نمايش پست تنها
قدیمی 09-28-2009   #1 (لينک اين پست)
ROYA A A A
مدیران بازنشسته ایران تراک
 
آواتار ROYA A A A
 
تاريخ عضويت: Jul 2009
پست ها: 676
تشكرها (از ديگران): 0
تشكر شده 0 بار در 0 پست
چوق: 10,000
فعاليت Longevity
0/20 17/20
Today پست ها
ssssss676

عکسهای خریداری شده
پيش فرض حذف 3 صفر پس از اجرای هدفمندکردن يارانه ها

حسيني پيشنهاد کرد:
حذف 3 صفر پس از اجرای هدفمندکردن يارانه ها

وزير امور اقتصادي و دارايي امروز دوشنبه پيشنهاد کرد که حذف صفرها از واحد پول ملي كشور بعد از اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها انجام شود.سيد شمس الدين حسيني امروز در حاشيه مراسم راه اندازي بازار فرابورس در جمع خبرنگاران در خصوص حذف 3 صفر از واحد پول کشور و مطالعات صورت گرفته در اين خصوص گفت: حذف 3 صفر از پول ملي يکي از پروژه هاي ارزش گذاري پول و از محورهاي 7 گانه طرح تحول اقتصادي است.
وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: براساس بررسي ها و گزارشات ارائه شده به شوراي راهبري طرح تحول اقتصادي، اين نتيجه گيري حاصل شد که ساليان متمادي در مورد واحدهاي پول کشور تجديد نظري صورت نگرفته و شاخص قيمتها طي حدود 50 سال چند صد برابر شده ولي هنوز اين شاخص تغييري نکرده است.

وي ادامه داد: اضافه بودن و کثرت صفرها به ويژه در مقايسه با پول ساير کشورها، احساس خوبي به دست نمي دهد. با بررسي پول برخي از کشورها مشخص مي شود که بعضا 6 يا 7 صفر در کنار پول خود در مقايسه با هر دلار يا يورو دارند که به لحاظ ملي صحيح نيست.

حسيني با بيان اينکه حذف صفر از واحد پولي کشور از نظر تقويمي و محاسباتي جمع بندي و به تصويب رسيده است، افزود: به لحاظ شيوه هاي اجرايي يعني حذف 3 يا 4 صفر و زمان اجرايي شدن آن، مسئوليت به عهده کارگروهي با رياست رئيس کل بانک مرکزي است.
وي اضافه کرد: اخيرا نيز رئيس کل بانک مرکزي گزارشي را در مورد تعداد حذف صفرها ارائه کرده است که نشان مي دهد حذف 3 صفر گزينه مناسب تري است.

وزير امور اقتصادي و دارايي پيشنهاد کرد که زمان اجراي حذف صفر از پول ملي به پس از اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها موکول شود تا آرامش نيز فراهم شود. در مجموع کليت اين کار صحيح است ولي شوراي راهبري در اين خصوص تصميم گيري مي کند.

وي در مورد اثرات تورمي حذف صفر از واحد پولي کشور نيز اظهارداشت: اساسا اين اقدام به عنوان اقدامي سياستي که به اصلاح بنيانهاي تورم کمک کند، نيست. اما به لحاظ رواني سياست مناسبي است زيرا در کاهش و شکستن انتظارات تورمي و تعديل آن موثر خواهد بود.
حسيني بيان کرد: در بسياري از کشورها پس از اينکه موفق به آرامش بخشيدن به شاخص قيمتها شدند، اين سياست را نيز اعمال کردند.

وي گفت: مجموعه سياستهاي طرح تحول اقتصادي يک بسته است که اگر اين امر را در قالب اين بسته نگاه کنيم به کاهش تورم کمک خواهد کرد و خارج از بسته نيز به عنوان يک سياست مستقل مطرح مي شود.
ROYA A A A آفلاین است   پاسخ به نقل قول چوق/پاداش