، افزایش قدرت هضم، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، بهبود بینایی، بهبود سلامت پوست، تنظیم تعادل مایع در بدن، کاهش فشار خون، افزایش گردش خون و بهبود تراکم معدنی استخوان است. علاوه بر این، علائم پیری زودرس را کاهش می دهد، التهاب را کاهش می دهد، عادات خواب را بهبود می بخشد و آسم را از بین می برد.

پشن فروت چیست؟

طبق گفته گیاه شناسان، این میوه های گرمسیری در واقع یک نوع توت محسوب می شوند. این میوه از نوعی گل ساعتی بنام "Passiflora vine" بدست می آید.

پشن فروت در نگاه اول کمی عجیب و غریب به نظر می رسد. با این حال، اجازه ندهید که ظاهر آن شما را فریب دهد، این میوه برای صدها سال است که به طور گسترده ای در سراسر جهان خورده می شود. بیش از 500 نوع از این میوه وجود دارد، و ظاهر آنها به طور گسترده ای با هم متفاوت است. از لحاظ رنگ، آنها معمولا زرد یا تیره بنفش هستند و به نوعی شبیه به گریپ فروت هستند.

داخل این میوه با یک گوشت نرم و آبدار و تعداد زیادی از دانه ها پر شده است. این میوه دارای آب بسیار سودمندی می باشد و شما اغلب می بینید که آب میوه پشن فروت را به سایر آبمیوه ها اضافه می کنند تا طعم آنها را بهبود دهند و طعم عجیب و غریب را به آنها اضافه کنند.

شما می توانید پشن فروت را تقریبا در هر شرایط آب و هوایی گرم در جهان بعمل آورید، در صورتی که در طول سال شرایط یخ نزدن آنها فراهم باشد. این شرایط آب و هوایی شامل اقیانوس آرام جنوبی، آمریکای مرکزی، خاورمیانه، دریای مدیترانه و مکان های مختلف سدپروپیک در سراسر جهان است. تقریبا در هر کشوری می توان از این میوه استفاده کرد و با توجه به اینکه در بسیاری از نقاط مختلف در سراسر جهان این میوه رشد می کند نیاز به صادرات آن کم است. پشن فروت را می توان بعنوان یک غذای صبحانه، آبمیوه و میان وعده استفاده کرد و عطر و طعم آن برای سالسا، سالاد و دسر مناسب است.

انواع پشن فروت
Passiflora edulis: میوه های کوچک گرد یا بیضی شکل با پوست بنفش.

Passiflora flavicarpa: معمولا کمی بزرگتر از انواع بنفش این میوه است، گرد یا بیضی شکل می باشد و پوست آن زرد است.
ارزش غذایی پشن فروت

پشن فروت دارای لیستی طولانی از خواص سلامتی می باشد که به دلیل وجود مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین در این میوه است که شامل آنتی اکسیدان ها، فلاونوئیدها، ویتامین A، ویتامین C، ریبوفلاوین، نیاسین، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، مس، فیبر و پروتئین است. درصد ویتامین ها و مواد معدنی موجود در پشن فروت به طرز شگفت انگیزی بالا است و این میوه علاوه بر قرار گرفتن در رژیم غذایی شما می تواند خواص سلامتی شگفت انگیزی را برای شما به ارمغان آورد.

کالری: 17

فیبر: 2 گرم

9 درصد ویتامین C

8 درصد ویتامین A

2 درصد آهن

2 درصد پتاسیم

در حقیقت، یک تحلیل نشان می دهد که میوه پشن فروت حاوی مقادیر بیشتری از پلی فنل ها نسبت به بقیه میوه های گرمسیری، از جمله موز، لیچی، انبه، پاپایا و آناناس است. بیایید با هم جزییات این خواص را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

خواص پشن فروت برای سلامتی
افزایش ایمنی بدن

از زمان های قدیم، پشن فروت مورد استفاده قرار می گرفت و لذت بخش بود زیرا اعتقاد مردم بر این بود که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. اگر چه در آن زمان مانند امروزه کسی نمی دانست که تقویت ایمنی بدن توسط پشن فروت ناشی از وجود ویتامین C، کاروتن و کریپتوکسانتین در این میوه است و این امر برای مردم جهان ناشناخته بود.

در حقیقت، یکی از خواص جالب پشن فروت این است که در هر 100 گرم از این میوه حدود 30 میلی گرم ویتامین C یافت می شود. همه این ویتامین ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند که رادیکال های آزاد را از بدن دفع می کنند و آنها را خنثی می کند تا این مواد مضر نتوانند به سیستم های مختلف بدن آسیب برسانند و باعث بیماری هایی مثل سرطان، بیماری قلبی یا پیری زودرس شوند. علاوه بر این، ویتامین C فعالیت گلبول های سفید و سایر سیستم های ایمنی بدن را تحریک می کند، در نتیجه شما را در برابر بیماری های شایع و بیماری های شدید محافظت می کند.
جلوگیری از سرطان

پشن فروت یک منبع قدرتمند برای افزایش فعالیت ضد سرطانزا در بدن است. آنتی اکسیدان های موجود در این میوه عمدتا رادیکال های آزادی را نابود می کنند که برای جهش DNA سلول های سالم به سلول های سرطانی شناخته شده هستند. چشن فروت ها همچنین حاوی ویتامین A، فلاونوئیدهای مختلف و ترکیبات فنلی هستند که همه آنها به خواص ضد سرطان مرتبط هستند، به ویژه در رابطه با سرطان دهان و ریه.
پشن فروت منبعی غنی از ویتامین A می باشد

علاوه بر ویژگی های های ضد سرطان، ویتامین A موجود در پشن فروت دارای خواص زیادی برای سلامت چشم می باشد و با پیشگیری از دژنراسیون ماکولا یا ضعف بینایی، آب مروارید و شب کوری، مرتبط است. علاوه بر این، محتوای آنتی اکسیدان بالای پشن فروت ها به کاهش چین و چروک ها کمک می کند و عملکرد مناسب غشاء در سراسر بدن، از جمله پوست را تقویت می کند تا آن را هیدراته و درخشان نگه دارد.
هضم غذا

پشن فروت ها منبعی بسیار قوی از فیبر هستند، و با یکبار مصرف آن در روز، تقریبا 98٪ نیاز روزانه بدن انسان به فیبر را تامین می کند. فیبر جزء ضروری یک رژیم سالم است زیرا ماده ای است که هضم سالم غذا و تنظیم حرکات روده را تسهیل می کند. پشن فروت به عنوان منبع خوبی از فیبر محلول در هر دو بخش گوشت و پوست است که به عنوان یک ملانین خوب عمل می کند، یعنی مواد غذایی را از طریق دستگاه گوارش حرکت می دهد و زمان ورود به روده سموم آن را کاهش می دهد. این امر می تواند نشانه های یبوست را با تنظیم حرکات روده، رگ های خونی را از کلسترول اضافی پاکسازی کند و حتی از بیماری های دستگاه گوارش مانند سرطان کولورکتال جلوگیری کند.
کاهش فشار خون

اگر هر روز یک عدد میوه پشن فروت بخورید، می توانید یک چهارم نیاز بدنتان به پتاسیم را تامین کنید. بعلاوه پتاسیم یک ماده معدنی حیاتی در بدن انسان است که یکی از دلایل آن، نقش آن به عنوان یک وازودیلاتور می باشد. این عنصر تنش عروق خونی را آرام میکند و باعث افزایش گردش خون می شود. این باعث کاهش فشار خون و افزایش کلی سلامت قلب و عروق می شود. علاوه بر این، پتاسیم برای حفظ تعادل مایع مناسب سلول های بدن ضروری است.حرکت بین غشا اغلب تنها از طریق کانال های تنظیم شده پتاسیم میسر می شود، بنابراین وجود مقادیر مناسب این ماده معدنی در بدن اهمیت فوق العاده ای دارد. در نتیجه سعی کنید که یک عدد از این میوه را در هنگام ناهار بخورید تا قلب خود را سالم نگه دارید و سلول های شما عملکرد خوبی داشته باشند.
افزایش گردش خون

هنگامی که مقادیر بالای آهن و مس موجود در پشن فروت با خواص وازودیلاتور پتاسیم همراه می شود باعث می شود که تاثیرگذاری زیادی بر روی سلامتی داشته باشد. آهن و مس هر دو مولفه ضروری تولید گلبول قرمز هستند. هنگامی که شمارش RBC افزایش می یابد و عروق باز می شود، خون سالم و اکسیژن می تواند آزادانه به قسمت های مهم بدن منتقل شود و باعث تحریک فعالیت متابولیک در تمام قسمت های بدن و افزایش بهره وری و کارایی شود. گردش خون سالم برای عملکرد مناسب بدن ضروری است.

پشن فروت با خواص اعجاب انگیزی که دارد میوه ای ارزشمند محسوب می شود پس سعی کنید اگر تا بحال آن را استفاده نکرده اید مصرف آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید. اگر مطلبی در مورد این میوه دارید آن را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.
اثرات جانبی و مضرات پشن فروت

پشن فروت برای اکثر مردم میوه ای کاملا ایمن است، اما ممکن است در اثر مصرف آن برای تعداد کمی از مردم آلرژی اتفاق ببفتد.

افراد مبتلا به آلرژی لاتکس بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلرژی در اثر خوردن پشن فروت می باشند.

این به این دلیل است که برخی از پروتئین های گیاهی موجود در این میوه، ساختاری مشابه پروتئین های لاتکس دارند که در بعضی افراد باعث واکنش های آلرژیک می شود.

پوست بنفش پشن فروت فروت همچنین ممکن است حاوی مواد شیمیایی به نام گلیکوئید های سایانوژن باشد. این مواد می توانند با آنزیم ها ترکیب شوند تا سیانور سمی را تولید کنند و در اینصورت بسیار سمی هستند.
چگونه پشن فروت را بخوریم

برای خوردن این میوه های گرمسیری، شما باید ابتدا پوست آن را باز کنید و بشکافید تا محتویات رنگی، آبدار و پر از دانه آن را مشاهده کنید.

هنگامی که این میوه را باز می کنید، میوه ای هیجان انگیز به نظر می رسد که دانه های آن خوراکی هستند، بنابراین می توانید آن را همراه با گوشت و آب رنگی داخلش بخورید.

لایه میانی سفید رنگ جدا کننده پوست از گوشت این میوه نیز خوراکی است، اما اکثر مردم از آنجایی که این قسمت از پشن فروت بسیار تلخ است آن را نمی خورند.

میوه پشن فروت یک میوه بسیار متنوع است و می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از مردم از این میوه بصورت خام لذت می برند و آن را مستقیما از پوست خارج می کنند و می خورند.
تعدادی از روشهای محبوب خوردن میوه پشن فروت عبارتند از:

نوشیدنی ها: از طریق یک غربال یا صاف کن می توان آب آن را صاف کرد، آن را به کوکتل ها اضافه کرد یا برای مزه دادن به انواع نوشیدنی ها از آن استفاده کرد.

دسرها: اغلب به عنوان یک چاشنی عالی و طعم دهنده برای استفاده در کیک و دسر کاربرد دارد، مانند استفاده از چیزکیک یا موس ها.

در سالاد: این میوه می تواند در سالادهایی که حاوی خوراکی های ترد می باشد و دارای طعمی شیرین هستند مورد استفاده قرار گیرد.

در ماست: این میوه را می توانید با ماست طبیعی مخلوط کنید تا یک خوراکی خوشمزه از آن بدست آید.

Hamed.Hamishe Abi 05-31-2018 11:34 PM

ای روبی کثیف به چ حقی تو تاپیک متین پستیدی :s.a.3:

مرهم 05-31-2018 11:37 PM

متین خیلی ناراحته برگرده از پستاش دفاع کنه تو چیکار داری :p.s.88:

Hamed.Hamishe Abi 06-02-2018 08:44 PM

مرهم دایی به نکته درشتی اشاره کردند :p.s.38:

مرهم 06-03-2018 03:07 PM

هرچند ناراحت کننده بود ولی بله خلاصه .. :p.s.38:

Hamed.Hamishe Abi 06-05-2018 08:00 PM

درود بر تو :p.s.107:

مرهم 06-06-2018 04:30 PM

شایسته ی تقدیر با چوق نبود ای ادمین فرزانه ؟ :p.s.40:

سپهسالار 06-07-2018 01:32 AM

متین چند حنجره بود حالا؟:p.s.40:

Hamed.Hamishe Abi 06-08-2018 08:15 PM

نقل قول:

نوشته اصلی بوسیله مرهم (پست 914589)
شایسته ی تقدیر با چوق نبود ای ادمین فرزانه ؟ :p.s.40:

با عنایت ادمین محبوب از شما با چوقی تقدیر گردید :p.s.107:
نقل قول:

نوشته اصلی بوسیله سپهسالار (پست 914630)
متین چند حنجره بود حالا؟:p.s.40:

مهم چوقاشه که باهاش چند حجره میشه راه اندازی کرد :p.s.38:


زمان محلی شما با تنظیم GMT +3 هم اکنون 11:28 AM میباشد.

Powered by vBulletin .
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.