نمايش پست تنها
قدیمی 05-01-2018   #1
mar12345
محروم
 
آواتار mar12345
 
تاريخ عضويت: Mar 2018
پست ها: 36
تشكرها (از ديگران): 0
تشكر شده 0 بار در 0 پست
چوق: 30,940
فعاليت Longevity
0/20 4/20
Today پست ها
sssssss36

عکسهای خریداری شده
پيش فرض ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟

گزینه های بسیار زیادی برای افرادی که می خواهند دندان های خود را درست کنید در دسترس هستند. ارتودنسی های لینگوال چه هستند و تفاوتشان با دیگر braces چیست؟ افراد زیادی تلاش برای مرتب کردن دندان ها و حفظ دهان خود را دارند که اغلب آنها بزرگسال هستند. ارتودنسی لینگوال در پشت دندان قرار دارند، و نه در جلو، و به همین دلیل یک گزینه عالی برای کسانی که داوطلب صاف کردن دندان های خود هستند، بدون نشان دادن سیم های ارتودنسی ارائه می دهند.
اجزاء ارتودنسی لینگوال

در روش ارتودنسی لینگوال ، اجزا یا دستگاهها پشت دندانها و در مجاورت زبان قرار می گیرد. اگرچه جنس براکت ها فلز است ولی با توجه به این که در پشت دندانها قرار می گیرد دستگاههای لینگوال دیده نمی شود.
عمده ترین مزیت این دستگاهها، نا پیدا بودن آنها است. چسباندن براکت ها از سمت داخل دندانها باعث آزردگی زبان بیمار می شود و مشکلاتی هنگام غذا خوردن برای بیمار به وجود می آورد . یکی دیگر از مشکلات ارتودنسی لینگوال هزینه بسیار زیاد آن است که در مقایسه با دستگاههای رایج فلز بسیار بیشتر است. درمان با این دستگاهها از نظر دسترسی برای متخصص ارتودنسی نسبت به درمانهای رایج سخت تر است. با توجه به مطالب عنوان شده معمولاً متخصصین ارتودنسی، استفاده از روش لینگوال را توصیه نمی کنند.
ارتودنسی لینگوال

تنها دلیل استفاده بعضی از افراد از ارتودنسی لینگوال ناپیدا بودن آن است. وگرنه ارتودنسی لینگوال هیچ مزیت دیگری نسبت به ارتودنسی فلزی و روش سنتی ارتودنسی ندارد.
ارتودنسی لینگوال در ظاهر فرد هیچ تاثیری نمی گذارد و تنها زمانی که شخصی به داخل دهان بیمار نگاه کند اثری از ارتودنسی نمی بیند. معمولا افرادی که فعالیت های اجتماعی زیادی دارند و نمی خواهند در روابط کاری کسی از این قضیه مطلع شود از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنند.
انجام ارتودنسی لینگوال و نصب براکت ها روی دندان از ارتودنسی ثابت که در بیرون دندان ها انجام می شود بسیار مشکل تر است زیرا قوس دندان ها در خط داخلی از قوس دندان ها در قوس بیرونی کمتر است.
همپچنبن ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی معمولی مشکلات بیشتری را برای زبان بیمار به وجود می آورد.
یکی از مشکلات دیگر ارتودنسی لینگوال پرهزینه بودن آن است. هزینه ارتودنسی لینگوال از ارتودنسی معمولی بسیار بیشتر است.
معایب ارتودنسی لینگوال

نصب ارتودنسی لینگوال دو عیب اساسی دارد. یکی از این عیوب، مشکل استفاده و جایگذاری دستگاه ارتودنسی لینگوال است. جایگذاری ارتودنسی لینگوال مشکل تر از انواع دیگر ارتودنسی است به همین دلیل یکی از معایب این نوع ارتودنسی محسوب می شود.
یکی دیگر از معایب ارتودنسی لینگوال زمان بر بودن آن نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. زمانی که شخصی ارتودنسی لینگوال روی دندان های خود دارد و برای معاینات دوره ای به پزشک خود مراجعه می کند به دلیل اینکه نصب براکت های لینگوال در داخل دهان از ارتودنسی ثابت مشکل تر است زمان بیشتری را باید صرف کند.
درمان ارتودنسی لینگوال یا زبانی یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی است که در آن براکت‌های ارتودنسی مشابه براکت‌های معمول است با این تفاوت که در پشت دندان‌ها و سمت زبان قرار می‌گیرد. در نتیجه اطرافیان متوجه تحت درمان ارتودنسی بودن بیمار نخواهند شد. اما این روش به هر حال در کنار مزایای خوب خود معایب خاص خودش را دارد که اهم آنها عبارت اند از:
معایب شامل:

  • از اصلی ترین مشکل ارتودنسی لینگوال این است که استفاده و جایگذاری آن مشکل می‌باشد و به طور کلی قرار ملاقات‌هایی که با متخصص در طول دوره درمان گذاشته می‌شود زمان بیشتری نبست به ارتودنسی عادی نیاز دارد زیرا نصب کردن براکت‌های لینگوال به دلیل موقعیتی که در داخل دهان دارند کمی مشکل است. در نتیجه با افزایش جلسات درمان، هزینه‌ی آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • مشکل بزرگ دیگر این است که عادت کردن به وجود بریس‌های پشت دندان دشوار و زمان‌بر است. ممکن است براکت‌های لینگوال زبان را تحریک کند و باعث حساسیت و درد آن شود. پوشاندن براکت‌های دندان‌های پایین با موم مانع از آسیب دیدن زبان می‌شود. برخی بیماران در گفتار و تلفظ واژه‌ها با مشکل روبرو می‌شوند. البته بیمار پس از مدتی به بریس‌های پشت دندان عادت می‌کند و به راحتی صحبت می‌کند.
  • افرادی که دندان‌هایشان به شدت رو هم قرار می‌گیرد (اختلال اُوربایت عمودی عمیق دارند) ممکن است وقتی در حال جویدن و بستن دندان‌هایشان هستند فشار زیادی بر روی براکت‌ها وارد کنند. میزان بزرگ بودن این مشکل می‌تواند قابل بحث باشد.
البته اهمیت این نقطه ضعف‌ها و میزان ناراحت کننده بودن آن‌ها با توجه به پیشرفت‌های مستمر حاصل شده در زمینه طراحی سیستم‌های لینگوال روز به روز کمتر می‌شود و دیگر چندان مشکل آفرین نیستند.
مزایای ارتودنسی لینگوال

از مزایای ارتودنسی لینگوال می توان به این مورد اشاره نمود که این نوع ارتودنسی به هیچ عنوان مشخص نیست و افرادی که دغدغه نمایان بودن دستگاه ارتودنسی را دارند با این روش می توانند مشکلات دندانی خود را حل نمایند.
همچنین اگر فردی نتواند یک روز بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی انجام دهد این مسئله نمایان نمی شود.
ارتودنسی لینگوال (زبانی یا ارتودنسی مخفی) یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی است. براکت‌های این نوع ارتودنسی عمدتاً شبیه به براکت‌های معمول است با این تفاوت که در پشت دندان‌ها و سمت زبان قرار می‌گیرد. به این ترتیب اطرافیان متوجه تحت درمان ارتودنسی بودن بیمار نمی‌شوند. براکت‌های لینگوال به خاطر موقعیت مکانی شان گاهی اوقات «براکت داخلی» نیز نامیده می‌شوند. با وجود اینکه موقعیت ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت برعکس شده است اما هر دوی آنها شباهت‌های زیادی از نظر نوع سخت افزار و اصول ارتودنسی با هم دارند.
مزایا شامل:

  • مزیت اصلی استفاده از ارتودنسی لینگوال غیر قابل مشاهده بودن است
اگر کسی با دقت و موشکافانه به داخل دهانتان نگاه کند ممکن است به صورت اجمالی متوجه ارتودنسی شما بشود (به خصوص اگر ارتودنسی لینگوال را روی دندان‌های پایینی استفاده کنید). در غیر این صورت به راحتی قابل مشاهده نیستند. اگر احساس می‌کنید استفاده از ارتودنسی ثابت برای شما خجالت‌آور است، ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که می‌توانید در نظر داشته باشید.
  • سرعت بالا و راحت بودن
براکت‌های لینگوال به یک سیستم «خودتنظیم شونده» (Self Ligate) مجهز هستند که سرعت فرآیند درمان ارتودنسی را بالاتر می‌برند و برای افرادی که می‌خواهند سریع‌تر و در عرض کمتر از ۶ هفته به نتیجه برسند، گزینه مطلوبی هستند. همچنین این سیستم به سیم‌کشی‌های روی دندان امکان می‌دهد که بدون آنکه نیازی به کشیدن و سفت کردن به صورت دستی داشته باشند، خودشان به صورت خودکار حرکت کرده و سفت‌تر شوند.
  • قابلیت ارتودنسی لینگوال برای اصلاح مشکلات پیچیده مانند تغییر ارتفاع دندان‌، چرخش دندان و از بین بردن فضای خالی بین دندان بیشتر است .
  • در صورتی که بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود، اگر تغییر رنگی ایجاد شود، در پشت دندان خواهد بود و قابل مشاهده نیست.

آخرین ویرایش توسط Hamed.Hamishe Abi در 05-01-2018
mar12345 آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش